Snak

Mere indhold efter annoncen
Præcis samme iagttagelser omkring Kessie sidste kamp, jeg så med ham.

Han er for nem at komme forbi?

Køb nu ham her! Han er for vild:

https://www.plbold.dk/nyhed/klopp-er-klar-til-slaa-transferrekord-vil-have-dortmund-stjerne
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Bellingham vil være eftertragtet på niveau med Haaland når han en dag skal videre. Det bliver dog ikke i sommeren 2022 tror jeg. Ærgerligt, men forståeligt at netop de to spillere valgte BVB over United dengang.

Kessie må være billig til Januar, da et italiensk hold vel næppe kan lade ham gå på en fri, men samtidig er han nok vital i et mesterskabspush.

Haidara fra RB Leipzig er ham der virker mest sandsynlig i Januar. En meget fleksibel spiller der både er blevet brugt på højreback og wingback men primært som 6´er og 8´er. Han scorede faktisk mod os i sidste sæson i CL. Og så er han erklæret United fan ligesom Kessie er.
Manchester United Brøndby IF
Min 2. Halvleg af Kessie er skuffende.. har en makker som er Milan fan, som mente at han ville pynte gevaldigt på vores midtbane, men han gjorde ikke meget væsen af sig, som vi ikke allerede har i vires nuværende spillere..

Han kommer med frem, og er med i nogle chancer, uden at det dog bliver rigtigt farligt.. en box-box midtbane.. men der skal lægges på, før han kan hæve niveauet på vores midtbane pt.
Kessie virker for mig som en bedre udgave af McTominay især fremad banen, men det jeg så af anden halvleg var jeg bestemt heller ikke imponeret.

Hans snarlige kontraktudløb gør ham meget interessant, men jeg tror ikke han er svaret alene på vores midtbaneproblemer. Vi savner stadig en der kan lidt mere med bolden.
Manchester United Brøndby IF
Men ikke en MEGET bedre udgave end Big Mac i mine øjne.
Og reelt leder vi vel afgørende forbedringer og ikke de mere marginale?
Ville vi have denne diskussion, hvis det ikke var fordi, at Kessie er transferfri til sommer?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nej, det ville vi nok egentlig ikke. I hvert fald ikke bedømt ud fra de sidste kampe.

Så hellere gå all in på Bellingham
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Bellingham er et fantastisk talent, men hvad fuck skal vi med ham? Sende Fernandes på bænken?
Manchester United Chicago Bulls
Præcis min pointe Scholes. Han vil da være fin at få ind hvis han køber ind på præmissen om at han skal spille sig til en startplads og ellers være rotationsspiller og have en løn derefter.

Han vil give tiltrængt konkurrence og bredde især når man står til at miste Pogba, mens der er tvivl om Donny og om onkel Matic har mere i benene.

Bellingham og Rice er de åbenlyse for os fans pga deres pas og hype. Prisen bliver dog helt vanvittig og så skal de også købe ind på projektet da alle PL topklubberne vil ligge billet ind.

Rangnick har vist i sin karriere at han er vanvittig god til at finde og udvikle unge spillere til store stjerner som senere er blevet solgt for store summer. Det kan blive nødvendigt da der også er andre spørgsmålstegn i truppen, og man ikke nødvendigvis kan bruge hele budgettet på en midtbanespiller.
Manchester United Brøndby IF
@Kroesus
Bellingham er langt mere 8´er end Bruno er, så jeg ser slet ingen grund til at de ikke kan være på banen samtidig. Han er en kæmpe upgrade allerede nu på McT, Fred og Donny og bliver formentlig ustyrligt god om et par sæsoner.

Men igen kommer vi tilbage til at der stadig mangler en cdm, og så er det jo lige meget hvor mange 8´ere man har rendende hvis Matic stadig er den eneste naturlige på den position.
Manchester United Brøndby IF
Det er præcis det der er min pointe. Vi kunne lige så godt købe en angriber i stedet for Bellingham. Det vil udmønte sig i det samme på banen. Lidt mindre Football Manager - lidt mere idé.
Manchester United Chicago Bulls
Annonce