Snak

Mere indhold efter annoncen
Et par tanker mere herfra:
Jeg husker, da Klopp kom til Liverpool. Det tog lang tid, før han fik bygget holdet op til at kunne vinde.
Nogle af de problemer, han havde undervejs var:

1. De fik alt for mange mål på dødbolde imod sig - de dækkede også zone (jeg ved ikke, hvad de gør i dag)
2. De kom langt i turneringerne men kunne ikke vinde dem
3. De kunne ikke bryde lavtstående hold ned
4. De havde problemer på CB

Så hentede man Dijk og Alisson - og selvfølgelig nogle andre - i kombination med udviklingen af spillere som Trent og Henderson (han har kun været god de sidste tre sæsoner). Og pludselig var man umulige at stoppe.

Måske skal vi ikke afskrive os næste sæson endnu.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
@LP
Ja, det er helt utroligt så let det er at gøre sig farlig mod os på dødbolde. Jeg tænker, at Shaw bliver i sin zone og overlader spilleren til en ny zonemarkør.
Jeg er ikke den store tilhænger af zonemarkering, fordi det stiller store krav til kommunikationen - og til at man aldrig lade en mand passere sin zone uden at blive forstyrret.
Når man ser Villareal-spilleren, løber han helt uhindret dybt ind i vores felt. Ja, det er et klogt løb, og bolden ligger godt, men han burde aldrig kunne komme først derind.
Der var en i går, der tog DDG med i ligningen, men jeg har faktisk svært ved at se, hvordan han skal kunne nå ud til bolden. Den ligger godt og har god fart på, og han burde kunne stole på, at det er en forsvarsspiller, der når den først. Havde den været højere/langsommere eller dybere i feltet, skulle han have været på den - jeg tror bare ikke, han kan nå den her, men den er snert på.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Helt enig med alt det du skriver. Bolden er perfekt slået og De Gea kan ikke gøre så meget. Det er alt forud for afslutningen, vi kan gøre så meget bedre. Det gør helt ondt at se på.
Poboy.

Er utrolig enig med dig, langt hen af vejen. Meget af det samme jeg er kommet frem til.

Rashford er jeg ikke enige i. Vi helt enige i de sidste 2-3 mdr. har han været helt væk. Men i hans 57 kampe, har han altså lavet 21 mål og 15 assist. Det vel ikke helt elendigt.
Jeg har hele tiden ment at holdet ikke kommer til at blive meget bedre end det pt er under solskjæer. Er stadig overbevist om at placeringen i år skyldes pga de andre klubbers kriser.

Holdet kan ikke præstere, når det virkelig gælder. Det så vi i CL kampene mod Istanbul og Leipzig og de mange semi-nederlag og nu finalen.

Villarreal var mega dårlige, havde næsten intet at byde på offensivt. Da jeg så Ole´s start 11´er, var jeg overbevist om, at holde ville vinde stort. Men holdet skuffede og som mange gange før i denne sæson kommer de bagud. Når man så heller ikke er så gode til at åbne defensivt forsvar op, så bliver det svært mod en klog/erfarende træner.

Villarreal lignede faktisk det erfarende hold, måden de forsvarede sig på og tog tempoet ud af kampen.

Tror nederlaget gør meget ondt på Ole og det er i virkeligheden synd for manden for han er meget sympatisk og elsker sin klub. Men holdet spillede kun ok i sidste 45 min og ekstratiden gad de ikke mere sikkert pga træthed. Han siger selv han overvejer at skifte henderson ind, men endte med DDG.

Solskjær bliver ikke fyret nu, det skal han heller ikke være, men de skal heller ikke forlænge med ham. Han må vinde noget i næste sæson. Tror dog vi kommer til at kæmpe for top4, da jeg forventer at city og Chelsea og måske Liverpool vil være bedre.

Der skal fodboldkyndige folk til, før det her hold kommer videre. Men glazers er ligeglad og har altid været det. Vand der Saar er drømmen men vi ender med en ny woodward.

Vores klub har fået lille klubs mentalitet, hvor man er tilfreds med at komme i CL og ryge ud af gruppespillet for at komme til Europa League for igen at tabe semi eller finale.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
T-United.

