Snak

Mere indhold efter annoncen
"https://beta.bold.dk/fodbold/nyheder/hjulmand-lige-saa-forbandet-som-schmeichel"

Tænk, hvis OGS kom med sådan en udtalelse.

Tænk, hvis han var lige så ærgerrig.
Tænk, hvis han var lige så skarp i din analyse og forklaring på det indkasserede mål.

Tænk, hvis han turde udpege, hvem der fejler i situationen, og hvem der derfor skal lære af den.
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
"Tænk, hvis han turde udpege, hvem der fejler i situationen, og hvem der derfor skal lære af den."

Mon dog ikke han kan det Pink?
Og ligeledes gør det, blot internt og ikke i fuld offentlighed. Evt. by proxy?
Synes man kan ha´ sine tvivl om hvorvidt han adresserer folk som Pogba og Fernandes tilstrækkeligt, men manden er da vist ikke en imbecil. Eller?

Bliver det ikke lige et nummer for let at oversætte nordmandens svagheder til han ikke kan nogetsomhelst? Jeg synes det.
Selv jeg forstår at du ikke ønsker at se ham mere, men var det ikke på sin plads at fremhæve hvad skal ske i stedet? Ikke helt så let, langt fra, men dog et rimeligt krav at stille, når man som du bræger løs i megafonen konstant.
Hvem skal ind i stedet og ikke mindst hvorfor? Det er unægtelig mere interessant i min optik.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Vi er meget uenige om hvad en klub som Manchester United skal mene er godkendt. At man er milevidt fra de store trofæer er en ting, men at man i denne sæson allerede er degraderet til at kæmpe om top 4 siger vist alt med den trup og netspend vi har. 


Det tror jeg såmænd ikke vi er, men at vi skulle være milevidt fra de store trofæer, er vist en umådelig subjektiv påstand eftersom vi fik en 2. plads sidste sæson. Vi skulle hen i februar før vi måtte slippe City som havde et utrolig langt run.
Vi er ikke degraderet til at kæmpe om top 4, vi er 11 kampe henne i sæsonen, 9 point efter Chelsea, det vil sige der er 27 kampe tilbage eller 81 point tilbage til at hente Chelsea. Det er helt sikkert muligt.

Det er dog det spillemæssige jeg lægger mest vægt på og der er man direkte blevet ydmyget af sine rivaler samt udspillet af flere midterhold i England, Spanien og Italien.


Jeg er helt enig i at vi blev ydmyget af Liverpool og det er en skamplet på United.
Hvordan vi kan være blevet udspillet af Atalanta som vi har vundet over 5-4 og Villareal som vi vandt over 2-1 er mig en gåde. Kan du forklare mig det? Desuden så er Atalanta blevet 2´er i Serie A 3 år i træk, jeg ved ikke om man kan kan kalde det et midterhold. Generelt så er hold der er med i Champions League jo ikke midterhold, da de skal ligge i toppen af deres respektive liga for at komme med.

Det der med Premier League gider jeg ikke diskutere mere, den er død for mit vedkommende.

Selvfølgelig er vi ude af mesterskabskampen. Der skal en Tuchel transformation til for os samt de andre skal gå i stå før det igen bliver relevant at snakke evt. mesterskab. Det er nok derfor vi er mange der er noget skuffede, fordi vi følte at truppen var til en mesterskabskamp med de nye tilføjelser, men OGS og midtbanen var selvfølgelig ikke gode nok set i hindsight.


Jeg synes ikke at mesterskabskampen er død overhovedet. Sidste år lå Tottenham nummer 1 på nuværende tidspunkt, med Mourinho i spidsen og de fleste havde allerede udråbt dem som vindere. Prøv at se hvor meget der er sket med dem, på så kort tid. Det er altså lidt en diskussions-killer når folk begynder at forudse fremtiden, det er simpelthen ikke muligt. Prøv at odds på Premier League, spil hvem der vinder i 5 kampe og se hvor svært det er og det er kun én runde.
Det med udenlandske trænere er jo modbevist allerede med Wenger! Læg så Mourinho, Ranieri, ham der Pelle, Klopp og Poch oveni og vi har vel de bedste managers i PL´s historie.


