Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er super med Ronaldo, men jeg havde hellere valgt en af Neves, Rice eller Bissouma. Det værste er, at hvis nogen havde lagt bare lidt arbejde i at sælge ud af overskudslageret, havde der været rigeligt råd til både Ronaldo og en DM.
Men er det ikke det, som vi har talt om flere gange? Altså de store klubber giver FOR store kontrakter og dermed bliver det næsten umuligt at komme af med "skrald". De spillere som fx Chelsea har solgt og som Chelsea har fået en del for, det har primært været unge spillere, hvorimod en spiller som Drinkwater er blevet lejet ud. De kan heller ikke komme af med "skrald".
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Poboy

Tror man skal se Pogba som nøglen til at forstå misæren.
Var Pogba nu kommet til PSG i stedet for Messi, hvad jeg tror trænerteamet forventede, ville der være frigivet midler til en 6´er, måske endda Rice.
Sancho og Varane fyldte for meget for længe og da det stod klart at Pogba blev, var tiden der ikke længere til at gå helhjertet efter den 6´er jeg er overbevist om de sagtens kan se mangler.
Da det så oven i købet så ud til at Ronaldo ville komme til City, bredte kulleren og panikken sig på direktørgangen. Resultat endnu mindre tid til at lande en 6´er.
Samtidigt har ingen rigtigt budt sig til i forhold til overskudslageret.
Mata, Matic, Lingard og måske også Martial burde være afhændet og ha´ bidraget til at kunne investere. I stedet har vi udlejet Pereira til Flamengo. Det blev pengekassen ikke fyldt af.

Nu er der så bare McFred og med den ene af dem ude er vi på skideren rent ud sagt.
Der må improviseres, som f.eks. med føromtalte 3-5-2 og slaget for en 6´er må så slås til januar.

Synes så også vi bliver nødt til at forholde os realistisk. Da OGS kom til var det åbenlyst den var gal overalt nærmest og med den tilbageholdenhed Glazers udviste i sidste sæson omkring nye signings, er det måske noget urimeligt at forvente at vi ville være blandt topkandidaterne i indeværende sæson. Dengang var mit eget skøn, at tidligst i den sæson vi er i nu, ville vi kunne tale med om titlen.
Det kan vi måske stadig, men favoritter det er vi ingenlunde uden en dygtig 6´er.

For bare lige at sætte prikken over i´et, har vi nu 2 Raiola spillere, hvis kontrakter udløber næste somme og begge bliver free agents.
Lad os håbe de er de sidste Raiola spillere vi skal trækkes med
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Man kan jo vende den om og sige at midtbanen i det mindste ikke er blevet dårligere end seneste sæson, undtaget onkel Matic er blevet et år ældre.

Dertil har vi trods alt forbedret både angreb og forsvar, og mon ikke også at vi kan forvente en mere stabil målmandssæson end det cirkus der foregik sidste sæson.

Dertil må man også forvente at alle profiler fra sidste sæson, ligger yderligere på deres alder taget i betragtning. Det er vel kun Mata, Cavani og Matic i nuværende trup, CR28 undtaget, der bør falde fysisk med deres alder.
Manchester United Brøndby IF
Og så øv at de lilla ikke kunne ordne Mourinho & co. forleden
Det var ellers det bedste jeg har set La Viola spiller i en del år efterhånden. Heldigvis vandt holdet i weekenden over Torino efter en overbevisende præstation, så det tegner bedre end de sidste par år.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Er holdet ungt andib?

Og hvad med nye signings før sæsonen?
Men godt at høre, selv om Torino hjemme vel er en must win
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"onkel Matic"

Tror sgu det går an at hæve/sænke barren til morfar Matic Squishy :)
Kun døde fisk flyder med strømmen!
@Fedefynboen.....som nævnt snakker vi flere år med samme problematik. Det kan situationen vedr. Pogba ikke forklare...det skulle være håndteret langt før. Som nævnt, kan de fleste se på banen hvor stort problemet er for vores opspil og sammenhæng mellem kæderne....trænerteamet kan tilsyneladende ikke...eller prøver at lappe hullet med tyggegummi....det holder jo ikke.

"I Don't Play Against Any Particular Team. I Play Against The Idea Of Losing..." - Eric Cantona
McT er skadet på ubestemt tid, så jo vi er svækket ift sidste sæson.

Burde vi i det mindste ikke leje en brugbar def midt til det næste halve år? Selv Christian Nørgaard ville styrke vores midtbane, så der må trods alt være mange ganske fine spillere, der kan hjælpe os i en akutsituation. Og ja, situationen er akut. Det er pinligt, at vi ikke henter en spiller - og har lejet alle vores unge backup-spillere ud.

Jeg gentager mig selv, men det ødelægger fuldstændigt min glæde over dette transfervindue, at
Ja skaden til McT aktualiserer behovet for en CDM yderligere.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Og så lejer Chelsea Saul ;(
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Annonce