Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvorfor svarer pro-Ole brugerne ikke bare på mine spørgsmål?

Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
@Viking: Fordi vi på papiret har haft et væsentligt lettere program end de andre 3 hold og det til trods er 2 points efter - sandsynligvis ville efterslæbet have været større, hvis de andre IKKE havde krydset klinger eller var startet med vores kampprogram.

Og efter din logik om fair resultater (West Ham), kunne vi også meget vel have stået med et rundt nul eller kun 1 point i CL-gruppen. Sejren mod Villarreal var i min optik meget heldig (og objektivt set ufortjent).

Det er sgu oprigtigt, når jeg og angiveligt også Squishy siger, at resultaterne er bedre end spillet/præstationerne.
Og det er samtidig oprigtigt bekymrende (i mine øjne).
Før eller siden indhenter f.eks Xg alle hold.
Scholes: Både ja og nei. Om de andre topplagene ikke hadde krysset ville fort noen av dem vært i større problemer, hadde ikke nødvendigvis gitt Ole noe større press.

Som sagt Ole har mobilisert laget godt til toppkampene og kan ikke si noe på de statsene. 2 seire 3 uavgjorte 0 tap vs Chelsea i PL (4-3-1 totalt). 3-1-1 vs City i PL (4-1-3 totalt). Negativ stats vs Pool dog med 0-3-2 i PL (1-3-2) totalt.

Så man kan undres hva er papiret verdt hva gjelder United.. Spillestilen passer nok godt vs topplagene og bedre enn vs f.eks Wolves.

Helt enig ang Villarreal det var heldig seier, og den kan OGS prise seg lykkelig over som vi sier. 0 poeng i CL gruppa ville gitt stort press nå.
#Bodø/Glimt #ManUnited #Weareinlove
1: Hvad ser I, han gør ved og for United?:

2: Resultater?:

(Synes folk, hans statistik er god siden Villareal-finalen?)

3: Seværdig fodbold?:

4: Taktik?:

5: In game management?:

6: At få det bedste ud af spillerne?:
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Ak ja, vores dejlige kontra stil der virker godt i topkampene, fordi vi stiller os langt tilbage og hvor McFred endelig kan shine uden bold.

Det kunne dog have været dejligt at man havde udviklet sig en smule siden, og nu også kunne dominere dårligere hold og spille underholdende lige kampe mod topholdende. Truppen var måske ikke til det i starten af Oles tid, men flere hundrede mio pund over flere år senere er "Uniteds spillestil stadig bedst mod topholdende".

Jeg fjerner personligt gerne et par heldige sejre og uafgjorte mod City, for at få 10-15 point ekstra på en sæson mod Villa, Wolves og Everton.
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nok ikke så konkret som du formentlig ønsker det Scholes.

Er enig med dig så langt, at er vi ude af både mesterskabskamp og CL ved juletid, så er det på tide at indlede seriøs jagt på en relevant afløser. Men er det ikke tilfældet og der fortsat kan øjnes fremskridt på nogle områder (hjemmebanestatstikken kunne være en), så synes jeg ikke rejectknappen skal i anvendelse endnu.
Er helt på linje med Squishy i forhold til en eventuel ny træners profil og jeg kunne også godt se Rangnick i klubben. Dog helst som sportsdirektør.
For mig er det vigtigere at finde den rette, end at det går lyntjept.
Her kan vi godt også tale om hvor højt barren skal sættes. Vedvarende succes på øverste hylde er for mig mere værd end et enkelt mesterskab og efterfølgende stagnation.

Mener så også at vi skal huske på at vores klub er en yderst konservativ mastodont, hvor trænerfyringer ikke er velsete. Slipsedyrene er ikke pjattede med at fejlslagne dispositioner peger direkte på dem selv. I det perspektiv er det sgu nok bedre for dem at lade OGS tegne biksen udadtil. Og høste al kritikken.

