@Trannel.
Alt hvad Tue skriver i nedenstående indkapsler fuldstændigt min pointe. Det er i sig selv ikke gælden, men at ejerne ikke har bidraget til værdiudviklingen. De har ikke investeret nok - og det de har investeret har de langt hen af vejen investeret forkert. Det er blot min anskuelse af det. Og det er en den del jeg selv ville være utilfreds med mest af alt. Klart at tingene hænger sammen, men jeg havde mest af alt hørt rigtig meget om gæld og renter, hvilket isoleret set i min verden ikke var helt til at forstå problemet i (og her behøver vi ikke at være enige).
I øvrigt, jeg ville egentligt ikke have nogen udfordring med, at der var en vis grad udbyttetræk i klubben, hvis man sad med en fornemmelse af, at ejerne via deres investeringer rent faktisk havde bidraget værdiudviklingen.
I situationen med Glazers er der bare mere tale om, at ejerne har købt et i forvejen enormt stærkt brand og så ellers bare fulgt med på den generelle værditilvækst, som Premier League-topholdene har gennemgået. I der lys virker det enormt malplaceret at trække udbytter ud, frem for at gældsafdrage aggressivt og slippe for finansieringsomkostningen. Men som skrevet flere gange, det er ikke klubbens gæld.
At jeg så vil bruge at debat forum til at debattere, kan jeg ikke se det forkerte i.
Du har nu opstillet en præmis der hedder, at fordi man ikke ved hvad pengene ellers ville være brugt på havde der ikke været renter, så kan man ikke være sur over det.
Jeg har opstillet en præmis der hedder at man skal forstå det som man er forarget over. Jeg ville også være forarget hvis FSG havde forgældet klubben så meget, men hvis de samtidigt havde udviklet klubben i den rigtige retning havde det haft mindre betydning. Det er selvfølgelig vigtigt med en sund økonomi.
Det værste er så at jeg ikke tror at vi er så uenige.
Men du kan jo betragte fremtidige spørgsmål fra mig som støj og bare ignorere. Jeg har i hvert fald ingen interesse i at blive besvaret på den måde der.
Så bliver du hængende, for nu vil du betragte tråden som et informationscenter hvor du vil oplyses af andre om noget du i følge dig selv ikke ved noget om.
Jeg har stort set kun fået møgfald fra dig. Det er egentlig helt fair at man ikke er enige og det er også helt fair at man misforstår hinanden, men jeg synes man skal undlade at svare hvis man ikke kan bevare den gode tone. Men jeg er faktisk blevet en del klogere af mange andre i tråden her. Så jeg fortryder ikke at jeg har spurgt.