Snak

Mere indhold efter annoncen
Southampton pressede da netop højt på os, og derfor havde vi svært ved overhovedet at komme frem til chancer. Det havde ikke noget at gøre med at vi ikke kunne nedbryde dem.

Hvorfor de pressede højt på os, er sådan set ligegyldigt, for det har intet med din påstand at gøre. Vi er kommet til et punkt, hvor vi har langt lettere ved at nedbryde kompakte modstandere, end vi havde tidligere, og det er for det mest når vi møder et højt pres, at vi får det svært.
Palace kampen har du til dels ret, men skal vi tage udgangspunkt i en kamp, hvor vores spillere lige er kommet retur fra ferie og har haft historiens korteste preseason? Det virker lidt søgt.

Hvis det er de eneste eksempler på kampe du har, så synes jeg egentlig kun det bekræfter min pointe. Men du må da gerne komme med flere eksempler.
Der er ikke så mange
Jeg taler jo specifikt om de vanskelige kampe, især dem på OT

Vi kan altid diskutere hvor mange kampe, der skal til før man kan udlede en tendens.
Der er jeg måske hurtigere på aftrækkeren end du.
Siden Fernandes kom kan vel kun Evertonkampen og i nogen grad Tottenhamkampen i foråret medregnes

Kun døde fisk flyder med strømmen!
Imod Spurs havde vi en xG på 1.77. Mod en Mourinho defensiv synes jeg nu det er helt fint.
Everton ligger vi på 1.33 så den vil jeg give dig ret i.

Vil dog mene at det stadig ikke bekræfter at vi skulle have det svært mod hold der pakker sig.

Jeg vil holde fast i at vi mod de mindre hold ikke får svært ved at skabe chancer, såfremt vores kreative kræfter er klar, og så er det blot et spørgsmål om vi udnytter chancerne godt nok.

I forhold til om de chancer vi skaber, er på baggrund af indøvet spil på træningsbanen, vil jeg dog gerne stille spørgsmålstegn ved. Virker mere som om at spillerne har frihed til at gøre præcis hvad de føler er bedst, og så er det et spørgsmål om de er gode nok til det. De vil sandsynligvis være gode nok til det i langt de fleste tilfælde, men jeg kunne nu godt tænke mig at spillerne havde et offensivt koncept at falde tilbage på, såfremt deres individuelle færdigheder ikke er nok. Det får vi nok bare ikke med Solskjær, så vi må håbe at han er god nok til at lave de rigtige indkøb, samt sætte det rigtige hold.
"Hvorfor de pressede højt på os, er sådan set ligegyldigt, for det har intet med din påstand at gøre"

Og her mener du så Southamptonkampen beviser DIN påstand?
Mig bekendt var det noget af det ringeste vi har set fra især Pogba og også Fernandes, der var ikke mange bolde der endte hvor de skulle og tilbageløbet var til tider ikke eksisterende. Så der var motorvej at arbejde i for de stribede.
Det havde betydning for Southamptons dominans og derfor ikke et egentligt issue omkring Martial og den falske 9´er rolle. Der har du ret.
Som jeg i øvrigt konstaterer du fuldstændigt undlader at gå ind i, trods det er hovedpointen
Men det er nu engang lettere at finde huller i osten, end at lave den
Især hvis det er det man sætter sig for
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"I forhold til om de chancer vi skaber, er på baggrund af indøvet spil på træningsbanen, vil jeg dog gerne stille spørgsmålstegn ved. Virker mere som om at spillerne har frihed til at gøre præcis hvad de føler er bedst, og så er det et spørgsmål om de er gode nok til det. De vil sandsynligvis være gode nok til det i langt de fleste tilfælde, men jeg kunne nu godt tænke mig at spillerne havde et offensivt koncept at falde tilbage på, såfremt deres individuelle færdigheder ikke er nok. Det får vi nok bare ikke med Solskjær, så vi må håbe at han er god nok til at lave de rigtige indkøb, samt sætte det rigtige hold."

Det her køber jeg helt ind på. Virker lidt Mourinhosk til tider. Fri leg og kun personligt ansvar. Ikke godt nok og selvfølgelig også en af grundene til at foreslå 9´erændringen. Man kan sige at det manglende koncept også inkluderer Fernandes´ rolle.
Han leger lidt rigeligt gammeldaws 10´er til min smag. Skaber meget, bestemt, men begrænser også holdets øvrige muligheder. Ikke mindst nu med ankomsten af den relationelt meget dygtige Van de Beek, vil det gavne at han skruer ned for det og op for relationerne på midten.

Du har helt ret, det ser ikke ud til at OGS formår at skabe det. Måske en ny god angrebstræner var et issue?
Den fri leg skal komme som en overraskelse, i et ellers dominerende koncept og gerne mere end et. Med ankomsten af Cavani, må der vel også tænkes bredere. Hvis han altså ikke blot er tiltænkt er plan B rolle.
Som det er spiller OGS lidt på blegt og mirakler og der er god plads til forbedring på det område. Men han skal nu også undskyldes så langt, at der hidtil ikke har været de store muligheder i truppen. Men det er nu det snerper til.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Selvom vi alle kan være enige om at sæsonstarten kunne have været bedre så er det ikke værre end at vi med en kamp i hånden kan spille os indenfor få points afstand til 1.pladsen og faktisk gå i top 4 med en storsejr. Nå, det skal ikke jinxes. Vi ender jo alligevel med at tabe de næste 5
LUHG
Selvom Rashford selvfølgelig ikke er en stor stærk center, så er det fedt at se han tager duellerne med midterforsvarerne og engang imellem vinder en hovedstødsduel. Martial gør intet i sådanne dueller, medmindre han få sig selv foran forsvareren og bolden rammer fødderne. Newcastle spillerne havde svært ved at komme væk fra presset og fik ikke ro til at sende deres hovedstød derhen de ville, hvilket helt klart gjorde at det var nemmere at vinde bolden tilbage.

Martial nærmest dukker sig i duellerne, og lader forsvarene heade derhen hvor de vil, hvilket slet ikke kan skabe næste pres bølge.


Enig. Virker til at Rashford har lært noget af Zlatan.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Ved nogen egentlig noget om, hvad der foregår med Greenwood?
To bedste fodboldtrænere verden har set: Sir Matt Busby og Sir Alex Ferguson. Begge i verdens bedste klub.
Solskjær har udtalt at han har en mindre skavank og at man passer på ham. Han vil måske være klar til weekenden.

Det kan være at der er en skade, men tænker at det også kan være nordmanden, der gerne lige vil trække Greenwood ud af holdet, så han kan få en pause. Han er trods alt stadig meget ung, og formen har ikke været den bedste her i opstarten, så måske et par kampes fri kan hjælpe ham til at komme ind i en god rytme igen.
Annonce