Snak

Mere indhold efter annoncen
Foxy
Tror sgu aldrig jeg har set en manager blive fyret efter en sejr. Måske en. Enkelt gang er det sket?
Spændende om der venter 45 eller 90 min selvpineri på søndag
Det kan jeg heller ikke umiddelbart, men jeg husker Bilic blive fyret efter 1-1 ude mod City sidste år. Det må næsten være en halv sejr ;)
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Ja, vi vandt, havde bolden mest, producerede de fleste og største chancer.

Hold kæft hvor han sejler rundt ham Ole der.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Heynckes blev fyret i Real Madrid efter de vandt CL :)
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
@YNWA"96" jeg tænkte faktisk det samme :)
Heynckes blev fyret i Real Madrid efter de vandt CL :)

Galehus :)
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg var lige ved at sige Capello for Real i 1997, men de tabte sgu til Celta 4-0 i sæsonens sidste kamp.
Manchester United Chicago Bulls
jeg er ovre med OGS jeg kan ikke se noget godt komme ud af det længere.

kampen i dag.
syntes 1 halvleg var noget rodet lort igen, ingen af spillerne hænger sammen, det ligesom om de har deres egen lille firkantede boks og løber modspillerne igennem den boks, så lunter spillerne bare rundt hver for sig.

2 halvleg løber atalanta tør for energi og alle deres forsvarsspillere var reserver. så det gav os en motorvej at boltre os på. spiller vi sådan her på søndag for vi gigantiske prygl.

Wan bissakas konstante løb op gennem banen var da forfriskende, men han fik jo osse lov til det. men god kamp af ham i dag.

Bruno smider godt nok meget væk, men han er stadig manden der kreere alt for os. 2 assist. super kamp af ham.

Ronaldos hovdestød, NAM NAM

måske en perfekt kamp at gå ind til liverpoolen kampen på, hvis OGS kan fikse den midtbane. men jeg tvivler.
den midtbane gir mig stadig en kraftig hovedpine: mcfred har bestemt viljen men ikke evnerne, matic nærmer sig med warp-speed pensionsalderen, pogba møder kun op når han selv synes han har lyst, og donny-drengen er et hollandsk drop som bare ikke får chancen. det puslespil får ole aldrig til at gå op, aldrig.
gik i seng efter første halvleg
McTominay var jo faktisk god idag. Såpass at Atalanta spillerne ble frustrerte og måtte på dra seg kort. Men midtbane og stabilitet er to ord som ikke henger sammen i United :)

Ellers needed win for OGS. Den 1.omg skal bare ikke gjentas mot pool, da ligger man under 0-4 ved halvtid. Store forskjellen var at man i 2.omg løp i bakrom og Atalanta spillerne måtte faktisk springe mot eget mål..

Meget viktig med Rashford tilbake, han er den som løper mest bakrom og ofte eneste som tar de løpene. Viktig signalspiller overfor de andre når han er iform.
#Bodø/Glimt #ManUnited #Weareinlove
Jeg synes, vores 1.halvleg bliver talt pænt meget ned. Vi spillede jo fint og kreerede flere store chancer.

Udfordringen er, at vi simpelthen er for lette at score mod. Begge mål sker i situationer, hvor vi bør være organiserede nok til at kunne afværge.

I anden halvleg er det alt eller intet, og det lykkes med masser af energi og mange løb for hinanden. Det er det, der skal bygges videre på, for det er den energi, det kræver i hver eneste kamp kombineret med kloge positioner.

Vi ser også, hvilken betydning Rashford har for det her hold. Han er bare en klassespiller, og eg er spændt på, hvor mange mål han kommer til at lave i den resterende sæson. Ærgerligt han ikke lige nåede et par kampe mere som forberedelse til weekenden, men han er frisk og ser trods alt ok skarp ud.

Og så er der lidt rigeligt kritik af Ronaldo. Han har nu 6 mål i 8 kampe, og tre af dem har været kampafgørende. Han er et unikum, og det er jo ret vildt, at man kan sige om en spiller med den statistik, at han ikke er helt samme spiller som for 10 år siden. Vi har drømt om en ægte målscorer i lang tid, og nu er han her.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Annonce