Rart at få Greenwood på tavlen igen, og en mere "angribermål" end dem han er noteret for hidtil. Pt. er han den eneste af de forreste som holder nogenlunde niveau ift. omgang med bolden i kampene, desværre er han så den eneste som ikke er afgørende, og derfor løber Fernandes og Rashford som regel med at være "de gode", selvom de spiller som en gang hø.
Helst ser jeg egentlig Greenwood på højre kanten, som forreste angriber synes jeg han har det med at søge for tit mod kanten eller forsvinde ud af kampene. Han har en fantastisk adræthed, han er ikke specielt hurtig men er utrolig dygtig til at holde bolden tæt, og vi kender alle hans afslutninger. Jeg synes pt. problemet ligger i at støtten fra Wan-Bissaka er det der gør at Greenwood ikke har ligeså store chancer til at komme frem til noget.
Rashford får ofte mulighed for at søge en 1v1 dribling, spille den ud til den overlappende back eller ind for at afslutte. Pt. mestrer Rashford dog ikke meget, men det en anden snak.
Greenwood derimod får mulighed for at spille backen som står bomstille 9/10 gange, søge en 1v2 dribling og har ikke mulighed for at søge ind og prøve afslutningen ligeså ofte fordi Wan-Bissaka ikke trækker en mand med ud via overlap.
Greenwood lever af sine flotte afslutninger og adræthed, man kan se han er blevet mere moden kontra sidste sæson ift. hans spil, dog mangler han den sidste plads til at sparke på mål, og i mine øjne forekommer det problem fordi AWB fuldkommen mistimer sine offensive indgreb, så han får slet ikke den plads som gør ham ligeså farlig. I år er modstanderne så blevet mere opmærksom på Greenwood også, så selv om vi havde samme back sidste år, så mangler han overraskelsesmomentet som han havde sidste år.
AWB er en fed defensiv spiller, men er i mine øjne en kæmpe hæmsko for flowet i samtlige angreb som ender omkring højre side af banen, om det gælder når Pogba/McT har den på midten, så står han som regel placeret elendigt, tager en elendig berøring eller laver en håbløs aflevering som ødelægger alt flow i spillet. Det går pt. ud over Greenwood som vel nok har været den eneste stabile offensive spiller på det sidste, selvom det statistisk ikke er overbevisende.
\\\"Sometimes we forget that you’re just a man.
I am not a man! I am Cantona!\\\"