Poboy
Det synes jeg han gør ved IKKE at være vokal omkring det her.
Han kan selvfølgelig ha´ været det på de indre linjer, det vides ikke
Vi skal tænke på, at Ferguson er en del af bestyrelsen, som består af følgende:
Joel Glazer, Avram Glazer. Bryan Glazer, Kevin Glazer, Edward Glazer, Darcie Glazer Kassewitz, Ed Woodward
Richard Arnold, Sir Bobby Charlton CBE, David Gill CBE, Michael Edelson, Sir Alex Ferguson CBE
Altså 11, hvor familien Glazer og Woodward har majoriteten ved enhver afstemning, hvis de ellers benytter sig af den slags.
Men er han imod det her og han IKKE er vokal omkring det, så gør han jo blot gode miner til slet spil. Det samme gælder Bobby Charlton. David Gill er udover at være bestyrelsesmedlem og tidligere direktør i United også en del af FAs bestyrelse.
Her kan man tale om to kasketter, med modstridende interesser, i hvert fald i det her tilfælde.
Du bider sikkert mærke i at jeg ikke benævner hverken den ene eller den anden med Sir. Det gør jeg ikke, fordi de som tildeles den titel, historisk er aldeles befængte typer. Slaveejere, imperiets mænd, deres håndgangne folk og andre med blakket generalieblad. Altså ikke noget at være stolt af i min optik. Snarere skulle de skamme sig.
Generelt kan man sige om de fleste af dem, at de har foret egne og øvrige britiske lommer, ved at skide på denne verdens øvrige mennesker.
Som Glazers og co. også gør.
En af min ungdoms forbilleder, var fra Liverpool. John Lennon blev også tilbudt at blive adlet og ville derfor kunne benævne sig Sir.
Han takkede dog nej, hvad rystede borgerskabet dengang, formentlig fordi han af samme grunde som jeg foragtede de typer.
Se det kalder på respekt i min bog, ikke at følge den slagne vej og ikke nyde godt af de sidegevinster som følger med. Ved at være en del af logen og stiltiende akceptere, hvad er uakceptabelt.
Den britiske overklasse har altid hævdet retten til at være rig, indflydelsesrig og moralsk tillige på den høje hest. Jeg får knopper af de typer. Verdens bærme i min bog.
Kun døde fisk flyder med strømmen!