Snak

Mere indhold efter annoncen
Greenwood er en forrygende afslutter. Igen scorer han på sit smæld af et vristspark. Målmændene når sjældent at reagere på hans hurtige aftræk, og afslutningerne behøver sjældent at sidde helt yderligt for at gå ind.
Tidligere i sæsonen noterede jeg mig, at han havde problemer med at score, men der forsøgte han også ofte sin inderside og endte med at overplacere skuddene.
Lloris ser heller ikke for heldig ud ved 3. mål.

Jeg tror det var vores 25. (eller 28.) point vundet efter at være bagud i løbet af en kamp.
Manchester United Chicago Bulls
Tak for sidst Mou
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Apropos tak for sidst, hvordan vil det så ikke være om vi vinder rub og stub sæsonen ud?

City har vist en smule metaltræthed de seneste par kampe og med deres involvering i alt, kan de forhåbentlig fortsætte.
Ønskescenariet er selvfølgelig at "stjæle" mesterskabet fra dem på sidste spilledag og sige tak for sidst til dem.

Vedr. Mou, så har han tilsyneladende forsøgt sig med lidt taktisk krigsførelse op til kampen i dag. På sin egen "uskyldige" facon, har han villet fortælle OGS og alverden, at det da er ham der er den dygtige og erfarne og at nordmanden er en grønskolling.
Typisk Mourinho. Problemet for ham er bare, at han fremstår noget ynkelig efter en kamp, hvor OGS taktisk var portugiserens ligemand - mindst. Og som fremstår en kende mere moderne i spilopfattelse.
Mou spiller tilsyneladende også offerkortet her efter kampen og fremstammer uskyldigt og spagfærdigt, at McT da vist skulle være vist ud. Underforstået, Tottenham blev snydt, for det kan da umuligt være at OGS er bedre.
Eller kan det?
Mou er patetisk og aldeles trættende. Godt nordmanden fik den skalp i dag.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Det kræver at city taber halvdelen af deres resterende kampe og vi skal vinde vores (og vi har i øvrigt leeds ude og liverpool og leicester tilbage i vores resterende program). Det vil være et for vildt comeback hvis det ender sådan, men man skal vel aldrig sige aldrig. Slet ikke i coronatiden. Jeg ærgrer mig grænseløst over kampene mod crystal palace, wba, sheffield united og især kampen mod everton. Havde vi dog bare vundet de kampe som vi burde have gjort.
LUHG
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ikke nødvendigvis Toggle
City skal "bare" nøjes med 9 point i deres 6 kampe og det kan ske på flere måder

Selvfølgelig helt vildt hvis det sker, men muligheden er tilstede
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Hvor får du fra at de bare skal have 9 points? Vi har 63 points og kan med fuldt hus ramme 84 points. City har 74 points og rammer med 9 points yderligere kun 83. Så de kan ikke blive mestre med kun 9 points mere. Omvendt kan vi komme i en situation hvor vi har lige mange points og så fucker vi det endnu engang på målscoren.
Og det er ikke helt urealistisk at chelsea og Everton kan drille city men kan ikke se at der er nogle af de andre hold der kommer til det.
LUHG
Hehe, Go´morn Toggle

Tænker at du overså det lille ord "nøjes" i forbifarten, måske med tandbørste i mund og kaffen i hånd?
Selvfølgelig lidt snørklet formuleret af mig, beklager!
For vi er da enige. Om det meste, bortset fra en vis svensker naturligvis :)
Du vil bytte ham ud og jeg opfatter ham som essentiel for holdet, men det er jo fodbold.

Anyway, det er i høj grad fugle på taget og spørgsmålet er nok også om OGS og holdet tror så meget på det, at alt sættes ind. Med risiko for at kløjs i EL.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Det usandsynlige er ikke så meget, at City blot henter 9 point i de sidste 6 kampe. Det kan jeg egentlig godt se for mig i en sæson, hvor intet hold bare har mast al modstand som i de forgangne sæsoner med Liverpool og City.

Det usandsynlige er, at vi vinder rub og stub herfra og hjem. Det kan jeg simpelthen ikke se ske.
Enig LP

Skulle det ske, vil det være et nærmest absurd punktum for en mærkelig sæson
Næh, vi må nok indse at 2.pladsen synes sikret og at det i sig selv er fremskridt.

Fremskridt er også ordet, når vi så hvordan vi satte os på Tottenham i anden halvleg i går. De var reelt chanceløse mod vores kværnende maskine.
For det er nyt i forhold til tidligere, eller måske snarere endnu et lag lagt på en støt stigende udvikling.
Fra at fokusere ensidigt på at få forsvaret til at performe, over at dominere boldbesiddelse frem til omkring midterlinjen, til nu også at dominere helt til de andres felt, selv mod en forventet god modstander som Tottenham.
Svært ikke at øjne en støt stigende progression og medfølgende sikkerhed i holdet.

Var selv oprindeligt mest indstillet på at få offensiven til at fungere, men angriberen Solskjær, har grebet det anderledes konventionelt an. Og det viser sig at han havde/har godt styr på det. Lægger til personligt også synes jeg og nordmanden fremstår lige nu som en dygtig manager, der ikke er langt efter de allerbedste.

Slutter sæsonen med sikker 2. plads og EL-gevinst, er alt godt.
Kun de færreste af os havde alligevel set United være reelle contenders, før tidligst næste sæson, da OGS tiltrådte.
Det synes at være en absolut mulighed, hvis vi får at par af de rigtige signings til sommer.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Annonce