"Vi savner i hvert fald en plan der ikke hedder: Spil Bruno og lad ham kreere noget ud af det blå med en flot aflevering."
Helt enig, det er det jeg har for vane at kalde blegt og mirakler.
Skal de 10 sekunder Rangnick taler om blive til virkelighed for os, så skal pasningsspillet hen over midten være kvikt og fremadrettet. Der må vi, som i øvrigt City, Chelsea, Pool og alverdens andre gode hold også må det, skabe de offensive trekanter hvor man tilstræber at ha´ to afleveringsmuligheder og mindst en af dem længere fremme i banen.
I det lys ser VdB givet sine muligheder og lad os så få ham i gang for alvor.
Under OGS var vel 99% af trekantsspillet med spidsen bagudrettet. Det dur ikke efter min mening. Vil man opnå noget, må der satses lidt mere.
Selvfølgelig fint for De Gea at holde nullet til en afveksling. Men dybest er det lidt underordnet i forhold til at skabe chancer og kasser. Den slags skaber mod på livet for hele holdet og ikke bare keeperen.
Kun døde fisk flyder med strømmen!