Rigtig fin læsning. Mange gode inputs og vinkler du kommer med. Er også ret enig med dig, langt hen af vejen. Synes dog du noget hård ved Henderson, så dårligt synes jeg heller ikke han har været, men han har heller ikke imponeret. Men jeg vil tilkendegive at han så meget skidt ud mod Liverpool.
Moos: Meget enig. Det her var endnu en eksamen for OGS, og igen dumper han. Jeg tror sådan set nok at vi skal komme i top-4 næste sæson, men jeg tvivler kraftigt på at vi kommer til at vinde noget af betydning med OGS.
Han er ikke dygtig nok til at sætte sine hold op til de store kampe, og han er heller ikke dygtig nok til at ændre kampenes forløb fra sidelinjen.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Er sæsonen godkendt?
Absolut godkendt. Med tanke på hvem vi var oppe imod i sæsonstarten er sæsonen tæt på topkarakter. Vi manglede bare pokalen, en titel som prikken over i´et. Når vi sammenligner trupperne før sæsonstart, hvem havde i sin vildeste fantasi forestillet sig vi skulle kæmpe om mesterskabet når vi så på mestrene fra Liverpool? Peps tikitaka maskine i City? Perlerækken af profilindkøb hos Chelsea? Jeg gjorde ikke.

Rating på OGS og stab (1-10)
OGS og stab, 9 tal. Igen vi var så tæt på en titel. Bare se på 2. halvleg igår, Rashford der overplacerer når han bare skal stikke den med tåen. Cavani der header direkte på en modstander og Pogs der header over.

Hvorimod alle dem over OGS (Murtough, Judge, Woodward) 3 tal.
Altså det er fin start at tænke i nye baner (som f.eks. at ansætte DoF)
Det er også godt at føre tankerne ud i livet (ansætte Murtough som DoF)
Det er tilgengæld falliterklæring når de nye tiltag ikke resulterer i nye måder at arbejde på, men blot fortsætter i de gamle spor (forlænge kontrakten med Bailly fremfor at hente andre potentielle forstærkninger).

De 3 bedste spillere og hvorfor? (evt. rating)
Bruno, 9 tal. Vel nok den mest målfarlige midtbanespiller i europa. Det er vel kun Le Tissier der har haft en bedre sæson end Bruno. Absolut en klassespiller i øvrigt.

Pogba og Maguire, begge 8 tal. Pogs har overrasket mig positivt. Da han var skadesplaget og ude af form i starten af sæsonen fik han plads i bænken da han blev klar. Han var ikke selvskrevet til startopstillingen. Nej OGS lod ham vente på chancen, og når han ikke greb chancen var han tilbage i bænken. Han måtte gøre sig fortjent til en startplads. Resultatet af den man management var jo en Pogba i storform i løbet af efteråret/vinter, og en erobring af førstepladsen i PL.

Og vigtigheden af Maguire i forsvaret blev jo bare tydeligjordt da han først var væk. Han er måske ikke den perfekte stopper, men hold da op hvor er han god for os.

De 3 dårligste spillere og hvorfor?
De Gea. Aldrig har jeg da oplevet en så erfaren spiller være så ugidelig, så uinteresseret, så umotiveret. Ville han overhovedet protestere hvis han blev sat på transferlisten? Jeg tror det ikke. Jeg tror bare han vil blive lettet.

Martial. Igen endu en der har en udstråling der siger han bare vil gemme sig i det nærmeste musehul, særlig når spillet ikke fungerer på banen.

Fred. Igen en af dem der burde løfte holdet i modgang, særlig med tanke på mandens alder plus han stort set altid spiller.

Sæsonens overraskelse?
Shaw udentvivl. Han har vist niveauet før. Men at han skulle vise niveauet i længere tid uafbrudt. Det var en overraskelse for mig. Cadeau til manden.

Transfer. Hvilke positioner skal forstærkes? Hvem skal sælges?
Declan Rice, defensiv midt. Sælg Fred evt. lej ham ud. Det nytter ikke at have Pogs og Bruno rendene rundt som hovedløse kyllinger fordi Fred og McT ikke har niveauet til at støtte dem.

Et bud på næste sæson, kæmper vi med om mesterskabet?
Forhåbentligt ja. Særlig hvis nølgespillerne er skadesfrie.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Jeg misunder din optimisme, Inuk.
Manchester United Chicago Bulls
Når jeg må nu hellere også selv svarer på mine, hvis jeg selv skal sige det utroligt gode spørgsmål ;)

Er sæsonen godkendt?
Nej - Det synes jeg faktisk ikke den er. Jeg synes heller ikke den er dumpet, sådan helt som de radikale er jeg placeret i midten.

