Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvilken keeper tror folk starter i morgen?

Henderson har nu spillet et par kampe for u23 og jeg mindes at have læst i Athletic eller andet UK medie inden sæsonen, at han faktisk var udset til at være førstemålmand i denne sæson inden skade og Covid.

De Gea har selvfølgelig erobret pladsen, som han gjorde dengang Lindegaard blev skadet, men det har længe lignet at Dean var Oles foretrukne af de to.

Skal De Gea spille samtlige kampe fra nu af, så man ikke risikere at han taber form/selvtillid, eller skal man give Henderson de 2 cupturneringer for at undgå den helt dårlige stemning og samtidig holde hans værdi nogenlunde oppe til et evt. sommersalg?
Manchester United Brøndby IF
Selvfølgelig skal Henderson spille cup kampene. De Gea skal da ikke have særbehandling bare fordi han tog et straffespark i weekenden.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Jeg tror ikke unitedes indkøbs politik er som sådan baseret på om i laver salg, det er givet hvis i sælger nogen er der nok flere penge til rådighed til køb men tror sagtens i kan regne med der er penge til 1-2 profiler + det løse pr sæson også uden salg.
Med den løn økonomi i har nu og det at i stadig køber profiler viser bare at det er en ret stor penge tank i har at lege med.
Tror helt sikker i rammer et løn loft før i rammer købe krafts loft.
- Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) Raul / M.Laudrup / I.Casillas / F.Lampard / A.Cole / C.Makelele / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / S.Ramos / C.Ronaldo / P.Cech / N.Kanté / L.Modric
"Hvis Bellingham fortsat udvikler sig, er potentialet kæmpe stort og på mange måder en ønskeprofil."

Ja, enig. Pindhund har skrevet en opgradering af McT, men der er også VdB kvaliteter i knægten. Og modsat hollænderen er han hurtig.
Men med så meget andet for tiden, afhænger hans tilgang både økonomisk og fodboldmæssigt af hvad Pogba får sig nosset sammen til at mene.
Uden Pogba vil Bellingham være lige i skabet for os, men med er det en helt anden sag.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
"Hvilken keeper tror folk starter i morgen?"

Tror også Henderson. Naturligvis, hvornår skulle han ellers få spilletid?
Ser også at både Bailly og Linde kommer til spille. Desværre nok også Shaw, som godt kunne bruge et break.
Er Cavani klar, så spiller han. Ellers Martial, Sancho i hvert fald.
Velsagtens også VdB. Med Matic.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Modsat en klub som Chelsea, der virkelig har fået solgt ud til flotte priser, har vi ikke de helt store salgsemner i truppen, uden man sælger hele bredden og skal have nye folk ind.

Trupspillere der ikke kræver direkte erstatning:
Dean Henderson og Tuanzebe virker som de to bedste salgsobjekter vi har, som kan give en rigtig god sum.
- Pereira må man håbe bliver solgt.
- Chong skulle være i gang med en rigtig god sæson i Birmingham og må være interessant for en del PL bund og Championship topklubber.
- Hvis Jones kan spille en hel sæson uden skader for u23 kan det være at en Championship klub vil tage imod det meste af hans løn hvis de får ham gratis.
- Williams hæver ikke sin værdi lige nu for Norwich, men alder og profil som energisk og hårdtarbejdende taler for en udemærket pris.

Trupspillere som skal erstattes hvis solgt:
- Donny vil nok videre til sommer hvis manglende spilletid fortsætter, men midtbanen er meget tynd uden ham.
- Dalot har været interessant for Dortmund og Milan senest i sommer og vil nok stadig være det til næste sommer hvis United henter en ny hb eller satser på en Laird der viser stærke offensive takter i Swansea.
- Telles kan måske blive træt af manglende spilletid, men virker tilfreds med backup rolle for nu.
- Tony Martial kan stadig indbringe en god pris fordi klubber kender hans topniveau og håber luftforandring vil gøre ham godt, men Cavani smutter på en fri og så er angriberpladsen noget tynd.
- Bailly har topniveauet men skadeshistorik vil nok holde klubber fra en god pris og skal erstattes i truppen.

Jeg anser Lingard, Mata og Matic for usælgelige enten pga kontraktudløb eller ny forlængelse.
Manchester United Brøndby IF
@Fynbo
Hvem siger en backup keeper skal have spilletid overhovedet. Ville vi sige det samme hvis backuppen hed Tom Heaton?

Det sagt så regner jeg også med at Henderson får pladsen. Derudover håber jeg at folk som Dalot og Donny er med fra start og bliver testet mod PL modstand, mens det samtidig er i Pep cuppen som ikke betyder det store for mig. Sancho skal starte og det gør han også.

Ronaldo bliver nok sparet og så man håbe at man kan finde en løsning med Shaws spilletid. Mon ikke Dalot får de sidste 20-30 min til venstre i hvert fald.
Manchester United Brøndby IF
@Squishy:

Hvem siger en backup keeper skal have spilletid overhovedet. Ville vi sige det samme hvis backuppen hed Tom Heaton?


Heaton er jo hentet som den her erfarne reserve, der selvfølgelig skal være klar, hvis nødvendigt, men ellers også være vigtig i træningssammenhæng. Jeg er sikker på, at der ligger en forventningsafstemning om, at han nok ikke får nævneværdig spilletid. Det samme gør sig i øvrigt gældende for Lee Grant.

For Henderson er det en helt anden snak. Han er ung og talentfuld, og han var f.eks. også udtaget til det engelske landshold under EM. Derudover var der jo også en reel diskussion om, hvem af ham og De Gea, der skulle være fast starter. En kamp, der dog synes at være vundet af De Gea.

Men HVIS man ikke har i sinde at spille Henderson i cup-turneringerne, så skulle man jo have lånt ham ud til fast spilletid andetsteds. Som ung talentfuld målmand risikerer man jo at gå i stå i sin udvikling, hvis man ikke får lov til at spille.
To bedste fodboldtrænere verden har set: Sir Matt Busby og Sir Alex Ferguson. Begge i verdens bedste klub.
"afhænger af hvad Pogba får nosset sig sammen til at mene".
Det er givetvis en faktor. Men det forhindrer ikke os i at gøre vores egen position op og give "final offer", hvis vi mener, at tiden er kommet til at få en afklaring / få et klart svar fra Pogba.

Og det er i hvert fald uacceptabelt, hvis klubben ikke har contingency planer parat, men først skal til at få orden i penalhuset EFTER Pogba og hans agent har sat agendaen over lang tid.
@Yildis
Jeg er helt enig, men jeg tror du misforstår. Mit eksempel var mere at det kun var fordi det var Henderson at man mener han minimum skal spille cupkampene. Hvis det havde været Tom Heaton der var nr 2 i klubben havde de fleste nok ment at De Gea også skulle spille i morgen eller hvad?

Jeg forventede egentlig der var nogle stykker der ville have argumenteret for at De Gea fortsatte med at starte alle kampe, også i den for mig nærmest ligegyldige Pep cup. Det kan jeg dog godt se ikke er tilfældet, og så er der jo ikke så meget mere at diskutere om det.
Vi alle er vel enige om at De Gea er førstemålmand endnu en gang indtil han evt. spiller sig selv af.
Manchester United Brøndby IF
Annonce