Snak

Mere indhold efter annoncen
Så må det være lige oppe over @Kroesus
Korrekt mig endelig hvis jeg tager fejl, men på OT tages halvdelen af hjørnespark med tilløb op ad bakke, ikke? Kamerasiden har jord og græs i niveau omkring hjørneflaget, men den modsatte side har ikke?

Edit: Ah okay, det er ikke helt så slemt som jeg antog. Der er et par gode meter i niveau at tage tilløb på.
Manchester United Chicago Bulls
Det er en meget anspændt første halvleg vi er i gang med. Vi er på ingen måde blevet udspillet, men West Ham viser hvor bundsolide de er og svære at spille imod. Vi skal nok ind i anden halvleg, før vi finder nøglen til at låse dem op. Elanga bliver nok sorteper.
Manchester United Chicago Bulls
Ronaldo har for mange simple boldtab. Det kan godt være Rashford eller Cavani skal ind og spille spids.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Synes egentlig vi har spillet okay. Man skal huske, at Moyes er som en vampyr, der suger enhver livsglæde og underholdningsværdi ud af en fodboldkamp med sin specialitet: Park the bus.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ikke en skid har man skabt, endnu en gang.
Jeg synes nu ellers det er en af Ronaldos bedre præstationer ift. at holde på bolden og aflevere den korrekt, han har haft 2-3 her til slut som han har smidt væk for nemt, men det samme kan siges om Greenwood.

\\\"Sometimes we forget that you’re just a man. I am not a man! I am Cantona!\\\"
Søvndyssende halvleg. West Ham stiller sig tilbage og pakker sig, holdet evner ikke at åbne det kompakte forsvar. Intet nyt under solen.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Ikke en skid har man skabt, endnu en gang.
Det er jo bare ikke rigtigt, vel? Efter 5min havde greenwood en god chance. Ronaldo havde en hvor han burde have scoret med låget og så havde han en hvor han søgte et straffespark men ligeså godt kunne have søgt chancen.
Holdmæssigt har vi faktisk set yderst fornuftige ud, som en af de eneste gange under rangnick. Og igen kan jeg se at man arbejder med pres efter boldtab hvor westham stort set ikke har haft 3 sammenhængende afleveringer. Når det begynder at køre som rutine bliver det virkelig godt.
Elanga må nok byttes med cavani, og så savner jeg mere af de situationer hvor begge backs kommer helt frem til feltet.
LUHG
Elanga må ligge lunt i svinget til en udskiftning snart.
Annonce