@LP: Meget enig omend med et begrænset budget bør man vel skele til om 130.000 pund/uge er godt givet ud til en klar nr. 2, når nu samtidig nr. 1 er vanvittig dyr og med lang kontrakt.
At man måske sikrer asset value (Henderson) er også et perspektiv, men ikke meget value i spillere, der ikke for alvor bidrager til resultater (titler / ups, nu sagde jeg det forbudte ord).
Læg dertil, at OGS trods alt også udfasede Smalling, der på daværende tidspunkt måske var den bedste deciderede CB (i det mindste på defensive kvaliteter og måske fraset de mindre gode evner på bolden).
Kvadratroden af 1 er stadig 1: Denne trup er i meget udtalt grad OGS´ valg incl nye indkøb, hvor Bruno ankom med et halvt års forsinkelse grundet tvivl og måske lidt dum og smålig forhandlingsstrategi - sidstnævnte delvis påvirket af dyre kontrakter andre steder.
Med til historien hører også, at samme Bruno i store træk har været DEN afgørende faktor ift at baile OGS ud et antal gange.
Derfor står det også klart - i mine øjne - at Harry, Dan James, Vvb (til prisen), Obi wan, Ighalo ikke har været ramt midt i skiven. Det samme som et antal af de nævnte kontraktforlængelser.
Telles er vel reelt kun backup og relativ billig i transfer grundet kort bagkant i porto, men jury is still out den dag, hvor han for alvor skal levere.
Cavani er klasse, og en del af den vinder/lederkvalitet, som vi drøftede forleden. Hans udløbsdato nærmer sig desværre også og spiller formentlig forholdsvis meget, fordi martial på alle parametre har skuffet i denne sæson.
Kort sagt: Der er brug for en mere nuanceret analyse og vurdering af OGS end blot "club legend" og oprydder efter Mou (jeg er helt med på, at du ikke har fremført dette synspunkt).
Jeg er og var ikke tilhænger af portugiseren, men der kan argumenteres for, at han havde mindst samme opgave efter Van Gaal, og vi fik trods alt 2 titler (excl. Community Shield) samt 81 points = 2. Plads.
OGS har haft mere end 2 år nu, et antal "vinduer", købt for mere end 300 mio pund (kilde: Manchester Evening News) UDEN at tælle nye, dyre kontrakter med .... og vi taler jvf. citat fra 7/2 ikke om titler.
Sagt uden skjult ironi eller sarkasme: Hvad synes andre, at nordmanden skal levere NU, ved udgangen af sæsonen og om halvandet år (hvis han fortsætter hvad det meste tyder på) med de midler han har haft til rådighed og de beslutninger, der har hans signatur?