Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis valget bliver Conte, beviser det jo nok engang at ledelsen igen ikke har lavet deres forarbejde godt nok. Stik Ten Hag en kortvarig kontrakt a la Tuchel i Chelsea. Bevis dit værd, og du vil blive belønnet både økonomisk, men også i henhold til transfers.

At man vil påskønne en røg syg fodboldfilosofi som i Conte. Blot for at slippe for at se på OGSs hjernedøde mangel på taktisk evne. Det vidner ALT om hvor langt nede i suppedasen vi er havnet i.

Alle kan sgu håndtere en taktisk bedrift i at smide AWB + Shaw ud som wingbacks. Og benytte en 3-5-2 konstellation. For at stab1alisere den håbløse motorvej på midtbanen.

Dertil har vi Martial, Rashford, Sancho, CR7, Greenwood & Cavani til at besidde 2 pladser up-front.. Good luck siger jeg bare!
Manchester United & Indianapolis Colts Deutschland Weltmeister 2014 !!!
Jeg er ikke på Conte-holdet uden at vide en del mere om både spilfilosofi (udover 3-5-2) og lidt dybere indsigt i de påståede magtkampe med klubejere.

Men ift "overflod" af offensive spillere i Conte-setup:
Cavani må formodes at være væk efter denne sæson. Lingard og Mata bør også være historie og fylder reelt kun som navne og på payroll.
Martial er mere cold end hot og skal for alvor arbejde med alt fra attitude til løbepensum, før han kan blive tiltroet en væsentlig rolle. Realistisk er han vel også et salgsemne (Newcastle) - med mindre han VIL betales uden at spille og accepterer bænk/tribune.

Ronaldo kunne meget vel være i gang med 2 sidste år (hos os) og alt tyder vel på at Pogba er væk senest til sommer ...når nu hans uendelige betænkningstid er udløbet.
På den måde vil der naturligt og inden for en kort horisont komme et frafald (udskiftning) i den offensive del af truppen samtidig med at Rashford, Greenwood og Sancho + Bruno naturligt vil "dominere" spilleminutter (hvis de performer).
Scholes

Conte vil nok også kræve hans mærkelige oldboy windbacks; Young, Moses og andre ligegyldige folk på bekostning af bla sancho og Mason m.fl.

Hellere Ole G om vi så ender på en 10.plads
sacked in the morning...
gik i seng efter første halvleg
Toggle: Gerrard ... i United?
Om der så var 50 realistiske kandidater på en liste, ville han ikke være en af dem grundet sin fortid.
Jeg gætter iøvrigt på, at han ville have 94-96 procent af fanbasen som modstandere fra dag 1 og resten efter 2-3 nederlag - helt uden at skele til eventuelle kvalifikationer.
Personligt vil jeg gerne nøjes med at tænke på hans berømte cameo - gone in 80 seconds (Ander-tackling) - og lade Rangers beholde ham indtil Klopp skal videre.

Derudover kommer du med spændende navne og masser af potentiale.
Flere af dem har en track record med en vis tyngde; især Galtier og til dels Rose.
Potter har skabt fremragende resultater men udfra helt andre underdog-udgangspunkter end United repræsenterer.
Det afgørende spørgsmål er vel, om de er "parate" til et job af Uniteds størrelse.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg synes godt nok, at mange her undervurderer Zinedine Zidane, hvordan kan det være?

