"hvis man havde fået en snitter i hans første kamp og misset EL, for så var alle gribbene i England over ham med det samme."
Alt andet lige, så må det her vægte ganske meget. Der lader til at ha' været lidt forvirring om hvem skulle stå i spidsen for Palacekampen og er det her hvad fik klubben til at tænke sig om en ekstra gang, så er det i hvert fald i min optik endnu et tegn på at fornuft gradvist tager over i vores klub. På høje tid må man sige.
Vil man ETH, så må man også give ham de bedste betingelser for at lykkes, modsat vel samtlige trænere siden Fergie har fået. Det gælder ovennævnte og det gælder et betragteligt økonomisk råderum for at få en head start. Jeg siger ikke at holdet partout skal begynde at vinde fra sæsonstart, men er der ikke en linje i spillet nærmest fra start vil der også være kritiske røster af den slags, som Deebo her nævner.
Med andre ord, så har hollænderen kniven for struben fra første fløjt.
Skal projektet lykkes, må setbacks ikke være samtaleemnet, det er sikkert. Det skal være: hmmm nu ligner det noget. Det kræver at fløjlshandskerne lægges væk og at enhver spiller, der ikke følger trænerens oplæg fluks pilles ud, uanset hvem det måtte være. En kærkommen hjælp ville være en kaptajn, der øver justits på grønsværen. Ikke nødvendigvis som en vis irer gjorde det, men der skal være tydelighed i tingene.
Har nogen et bud på hvem kunne stå for den del? Kan nogen af af dem vi allerede har? Kan en nytilkommen ta' det ansvar fra day one?
Selv om fodboldspillere ofte er typer, der ikke gider lange samtaler, så er det min helt klare opfattelse at personlig evaluering nærmest på daglig basis skal implementeres. Der må IKKE efterlades det mindste rum for ikke at forstå hvad strategien og taktikken er og til gengæld en masse feed forward i forhold til hvad den enkelte kan gøre for at oppe sig.
Håber altså at en assistent med evner inden for sportspsykologi tilknyttes ETHs projekt og at vedkommendes arbejde prioriteres højt.
Hvor ville til eksempel Rashford ikke være nu, hvis han havde fået et par instrumenter til ikke at gentage de fejl han har lavet 100 gange før? Og til at han forstår at den bedste vej tilbage til tidligere tiders farlighed går via seriøs deltagelse i flowet, i stedet for at han igen og igen løber ind i at mislykkes, fordi han så gerne vil hvad gjorde ham god i begyndelsen, da der var plads i bagrummet.
Vi må forvente at possession bliver dagens orden og så kan man ikke ha' en spiller rendende, der ikke har det fokus primært. Gælder naturligvis ikke kun Rashford, men også folk som Fernandes.
Kun døde fisk flyder med strømmen!