En 2. plads er bestemt godkendt, men som jeg ser det på en lidt billig baggrund.
CL - Er uacceptabelt at vi ikke gå videre fra en forholdsvis nem gruppe.
EL - Ja det kan vi vidst alle blive enige om, sådan en turnering skal vindes. Det blev det ikke til.


Rating på OGS og stab (1-10)

Jeg vil sige 7. Jeg synes vi har spillet rigtig godt de sidste par måneder. Det bedste jeg har set indenfor de sidste par år. Der har været dårlige kampe bestemt. Men det jeg godt kan lide er vi er begyndt at angribe igen, få backs med frem og dominere kampene langt mere.
Jeg synes OGS viser lidt mangler taktisk, så sent som i går med de manglende udskiftninger og at vi samtidig er så sårbarer på dødbolde, det må da efterhånden været gået op for enhver. Det skal fixes!
Jeg tror stadig på Ole, men det altså i næste sæson der skal ske noget, eller mener jeg heller ikke vi skal forlænge med ham.


De 3 bedste spillere og hvorfor? (evt. rating)


Bruno - Med de mangle mål og assist, er han altså svær at komme uden om. Jeg synes stadig han har for mange kampe, hvor han er helt usynlig. Desværre. Men han har uden tvivl været vores bedste spiller og så jeg vild med hele hans vinder attitude.

Shaw - Er virkelig kommet i gear efter en downperiode efter hans skade i Brugge, og en periode hvor Mou slet ikke vil bruge ham. Han har virkelig haft en god sæson.

Maguire - Jeg har ellers været en af dem, der har været lidt efter ham. Men jeg må sige at han har overrasket mig. Han er bare hamrende stabil efterhånden og så ser vi hvad han kan, når han mangler.

De 3 dårligste spillere og hvorfor?

Fred - Jeg har egentlig haft en okay god holdning til Fred, men han har bare aldrig toppet. Jeg kan lide hans fighter instinkt og løbevilje, men han smider bare for mange bolde væk og koster for meget den forkert vej.

Martial - Jeg tror simpelthen ikke på ham længere. Den vildeste humør spiller, som ligner Bomber Torben fra den lokale serie 6. klub, når tingene ikke kører. Han har efter min mening været direkte elendig.

DVB - Måske det ikke DVB skyld. Han virker totalt fejl scoutet. Ingen er rigtig blevet klog på, hvilken rolle han var tiltænkt da man signede ham. Desuden må jeg sige de chancer han har fået, ja Morten Bruun sagde det egentlig fint. Han er et total spøgelse på banen.

Sæsonens overraskelse?

Shaw og McT. - Shaw pga. han endelig viser det kæmpe potentiale men vidste man havde da man signede ham. Man har set glimt af det, men det overrasker mig stadig, at han har været så god.

McT - Synes han har sine mangler med bolden og så har han kampe som igår, hvor alt han gør er rigtigt. Han har overrasket mig meget, nok mest fordi jeg ikke havde de store forventninger til ham. Havde heller ikke regnet med, han skulle være i start 11´eren.

Transfer. Hvilke positioner skal forstærkes? Hvem skal sælges?

6´er - Efter min holdning må denne være klart 1. valget, hvis vi skal vælge. At kunne få Pogba ned på midten sammen med Bruno og så have en Kante type liggende bagved og rydde hele lortet op. Det er klart det vi mangler efter min mening.

CB - Vi skal have en signing her også. Vi er så hamrende såbar når Maguire er væk og de næste i rækken (Bailly og Tzu) Er bare ikke gode nok. Det jeg egentlig også lidt i tvivl om Linde er.

9´er eller Sancho. - Efter som vi nok ikke kan få det hele, må der været et valg her. For mig at se ville min drømme signing være Kane. En der kender PL og bare laver mål. Det har vi behov for oppe foran. Cavani ja men 34 år og kan ikke spille alle kampe og jeg synes Greenwood er bedre på højre kanten end som 9´er. Så kan Cavani og Kane skiftes lidt. Greenwood, Rashford, James og Martial kan skiftes til kanterne. Hvis altså de stadig er i klubben.

Sælges

Jeg mener lejespillerne skal ud. Andreas, Lingaard mf. Samtidig så jeg egentlig gerne en lidt større oprydning med salg af, Jones, James, Martial, Mata, Fredog DVB Men det kræver selvsagt der kommer nye navne ind og det kan blive udfordringen.


Et bud på næste sæson, kæmper vi med om mesterskabet?

Nej - City er for gode og Liverpool samt Chelsea, tror jeg også vi skal slås meget med i næste sæson.
Annonce