OGS minder mere og mere om komiske Ali, der forsikrer alle om, at alt er i skønneste orden og vi næsten er der, hvor vi gerne vil være...alt i mens det falder sammen om ørerne på ham.....jeg forstår ikke hvorfor han ikke stopper, og erkender han ikke kan føre klubben videre....og bevarer lidt respekt
Hvor mange eksempler kan du finde i fodboldhistorien efter år 2000, hvor trænere selv har sagt op, fordi de ikke kan flytte klubben videre?
Jeg kan kun komme på ét eksempel, og det er Jürgen Klopp, da han stoppede i Dortmund pga. udbrændthed og følelsen af, at han ikke kunne bidrage med mere af den grund.
Det er vel alligevel for meget at forlange af en person, der nok aldrig får mulighed for et topjob igen. Der stod Klopp jo - trods alt - ikke.
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o