Endnu værre er dog at Romero nu bliver fuldkommen smidt ud af bagdøren, eller ikke engang smidt ud, han bliver tvunget til at blive i klubben. Få dog manden videre, han har haft et tårnhøjt niveau i de kampe, har været med til at sikre pokaler og så takker man ham sådan?
Det største problem er pt. at Pogba spiller og vi ikke reelt har nogen kloge fodboldspillere på det hold. Der er dygtige, tekniske, hurtige, stærke men ingen kloge.
Vil nærmest sige at den klogeste på det hold fodboldmæssigt er Luke Shaw eller Matic (selvfølgelig Juan når han er med)
Fernandes har også en febrilskhed i sit spil, han er dog stadig en god fodboldspiller, men han laver virkelig mange forhastede beslutninger tit og ofte.
Matic blev selvfølgelig købt ind som direkte erstatning fra den nok vigtigste spiller i mange sæsoner, Carrick. Han har nogle af de samme egenskaber, men er bare milevidt væk stadigt.
Vores midtbane er klart den største hæmsko, Matic gør faktisk mange gode ting i kampene med bolden, dog mangler mange af hans afleveringer tit fart og det stopper angrebet. Uden bold er Matic mindre god, han placerer sig ofte forkert og når modstander har bolden er han elendig.
Pogba er helt klart en af mine hadespillere, han blev hypet så voldsomt op pga. hans sæson i Juventus, han spillede dog stadigt svingende dengang, men havde dog et højt topniveau.
Med bolden er han ofte for langsom, han kan sætte en mand og laver nogle flotte ting, hans afleveringer er som regel også okay med god fart, der er dog mange farlige fejlafleveringer iblandt også. Hans værste "trait" er dog helt klart hans tendens til at spille smart i latterlige situationer, han har tit det med at modtage bolden med ryggen til modstanderen så han kan tæmme den med sålen, og lave hans finurligheder, problemet er at han også gør det midt på egen banehalvdel og mister tit og ofte bolden. Uden bold var han farligere da han gik med frem, nu søger han alt for langt tilbage og i det defensive er han en kæmpe joke.
Fernandes har nogle klare spidskompetencer, han har et teknisk godt spark og bevæger sig meget uden bold. Med bold er han udemærket i de små rum, men han laver voldsomt mange fejlafleveringer som man ikke bør tro han kunne lave, det spænder sig fra simple afleveringer til dem som kan splitte forsvaret op (de er jo også svære, men problemet med der hvor han fejler, er situationer hvor afleveringen er forholdsvis nem og så fejler han dem ofte) - Han laver selvfølgelig også superb afleveringer som mod Brighton til Rashford. Uden bold er han dygtig til at skabe situationer, han er dog hamrende langsom. Defensivt løber han meget, men pga. hans hurtighed ender han ofte på den forkerte side.
Fred er i kategorien som hadespiller, det nok ikke så meget hans skyld, men et prisskilt der også gør det, efter hans første kamp kunne man tydeligt se at han bare ikke var særlig god. Han er rystende ringe på bolden, han er febrilsk og laver så mange fejl i en kamp at jeg ikke kan forstå hans holdkammerater ikke giver ham en røvfuld. Uden bold er han dog nok den bedste af de 2 andre (Pogba & Matic) til at placere sig for at modtage bolden, problemet er bare at når han får den i fødderne og der er en modstander indenfor 10m radius, så ved man han formår at fucke det op, enten med en elendig berøring, en elendig aflevering som enten ender til modstanderen eller sætter sin medspiller så meget under pres så næste spilsekvens er at de skal erobre bolden tilbage.
Alt i alt, så er der kæmpe motorvej gennem midten, når vi samtidig skal stå med "høje backs" og Maguire er så hamrende langsom, så skal der ikke meget til før modstanderne skaber en chance.
Især tit og ofte bliver vores backs så også fanget i dumme situationer, hvilket gør jeg vender tilbage til at alt for mange spillere er for fodbolddumme, de formår ikke at tage ro på bolden og lige se hvor modstanderen er eller medspillerne er. Især Rashford er på det sidste helt horribel til at bedømme hvornår han skal udfordre og hvornår han skal trække tempoet ned, han løber tit ind og mister den til første modspiller, imens er Shaw og AWB langt fremme (Især AWB pisser mig af på det sidste, han kan se at der er 3v3 i angrebet mod United, alligevel lunter han tit bag sin modspiller i højre side, selvfølgelig har han sin CB som kan bryde ind, men i min verden bør han komme hurtigt på plads og så kan han trække vejret, men han lunter tit bare sådan lallende tilbage) Pogba laller rundt, Matic er for langsom og så er der kun Lindelöf/Bailly som begge kan spille 70 gode minutter for derefter at falde sammen komplet.
\\\"Sometimes we forget that you’re just a man.
I am not a man! I am Cantona!\\\"