Ad en anden tangent, så pointerede du forleden at jeg nok burde belægge mine ord anderledes. Vi så da også hvorfor omgående.
Haha, ja det var nok det, jeg forudså ville komme ;) Og fred være med det, nogle gange skal kanterne lige slibes til, sådan er det bare. Du evner så at se indad og tage det til efterretning, det er det jo ikke alle, der gør.
Man kan også i min optik argumentere for at netop fraværet af den fødekæde både har forårsaget tab af både klub DNA og resultater de seneste mange år. Velsagtens startende i Fergies sidste år.
Jeg forstår godt, hvad du mener, men jeg synes nu nok, at Fergie prøvede på dette. Ikke nødvendigvis fra akademiet (det er jo heller ikke sikkert, de var gode nok), men så i form af unge talenter udefra. Han skaffede en langsigtet målmand i De Gea, og havde Phil Jones og Mike Smalling levet op til Fergies forventninger, havde vi jo også haft et solidt midterforsvar indtil den dag i dag. Centralt på midtbanen havde han bragt Cleverley op for at spille sammen med en ligeledes ung Anderson, og det så da også voldsomt spændende ud, indtil Cleverley blev langtidsskadet og Anderson blev for tyk. Welbeck blev da også kørt i stilling til en backuprolle i angrebet, men igen blev skader og manglende talent udslagsgivende for, at det kun blev ved forsøget med denne fødekæde.
Dér hvor man kan sige, at Fergie fejlede med fødekæden, var vel ved ikke at vise tillid til Pogba, der smuttede gratis til Juventus, hvorefter vi måtte smide en rekordsum den anden vej fire år senere. Det kan synes at være en fejl af Fergie, men med vores nuværende kendskab til Pogba, hans brødre, hans agent og hans sans for drama, så kan man vel ikke klandre Fergie, hvis han lige ville slibe diamanten lidt til, inden han kørte ham i stilling med for meget ansvar og for mange penge mellem hænderne.