Pochettino er nu en af de bedste managere i Premier Leagues historie, de her postulater bliver mere og mere skøre. Manden har absolut intet vundet med Tottenham, som i INGENTING. Selv Louis van Gaal har vundet mere med United end Pochettino med Spurs. Ja undskyld mig, men det er fanme en værre omgang vrøvl.
Ja den 2. plads med 74 point var sgu tæt på PL titlen! Du må da leve i en drømmeverden hvis du stadig tror på et mesterskab med Ole som træner. Han er her forhåbentlig kun på lånt tid til der kommer en mere kompetent mand ind og så må vi se hvor man er til den tid. Lige nu handler det om top 4 og knibe sig videre fra en utrolig nem CL gruppe.

Og hold kæft hvor lever du meget i fortiden..
- Villarreal ligger på en 12. plads i La Liga
- Atalanta har lige akkurat spillet sig i top 4 i weekenden men lå nede i midterfeltet da United mødte dem.

Men nu kan man måske ikke blive udspillet mere så længe man vinder eller hvad siger du? Især Villarreal kampen var da et skrækeksempel på hvor ringe man har været i denne sæson. At man vinder til sidst skyldes De Gea og elendige afslutninger fra Villarreal samt et heldigt Ronaldo mål.

Men du snakker jo også om fremtiden? Vi andre bruger bare den empiri fra sæsonen vi har til rådighed, mens du tåger rundt og snakker om at vi kan få 81 point endnu mens vi er på vej mod en 59 points sæson.

Kan du ikke prøve at forklare os andre hvorfor vi stadig skal være så optimistiske med argumenter fra denne sæson og ikke fra tidligere sæsoner? Jeg tror vi er flere der da gerne vil have noget af din positivitet, men intet har at begrunde den med.
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Squishy,

Tager hatten af for din tålmodighed. Den havde jeg ikke ;)
"Hvem skal ind i stedet og ikke mindst hvorfor? Det er unægtelig mere interessant i min optik."

Det har jeg jo beskrevet adskillige gange?

Jeg har dog ikke sat et navn på vedkommende.

"Kan du ikke prøve at forklare os andre hvorfor vi stadig skal være så optimistiske med argumenter fra denne sæson og ikke fra tidligere sæsoner? "

Det kan han jo ikke, for det kan ingen.

Der er jo intet i Uniteds spil de sidste sæsoner, der giver grobund for noget der minder om optimisme. Intet
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
"Mens vi er på vej mod en 59 points sæson"

Og man kan tilføje at skal jo United op og ramme bare 80 point så skal man resten af sæsonen ramme et niveau for et hold, der rammer 88-89 point på en sæson, hvilket svarer til man skal vinde 21 ud af 27 kampe og alligevel vil det ikke være nok til et mesterskab. Skal man op og ramme et antal point, der kan være nok til et mesterskab skal man reelt op og ramme et niveau resten af sæsonen som et 95-97 points hold. Ikke fuldstændig utopisk for hold der spiller som City og Chelsea, men United er en helt anden sag.
@Lynild
Jeg er uendeligt tålmodig, og MR har selvfølgelig ret til sin holdning og han har da ret i at ingen af os kender fremtiden. Jeg er bare noget forbløffet over at man kan tillade sig at snakke mesterskab efter de seneste uger :)

@McMoniz
Ja mesterskab bliver det ikke til. Der er vel stadig en bætte chance i de to cups hvor lodtrækningsheld og peak på rette tidspunkt er nemmere end at præstere kontinuerligt over 38 kampe. Især hvis der er en ny træner og måske en midtbanespiller i Januar. Det kræver så bare man får sneget sig videre fra CL gruppen og undgår Bayern og de andre engelske hold. Nemt!
Manchester United Brøndby IF
@MR

Har Van Gaal vundet mere i Premier league end Poch?!

Poch skabte et enormt velspillende Tottenham som var tæt på titlen og nåede en cl finale med et markant mindre budget end Van Gaal. De to tåler ingen sammenligning for deres tid på øerne.

Annonce