Manden har været træner for Madrid i fem sæsoner samlet set over de to perioder fra 15/16 og frem til 17/18, og derefter midt på sæsonen fra 19/20 og frem til afslutningen af sæson 20/21. Kun én sæson har han ikke formået at vinde enten det spanske mesterskab eller Champions League, og det var netop i hans sidste sæson. I de fire andre sæsoner har han sørget for hele 11 trofæer til Madrid, herunder to spanske mesterskaber og den berømte stime med tre Champions League-triumfer i streg.
Kan se, at nogle af jer mener, at det var, fordi han havde så god en trup, og selvfølgelig havde han en vanvittig trup i Madrid, men det er ingen garant for succes. Lad mig minde jer om, at Rafa Benitez blev kylet ud på røv og albue, fordi holdet slet ikke fungerede og var nr. 3 i ligaen, og klubben havde derudover ikke vundet Champions League i hele 14 år, hvilket er en lang tørke for en klub som Real Madrid.
Det endte med, at Madrid vandt Champions League og tilmed endte blot ét sølle point bag FC Barcelonas stjernemandskab med Neymar, Messi og Suarez i front.
Sæsonen efter (16/17) havde Madrid deres absolut bedste sæson i nyere tid med The Double i form af et mesterskab og endnu en Champions League-triumf som det første hold nogensinde til at vinde Champions League to gange i streg.
I 17/18 sæsonen var der naturligvis tegn på metaltræthed for den efterhånden aldrende trup, og man endte ret hurtigt et godt stykke bag Barca og Atlético i ligaen, og fokuspunktet var derfor Champions League, som man endte med at vinde for tredje gang i streg. En bedrift, som jeg ikke tror bliver gentaget i vores levetid.
Herefter valgte Zidane at stoppe som træner for at holde en pause efter tre sæsoner med 1x spansk mesterskab, 3x CHL-triumfer samt 3x VM for klubhold, 2x UEFA Super Cup og 1x Spansk Super Cup. I samme periode var Cristiano Ronaldo i sit livs form og vandt Ballon D´or i 2016 og 2017. Zidane sørgede for hele 10 trofæer på 2,5 sæson fra januar 2016 frem til juni 2018. Fuldstændig vanvittigt.

Zidane har styr på, hvordan man håndterer en trup med stjerner, og lige præcis sådan en manager har United brug for i mine øjne, da I netop har en masse store navne i nærmest hele truppen, men der mangler ligesom en plan og noget harmoni i truppen for at få det til at fungere.
“Football is the most important of the least important things in life” -Jürgen Klopp.
Zidane for mig virker bare så usikkert, selv med alt det han har vundet. Snakker ikke engelsk, har aldrig vist interesse for PL, og en af de første ting man hørte igår var at ikke var opsat på at skulle til United og at han nød sin fritid. Satte for mig en ret kold finger på ham som kandidat.

Conte er jeg ikke rigtig vild med, men en ting han dog bringer er struktur og ikke nogen "yes man" bare bange for der går Mourinho i den, og den type af spillere der kommer til United med ham i spidsen er fellaini typer.

Ten hag, ser spændende ud. Men jeg efterhånden klar til at hvad som helst andet.
Tror I ikke bare I skal være yderst tilfredse hvis/når Conte ender hos jer.

I vil have i posen og sæk, både mesterskaber OG flot offensiv fodbold. Jeres hold har vel ikke rigtig præsenteret noget i over et årti? (Sat lidt på spidsen) En anden plads med Mou og så noget Euro League og pokalturnering.

Jeg er med på at I er Manchester United og efterhånden har fået et ret konkurrencedygtigt hold, men vind et mesterskab med Conte først og så kan I brokke jer over spillestilen.
la vecchia signora
moderator
Forgængerne har vel netop vist, at man skal se på andet end et quick fix, men derimod på en længerevarende genopbygning af en tydelig spillestil, som kan trækkes ned gennem ungdomsholdene osv.
https://kortlink.dk/sudv
@Ilpolpopogba:

Tror I ikke bare I skal være yderst tilfredse hvis/når Conte ender hos jer.

I vil have i posen og sæk, både mesterskaber OG flot offensiv fodbold. Jeres hold har vel ikke rigtig præsenteret noget i over et årti? (Sat lidt på spidsen) En anden plads med Mou og så noget Euro League og pokalturnering.

Jeg er med på at I er Manchester United og efterhånden har fået et ret konkurrencedygtigt hold, men vind et mesterskab med Conte først og så kan I brokke jer over spillestilen.


For mig er spillestilen ikke problemet. Eller det største problem, i hvert fald.

For mig er det overordnede issue, at Conte er en sprængfarlig og kortsigtet løsning, præcis som Mourinho var det i sin tid. Og selvom vi så skulle vinde en titel eller to, så vil vi bare stå i præcis samme situation om 2-3 år, hvis ikke i en endnu værre én af slagsen.

Hvis Simeone var i spil, én som vel også har en defensiv organisation som sit primære fokusområde, så ville jeg være langt mere positivt stemt - på trods af spillestilen - fordi man så i det mindste så mere end to år ud i fremtiden.
To bedste fodboldtrænere verden har set: Sir Matt Busby og Sir Alex Ferguson. Begge i verdens bedste klub.
Annonce