I forhold til din opfordring til at besvare Pinks spørgsmål, så synes jeg faktisk at flere af os har adresseret dem, uden dog at rette svaret direkte til Pink.
Hvis mit svar synes radikalt (som i Radikale Venstre), så forstår jeg det godt.
Men sådan må det være, når der er argumenter for og imod.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
@Pink
Der er vel ikke rigtig nogle fuldblods "Ole-in" guys mere. Langt de fleste har nu eller har længe haft sine tvivl om han kunne fuldføre sit dyre rebuild projekt selv eller en anden forhåbentlig kan tage det hele vejen.

Selv Fynbo, som vel er en af dem i har fokus på, mindes jeg da at have læst skrive at han også er i tvivl om Ole er dygtig taktisk nok for et par uger siden og billedet er jo ikke blevet bedre siden.

Vi er bare nogle der er lidt mere utålmodige, men vi må håbe på at den sportslige ledelse har nok indflydelse til først og fremmest at fortælle ledelsen at top 4 placeringer langt efter mesteren, ikke længere er godt nok, og derefter finde den rette.

Der er ikke Mourinho utålmodighed fra min side hvor det bare ikke kunne gå hurtigt nok.
Manchester United Brøndby IF
Jeg er enig i at spillet pt kan påkalle sparking, men samtidig må man kikke på tabell, den kan man jo bare ikke se bort i fra.

Å sammenligne for mye med tidligere sesonger blir litt irrelevant i mitt hode, all den tid det er først nå man har nesten komplett lag. I tillegg i store perioder under OGS hatt skade problemer på nøkkelfolk som Rashford og Pogba. Men 6èr mangler fortsatt og det har OGS skyld for som ikke har sett/ville sett det problemet.

Kampene mot topplagene nå inn mot slutt av november blir viktigere enn noen gang for OGS om man tenker på hans framtid.
#Bodø/Glimt #ManUnited #Weareinlove
"Selv Fynbo, som vel er en af dem i har fokus på, mindes jeg da at have læst skrive at han også er i tvivl om Ole er dygtig taktisk nok for et par uger siden og billedet er jo ikke blevet bedre siden."

Ja, der er rigtigt Squishy, men det gjorde jeg nu allerede for vel halvanden sæson siden også. Der er ikke sket nogen synlig udvikling rent taktisk siden, ud over at vi nu står højere på banen og øsnker at dominere kampene derfra. Uden stort held, det må man sige. Men også ganske svært med McFred på banen. Hvad vi desværre synes tvunget til, med 2-3 primadonnaer på banen og utilstrækkeligt med altenativer til midten.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Jeg er fuldstændig enig med VikingStar. Det virker fuldstændig hul i hovedet at snakke om fyring af Ole efter 7 kampe i Premier League og 2 i Champions League hvor man endda stadig hænger ved begge steder.

Jeg ved godt at de andre tophold har mødt hinanden, men jeg synes stadig det er et tyndt grundlag at fyre en træner på, "vi ligger på en delt andenplads og da topholdene har mødt hinanden og dermed taget point fra hinanden, skal du fyres".

Skulle mam have fyret Solskjaer og flere andre medlemmer af trænerstaben, skulle det have været ved afslutningen af sidste sæson, ikke i starten af en ny sæson hvor man stadig er med i alle turneringer på nær Carabao cup.

Jeg tror stadig på projektet, der er kommet 3 nye mand ind og 2 af dem tilmed i startopstillingen, de skal spilles sammen før vi begynder at se bedre fodbold, for det har satme været en sørgelig omgang indtil videre det vil jeg give ret i, dog krydret med en 5-0 kamp, et fint Lingard mål og flere andre flotte øjeblikke.

Nøgleordet de sidste par sæsoner har været genopbygning og for mit vedkommende er det her sæsonen hvor Ole skal præstere. Alle pladser, pånær 6´eren er udfyldt af, hvad jeg synes, er rigtig gode fodboldspillere, mange af dem rigtig dyrt købt ind. Man kan ikke skyde skylden på materialet mere, kommer der ikke resultater, må det falde tilbage på trænerstaben.

Når det så er sagt, skal man huske at vi har rigtig mange unge spillere. Den her trup er ikke på vej på pension, det er i hvert fald de færreste, så jeg synes fremtiden ser lys ud.
Annonce