Snak

Mere indhold efter annoncen
Inuk: Du skriver "koncepttrænere, der stædigt holder fast i deres koncepter, uden at det bringer dem succes´

Her nævner du ved navn: "Conte, Tuchel, Simeone, Cruyff, Wenger, Lippi, LVG og Mourinho".
Du kunne sikkert komme med andre navne, men eksemplet er forstået selv om du af andre fik pushback på begrebet koncepttrænere og de specifikke navne.

Fælles for ALLE dine navne er, at de har begået resultater og haft trænerkarrierer, der langt overgår OGS.
OGS har gjort et fantastisk stykke arbejde i at muge ud, af en del lort vi fik samlet sammen igennem de sidste 5-7 år. Der er dog stadig en del arbejde forude. Som at fjerne ligegyldigt fyld som Matic, Mata mv..

Dog tror jeg personligt ikke en skid på OGS som vores svar på succeskriterie. Manden er håbløst ringe i game management situationer. Det er grotesk så amatør agtig han til tider kan agere. Dertil er der alt for lang vej endnu, til jeg tror han vil få succes. Selv om vi skulle give ham tid.
Manchester United & Indianapolis Colts Deutschland Weltmeister 2014 !!!
Inuk: Du skriver "koncepttrænere, der stædigt holder fast i deres koncepter, uden at det bringer dem succes´

Her nævner du ved navn: "Conte, Tuchel, Simeone, Cruyff, Wenger, Lippi, LVG og Mourinho".
Du kunne sikkert komme med andre navne, men eksemplet er forstået selv om du af andre fik pushback på begrebet koncepttrænere og de specifikke navne.


Ja. Og hvor er det jeg lige netop skriver at Conte, Tuchel, Simone, Cruyff, Wenger, Lippi, LVG og Mourinho er nogle dinosaurer, koncepttrænere der holder fast i deres koncepter uden at det bringer dem succes. Hvor skriver jeg det henne?
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
@Foxy: Interessant. Her nærmer vi os et af Inuks synspunkter om OGS´ ansvar/involvering i at sammensætte spillertruppen henholdsvis hvad der besluttes af Murtough m.fl. (Donny indkøbet som det mest prominente eksempel).

Matic fik ny 3-årig-kontrakt i juli 2020 og Mata sågar en forlængelse denne sommer. Mon OGS har vendt tommelfingeren op i disse 2 cases?
"LVG blev jo fyret, fordi han stædigt holdt fast i sit koncept".
"Ham mente man var en dinosaur".
Mere indhold efter annoncen
Annonce
https://www.united.no/nyhetsarkiv/spiller-ikke-bra-nok-som-lag-til-a-vinne-ligaen/

Her fortæller Neville om tingens tilstand i United. Det har man vel vidst de seneste par sæsoner, men at det kommer fra selveste Gary, som altid har støttet Ole vidner vel bare om problemets omfang?

Btw er ny herinde :)
"Jeg siger jo ikke, at de ikke er konceptbaserede trænere"
"For hvis vedkommende er konceptbaseret og ikke er succesfuld, ja så er han jo bare en dinosaur, outdated og hvad ved jeg".
Jeg ved ikke hvad der ligger bag deres beslutning om at forlænge med både Mata & Matic. Det kan tænkes, man vidste der skulle nyt blot i truppen. Men at man ikke kunne handle ind til alle problematiske områder. Derved bibeholdte man noget erfaring i truppen, for at have et fundament, selv de unge kunne benytte sig af.

Vi har fejlet stort ved ikke at adressere den defensive midtbane. Men vores vindue har været over alt forventning ift. Varane, CR7 & Sanchos ankomst.

At holdet spiller elendigt til tider, og Sancho virker som en skygge af sig selv, skal falde tilbage på træneren. Det selv med Fred & Big Mac. Skal vi kunne sætte en ordentligt dagsorden imod 90% af modstanderne i Prl. Det er bare langt fra tilfældet. Man så netop hvor hurtig skik Tuchel fik på den Chelsea trup som Lampard kogede rundt med.. Om Conte er svaret, tvivler jeg kraftigt på. Da jeg syntes hans form for fodbold har være pragmatisk og dybt uinspirerende i længere perioder. Dog er han en vinder!
Manchester United & Indianapolis Colts Deutschland Weltmeister 2014 !!!
Der findes vel efterhånden kun tre positioner på banen, hvor Ole realistisk set kan "købe" sig bedre: De to centrale midtbanepositioner og højre back. Resten af spillerne er på en så høj hylde, at indkøb ikke giver garanti for forbedringer.

Derfor er Ole ved at løbe tør for undskyldninger. Det handler om taktik og evnen at få et hold til at fungere. Lige nu er jeg i tvivl, om Ole har fortjent muligheden for at nå næste transfervindue, hvor han kan købe en central midt. For hvis han havde sat alt ind, så havde han jo fået den midtbanespiller. Det er totalt vanvittigt at starte sæsonen uden.

Når det er sagt, så kan jeg ikke endeligt stemple Ole som en dårlig træner, før han får en god 6´er. For positionen er så central. Men alt peger selvfølgelig i retning af, at Ole ikke god nok. Desværre, for han fik da sat en god retning for klubben.
Hvis man tænker over indkøbene har han og scouting-teamet jo også i stor stil arbejdet med eller købt spillere der ikke var på radaren hos de andre storklubber og senere gjort dem til stjerner. Fra hoften kan nævnes:

Mané
Salah
Alexander-Arnold (ikke hentet, men fremragende integreret på holdet)
Milner der nærmest er blevet en forlænget arm
Robertson
Matip
Henderson
Firmino
Wijnaldum


Salah er hentet fra AS Roma hvor han scorede 15 mål i 31 kampe, det er altså en klub der havde Totti, Florenzi, Pjanic og de Rossi på daværende tidspunkt. Før det havde han været i Fiorentina og Chelsea.
Milner er hentet fra Manchester City?
Sadio Mané havde scoret 31 mål i 63 kampe for Salzburg og efterfølgende 21 mål i 67 kampe for Southampton, det er altså rigtig flot. Wijnaldum er hentet i Newcastle. Matip er hentet i Schalke 04.

Jeg ved ikke om man kan sige at de ikke var på "andre storklubbers radarer" for det kan jeg ikke huske, men jeg synes der bliver smurt gevaldig meget på når man taler om Klopps manager arbejde.
Det er i hvert fald ikke små klubber de her spillere er blevet hentet fra.
Annonce