Et Einstein citat trænger sig på
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Det var godt nok hurtigt du fik glemt tiden under OGS. For det første så prøvede Rangnick jo netop at spille fodbold på sin egen måde med 4222 gegenpress, men måtte meget hurtigt give op da spillerne hverken kunne eller ville den formation og spillestil.
For det andet er det jo decideret løgn at påstå vi spiller "dårligere" nu end vi gjorde under OGS. Alle statistiker siger noget andet og det samme gør den berømte øjetest. Der er godt nok recency bias i den påstand for sæsonstarten var noget af det værste United har spillet siden SAF, selvom resultaterne kom. Under Rangnick har resultaterne udeblivet mens spillet langt hen ad vejen har været til mere
Jeg synes, det er et ret godt spørgsmål, du rejser her. I mine øjne har man jo forsøgt at lege "verdens største klub" i snart 9 år, med dyre indkøb til alle kæder. Man hentede Mata, men virkede ikke rigtigt til at have en plan med ham. Man hentede Maguire, fordi Liverpool med succes havde hentet Van Dijk, og der var han måske det tætteste, man lige kom der. Og så hentede man lige Alexis Sánchez og Ronaldo, måske primært fordi City i hvert fald ikke skulle.
Det er lidt sat på spidsen, men jeg kan godt føle, at United har jagtet sin egen hale i 9 år, i en konstant jagt på den her 4.plads, så man fortsat skulle være med i Champions´ League og kunne leve op til denne selvforståelse af at være "verdens største klub". Det har dog været en ret dyr og ret frustrerende rejse for alle involverede, vil jeg påstå.