Snak

Mere indhold efter annoncen
Tror såmænd nok han kunne være en fin spiller i United
Han ville kunne alternere med Lindelöf

Måske en udmærket idé, men det løser bare ikke den anden og i min optik væsentligere problematik. En back-up for Maguire
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Skal vi spendere på CD positionen skal det da være en der går ind og forstærker os, jeg tænker typer som Skriniar og Koulibaly. Hvad med en Marquinhos i PSG er han ikke ved at skulle prøve noget nyt ?
Sky mener, at vi kigger på Gabriel Magalhaes fra Lille. Jeg vil ikke påstå, at jeg har set ham spille, men han virker til at være et varmt navn denne sommer. Arsenal har angiveligt været interesseret længe.

Men altså, det er bare Sky, så formentlig rent BS.

Jeg er helt med på at få en spiller ind, der forstærker forsvaret, men den slags koster bare kassen. Upamecano i Leipzig er et godt bud, synes jeg, men derudover ligner det en svær opgave.
https://www.independent.co.uk/sport/football/premier-league/manchester-united-jadon-sancho-transfer-news-borussia-dortmund-latest-a9645891.html

Miguel Delaney i The Independent:
The Independent has been told that all talks regarding the deal are still between intermediaries, and that there are no formal negotiations between the clubs yet, but the principles of a deal have been set out.

Dortmund will accept an initial £60m, for a package that ultimately rises to over £100m, although there is still a distance regarding the pay plan thereafter and how much that will be.


---
Sorry jeg poster alle de her, skal vi kalde dem knap så troværdige kilder, men jeg er lidt oppe og køre over udsigten til den her handel. Jeg har været skudt i Sancho siden jeg så ham som U18-spiller.

Nu mangler vi bare, at Ornstein, Stone eller nogle af de drenge melder sig ind i koret.
Er også varm på ideen om at se Sancho i en rød trøje. Lad os håbe på, at det sker!

Sorry hvis repost, men herunder er der link til en interessant artikel om Greenwoods første sæson, hvor alle statistikkerne gås efter i sømmene.
Også med sammenligning med Mbappe, Sancho mv.

Artiklen er skrevet af Michael Kjær, der er ungdomstræner i FCN.

https://www.mediano.nu/oversigt/2020/7/28/greenwood-og-de-profetiske-tal
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tænker den Sancho handel er en done deal og at det for United vil være rigtigst at annoncere den største handel først
Derfor kan der sagtens være andre handler, som også er done deals, eller tæt ved

Jo mere jeg tænker over det, jo mere er jeg overbevist om at der hentes 3 til evt. startelveren nu

EL kan så passende bruges til at fremvise alle de resterende spillere, som evt. kan finde sig en køber, alternativt vise sig uundværlige
Når alle i hierarkiets top er væk, er der muligheder at gribe
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Jeg har også svært ved at se, at vi ikke skulle ende op med at få Sancho. Spørgsmålet er mere om det bliver om 1 uge eller om 2 måneder.
Om prisen bliver under eller over 100 mio., er selvfølgelig vigtigt, men der er ingen der får mig til at sige, at vi i så fald har betalt overpris, hvis det skulle komme på tale. Det er bare prisen, for et af verdens største og etablerede talenter, som tilmed er engelsk.

Mht. øvrige tilgange, er jeg nu ikke så sikker på, at vi bare lukker andre handler. Meget kommer til at afhænge af afgange, hvilket kan blive meget svært i det nuværende klima, og kan sagtens forestille mig, at Sancho bliver eneste indkøb.
Rashford har lagt et opslag op med Sancho på facebook, tjek det ud. Sancho kommer, men jeg tror vi må undvære en centerforsvar i dette vindue. Jeg håber stadig på en angriber og/eller forstærkning til midtbanen, eventuelt Donny.
"Manchester United FC. The Greatest of English Football"
Jimenez rygter eksploderer også nu. Det bliver spændende, hvad vi ender med!!
"Manchester United FC. The Greatest of English Football"
Ja, røgslør har det jo med at brede sig
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Annonce