Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu er Andreas snart på plads i Lazio, og med Smalling også på vej, så er det vel tid til at få nogle ind også. Det er åbenbart svært for os at sælge spillere, men lad os håbe, Smalling kaster et fint beløb af sig.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Nu er Andreas snart på plads i Lazio, og med Smalling også på vej, så er det vel tid til at få nogle ind også. Det er åbenbart svært for os at sælge spillere, men lad os håbe, Smalling kaster et fint beløb af sig.
Jeg tror snart, at jeg har skrevet det i samtlige tråde herinde, men det er jo ikke kun Man Utd, der har svært ved at sælge fra deres overskudslager, men stort set samtlige klubber.

Det kan forhåbentlig gøre, at klubberne er lidt mere tilbageholdende med, hvem der bliver hentet ind fremover.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
andib

Der er for mig ingen tvivl om at du har ret i den formodning. Især ikke for små, ikke kapitalstærke klubber.

Hvad det får af konsekvenser på den længere bane generelt, er straks mere tvivlsomt.
Vil klubbernes akademier prioriteres yderligere?
Vil transferpriserne for de bedste falde lidt fra de absurde højder?

I tilfældet United er vi stuck med spillere ingen ønsker at investere i, måske pga. for høje lønninger.
Vil det generelle lønniveau derved falde, her og andre steder?
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Ja det har været tydeligt hele vinduet, at der er en tilbageholdenhed blandt mange klubber. Jeg vil også mene, at det er fint at komme af med de to. En mere ville være super men jeg ser det ikke ske.
Uanset skal vi nok forvente noget vild transferaction henover weekenden. Er sikker på Sancho-snakken går amok herfra. Og er i øvrigt også stadig sikker på, vi henter ham.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Fint at komme af med Pereira for nu, og forhåbentligt ender det ud i et salg. Man kan dog undre sig over, at han fik forlænget hans kontrakt, for ikke så længe siden, når han allerede er på vej ud af døren. Skræmmende dårlig kontrakt håndtering, ligesom det har været tilfældet med så mange andre, og hvor Jones og Rojo står som yderligere skræmme eksempler.

Bliver spændende at se om der sker noget på købssiden. Efter Solskjærs udtalelser i dag, begynder jeg at tro på, at der ikke sker noget, fordi man ikke kan få Sancho. Håber bare ikke at der ender med et Dembele køb, for det skriger alt for meget af Di Maria 2.0. Så ser jeg langt større potentiale i en Sarr handel, og der har vi jo også lidt længere tid at arbejde på, da transfervinduet lukker senere i Championship.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
hvordan kan united ligge i forhandlinger om sancho i mere end 2 måneder, og så ende op med ingenting, hvis det er dét som sker, det er tæt på ubegribeligt. sarr tror jeg ikke har niveauet til united, ganske enkelt, men det kan jo vise sig at blive sidste nødløsning.
gik i seng efter første halvleg
Det var jo lidt det Liverpool gjorde med Van Dijk.

Man VILLE have ham og selvom folk råbte på forstærkninger, så gik Klopp (heldigvis) ikke væk fra, at det var Van Dijk man ville have. I kan håbe på, at det samme sker med Sancho om det så først bliver til vinter eller næste sommer, så må det vel være sådan.

Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
@Fedefynboen

Jeg håber i hvert fald lidt, at det ender sådan. At de små (mindre kapitalstærke) klubber begynde at hente flere spillere nedefra.

De større klubber skal ikke bare tro, at de kan komme af med deres overskudslager. Du har nok ret i, at de største klubber derudover har et problem i, at deres reservespillere får en løn, hvor de mindre klubber slet ikke kan være med.

Jeg er nok lidt fodboldromantiker og vil gerne at de største klubber (heriblandt både Man Utd og Liverpool) tænker lidt over hvordan eventuelle reservespillere skal honoreres. De skal ikke hente spillere, som kun er reserver, og tro at de uden videre bare kan sendes videre.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Andib

Som du er også jeg fodboldromantiker.
Synes derfor også at der er flere ting som bør adresseres.

Herunder at også de store klubber, inklusive vores, øger fokus på akademiet.
I stedet for at pumpe et absurd marked, som næppe kan bære, yderligere op.
Det er ikke hvad fans uden evne til at behovsudsætte ønsker at høre, men på den lange bane tror jeg det handler om spillets overlevelse.
Bremser man ikke vanviddet op, løber man en alvorlig risiko, tænker jeg.
I det perspektiv giver Woodys vægring ved bare at betale ved kasse 1 mening - også for mig.

Synes også at det er på tide at UEFA (FIFA) griber ind overfor de klubber, PSG, City, Chelsea, Redbull, m.fl., hvis ejere ikke har sund forretning som dagsorden.
Yderst skadeligt for alle andre, hvis det ikke sker og hvem ønsker et parnas af 5-10 klubber, som vedvarende kan købe sig til succesen.
Selv i kapitalismens højborg USA, har man indset at fair konkurrence fuldstændigt ødelægges og tiltagene i f.eks NBA har til hensigt at pokaler kan blive realiteten i flere "klubber".

Noget tilsvarende synes jeg er påkrævet i UEFA regi og når det ikke allerede er sket, stiller det gevaldige spørgsmålstegn til hvor meget mindre korruptionen dér er blevet.

På samme måde bør der laves en klar køreplan for hvad agenter kan gøre og især hvad de ikke kan.

Ellers er jeg bange for at vores elskede spil kommer til at lide voldsomt på sigt.
Typer som Glazers er givet bedøvende ligeglade, for dem handler alt om at rage til sig.
Det er ret skidt!
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Sancho slet ikke med i truppen idag og meldes stadig "syg". Man kan håbe det ikke er den fulde sandhed.
Annonce