Snak

Mere indhold efter annoncen
Var det noget for Firenzeholdet at adoptere Atalantas tilgang?
Ville gerne se de lilla knuse de tre store til en afveksling.
Har du selv været på deres åbne stadion? Godt det ikke regner så meget på de kanter.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Måske, men så skal der godt nok skiftes ud i truppen og det skal selvfølgelig starte med træneren, som er fortid under alle omstændigheder efter denne sæson. Jeg ville gerne have set De Zerbi overtage, men han skal til Shakhtar. Synes egentlig de har et ganske fint hold isoleret set, men de mangler en til at styre tøjlerne.

Nej, jeg har desværre kun fået set en kamp fra det italienske på stadion. Det var dog Milan-Juventus på San Siro med 80.000 andre tilskuere og en 1-0 sejr til hjemmeholdet på mål af Locatelli, som så vidt jeg husker, at Man Utd også skulle være interesseret i.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Man kunne også godt forestille sig at noget andet spiller ind i Fiorentinas spillestil.
Firenze er jo en lidt hoven, konservativ kulturby, som ser sig selv som førende på kulturområdet.
Måske de forhold også dikterer hvordan man spiller bold?
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Jeg ved det ikke helt. Jeg ved dog, at jeg tror Mourinho får det svært i Rom. Nogle af de mest kritiske røster fra det italienske ift. hvordan et hold skal spille, de findes nok i Rom. Det bliver op ad bakke fra dag 1.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Andib - Meget sigende når du siger, hvordan et hold skal spille. Hvor Mou har udviklet sig til en resultat træner og mindre på hvordan der spilles. Det så man i United og Spurs. Det bliver som du siger, op af bakke fra dag 1.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der skal ikke lyde nogen beklagelser fra mig desangående hehe
Han vil sikkert kunne bruge sin forældede tilgang hjemme i Rio Ave.
De kommer til at ærgre sig i Rom, det er jeg sikker på
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Man kan jo ikke blive ved med at plyndre Leicester med de priser, men åh hvor ville jeg elske Youri Tielemans i rødt.

Fofana er også en virkelig spændende spiller.
Han er absolut en talentfuld spiller, men jeg ser ikke ham som løsningen for os. Han spiller den dybtliggende playmaker rolle med Ndidi som håndlanger ved siden af. Tielemans + Pogba dækker ikke meget af for forsvaret. Tielemans + McTominay er heller ikke helt stærkt, da McTominay ikke er en naturlig defensiv midt.
Manchester United Chicago Bulls
Som jeg ser Solskjærs 4231, så spiller man ikke med en decideret defensiv midt, men derimod med to dynamiske centrale midtbanespillere, hvor begge spillere forventes at arbejde i begge retninger. I det setup kan jeg sagtens se Tielemans være en super spiller.

Igen, så tænker jeg ikke Pogba ind i vores fremtid - og slet ikke som en del af en dobbelt-pivot. Hans seneste form fra venstrekanten viser også, at han har brug for en mere frigjort rolle. Jeg ser simpelthen ikke Pogbas fremtid på Uniteds centrale midtbane i en 4231.
Som jeg ser Solskjærs 4231, så spiller man ikke med en decideret defensiv midt, men derimod med to dynamiske centrale midtbanespillere


Uhhh, i samtlige store kampe vi har spillet det sidste halve år, har mcfred været placeret lige foran forsvaret for at skærme af. De bevæger sig sku ikke fremad, medmindre modstanderen bare stiller siger ned og forsvare.

Og det er virkelig synd for det kan mct rent faktisk finde ud.
Annonce