Snak

Mere indhold efter annoncen
1) Kan det virkeligt være rigtigt, at den store forkromede offensive plan er at bearbejde de rum, som opstår (for gør alle ikke det)

2) Giver Ankas analyse overhovedet mening for jer, når I ser holdet spille?


Jaja. Det giver masser af mening, særlig hvis man kan huske Solskjaer som spiller, det var jo sådan han ofte spillede. Når modstanderne reagerede på Fergusons oprindelige gameplan, var Solskjaer ofte Fergusons modsvar.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Jeg kan med sikkerhed sige, at jeg aldrig tidligere har linket til euroman i fodboldsammenhæng. Men den her er spot on, synes jeg. Og den matcher også min egen vurdering før, under og efter købet af Ronaldo.

https://www.euroman.dk/sport/klumme-hvornaar-opdager-fodboldverdenen-at-cristiano-ronaldo-faktisk-ikke-har-noget-toej-paa

Den tager dog ikke de andre sidegevinster med (foruden målene), altså hvordan hans meritter, vindermentalitet, kost og træning kan påvirke yngre holdkammerater positivt. Men hvis hans spillemæssige bidrag er så begrænset (foruden målene), skulle man så ikke ansætte ham som fysisk træner i stedet for? (sat på spidsen).
To bedste fodboldtrænere verden har set: Sir Matt Busby og Sir Alex Ferguson. Begge i verdens bedste klub.
"Jeg savner en overordnet gameplan og jeg savner i DEN grad lidt aktion fra sidelinien når denne ikke ser ud til at virke efter hensigten.

Vi er United vi bør med så gode spillere vi har kunne sige "vi spiller på den her måde, skal i slå os skal i stå tidligt op""

Præcis!!
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Og er i øvrigt enig i Euromans artikel om Ronaldo. Desværre sandt.

Ronaldos nye klæder
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
https://twitter.com/utddistrict/status/1443837761832636421?s=21

Lidt ekstra til Ronaldo debatten. Han er jo 36 år og har aldrig været kendt for arbejdsraseriet, så man vidste jo hvad man fik. Dog virker de tal godt nok voldsomt når United fans tidligere var meget efter dovne Lukaku. Så længe han et mål per 90 vil der nok ikke være problemer tænker jeg dog.

Greenwood løber meget, men presser ikke særlig effektivt kunne det ligne, og det er nok en blanding af det dårlige kollektive pres, og hans egen evne. Man forstår dog godt hvorfor Pool fans elsker Jota.
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Statistik er jo noget sjovt noget.
For mig siger den her også noget om, at holdets pres som helhed ikke fungerer. Om det er Ronaldos skyld, ved jeg ikke, men Greenwood ligger også langt nede på listen.

Og så kan man nok også konstatere, at vi næppe har brug for spillere, der ligger virkelig højt på sådan en liste. De er sjældent topspillere, og de er ikke særligt effektive.

Læg mærke til Lukaku, der heller ikke ligger højt, og sådan er det nok med målscorere. Spørgsmålet er så, hvor mange af den slags man kan have på banen på samme tid.

Og så vil jeg også gerne lige mane lidt til besindighed omkring holdets præstationer. Vi spiller trods alt med 2-3 helt nye spillere i hver kamp, og det tager jo tid at få et velfungerende hold ud af den slags forandringer.

For mig er det største potentielle problem ved at have købt Ronaldo, at han SKAL spille uanset, om han leverer eller ej. Så hvad sker der, hvis han ikke bidrager med mindst et mål pr. kamp?
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Statistik er jo noget sjovt noget.
For mig siger den her også noget om, at holdets pres som helhed ikke fungerer. Om det er Ronaldos skyld, ved jeg ikke, men Greenwood ligger også langt nede på listen.


For mig viser det endu engang Solskjaer (gudskelov) ikke har nogen som helst ambitioner om at kopiere Liverpool. Ellers ville Lingard være fast mand, som topangriber.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
"For mig er det største potentielle problem ved at have købt Ronaldo, at han SKAL spille uanset, om han leverer eller ej. Så hvad sker der, hvis han ikke bidrager med mindst et mål pr. kamp?"

Ja, se det er også hovedpinen for mig.
Vil Ronaldo mon kunne acceptere en rolle som supersub? Komme ind når de andre er trætte og hans egen eksplosivitet er i top? Når banen tilmed som oftest er åbnet lidt mere?
Inden han kommer på banen er det så op til hurtigere angribere at køre de andre døde ved dybdeløb.
Det ville jeg gøre. Let for mig at sige, for hvis OGS gør det og vi taber, står guillotinen klar.
Det er den forbandede virkelighed, for taktisk kunne CR7 anvendes langt bedre end at stå en forward i 90% af tiden.
På bænken med ham og Pogba og lad os fokusere på at få gang i noget flow.

Til stastikdebatten så må jeg da lige indskyde, at relevansen omkring CR7s arbejdsiver og Greenwoods (qua holdets er min påstand, som ingen statistik kan redegøre for) skidte genpres bestemt er synlig uden brug af statistik. Ingen brug for matematik der.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Jeg tog nu gerne Liverpools spillestil med deres intensitet, power og specielt evnen til at mose modstanderen tilbage, som der nu er talt massere om vores egen klub mangler. Det er dog som tidligere nævnt en smagssag ift. hvilken stilart den enkelte person kan lide.

Mht. Ronaldo og Greenwood fik jeg også nævnt at det nok lige så meget er hele holdets presspil der ikke fungerer, men lige med CR7 er det immervæk et meget lavt tal.

Så længe han scorer mål kommer kritikken dog ikke, men allerede inden han blev hentet var der meget snak om han ville gøre holdet bedre eller bare suge alt til sig. Han hjælper i hvert fald ikke på holdets problem med at dominere, men er så kampafgørende på en anden måde.
Manchester United Brøndby IF
Everton på hjemmebane i morgen. Kort forberedelse da vi har den tidlige kamp, men det er et yderst decimeret hold Rafa har til rådighed.

Calvert-Lewin, Pickford, Richarlison og Coleman står alle som yderst tvivlsomme eller meldt ude allerede samt afbud fra Delph, Gomes og Iwobi også kan komme oveni. Der er nok en enkelt eller to af dem der når at blive klar, men det her ligner godt nok en kamp, hvor man gerne må komme flyvende ud.

De har nogle hurtige formstærke kanter i Townsend og Gray, og en Rondon på toppen hvis DCL ikke er klar. Ikke skræmmende offensiv men de har jo overrasket positivt i denne sæson.
Manchester United Brøndby IF
Annonce