Snak

Mere indhold efter annoncen
@Den trætte
Problemet er jo ikke om Frenkie og Donny kan sammen, men om Frenkie, Donny og Bruno kan sammen og der er jeg meget skeptisk. Bruno er på trods af et forfærdeligt forår stadig holdets offensive omdrejningspunkt og en leder i omklædningsrummet, og det har jeg svært ved at se ændre sig, og det siger jeg som en af hans største kritikere. Måske vil Bruno i starten blive ofret hvis han ikke kan indordne sig en mere holdbaseret stil, men i længden er der ingen tvivl om hvem der er den bedste spiller af Beek og Bruno.

Det betyder også, selvom jeg forventer at den kære Donny får langt flere chancer under sin tidligere træner, at Donny aldrig bliver fast mand for klubben. En brugbar rotationsspiller der kan dække både 8´eren og 10´eren og som forstår ETHs system er dog også meget vigtig at have i næste sæson.

Hvis Donny og Bruno er tiltænkt de to 8´ere i en 433 som jeg længe argumenterede for allerede inden OGS blev fyret og Donny siden røg på udlån, skal der en helt anden type 6´er til end Frenkie de Jong. En Tchouameni/Kante type der virkelig dækker et
stort område som der uden tvivl vil blive efterladt med de to foran.

Garner skal have en rolle og tage Matic´ minutter medmindre han ryger på et PL udlån. Det er som du siger ved at blive for sent hvis han som 21-årig stadig vejes for let til Premier League og derfor bør et Championship udlån 100% være udelukket.
Jeg tror han bliver testet grundigt af i pre season og at han ender med at få en plads i truppen. Jeg er nok en af de få der tænker at et Nottingham Forest udlån, selv hvis de rykker op i PL er en dårlig ide, da deres 352 formation slet ikke forbereder ham nok til United hvor han forventes at skulle agere 6´er foran en 4-back kæde. Det er to komplet forskellige roller der gør det meget svært at vurdere om han har hvad der skal til.
Manchester United Brøndby IF
Du er klar over hans defensive stats var på højde med både Fred og McT da han var hos os ikke?

Undskyld Deebo. Men lige netop derfor er det jo ikke et kvalitetstempel :)
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Jeg går udfra det svar var til den trætte, men nej det er svært at sætte det sådan op. Donny har vel spillet alt for lidt for United til at bruge statistik til nogen som helst relevant sammenligning. Og som du siger er det ikke ligefrem imponerende at have defensive stats der ligner gøg og gokke :)

Ellers har jeg da også nogle ret interessante offensive statistikker hvor Donny ser vanvittig god ud. F. eks er han nr 1 i både expected goals og exptected assist per 90 mins i PL denne sæson:
xG per 90:
Donny: 1,13
CR7: 0,63
Martial: 0,52

xA per 90:
Donny: 0,60
James: 0,37
Bruno: 0,26

Det svarer altså til at hvis Donny har startet og spillet fuld tid i 35 PL kampe denne sæson at han har scoret 40 PL mål og assisteret 21 mål. Ballon incoming!

Kilde: https://understat.com/team/Manchester_United/2021
Manchester United Brøndby IF
Ha ha, touché @Deebo. Han burde have startet inde som både defensiv og offensiv midtbane hele sæsonen :-D

Spøg til side, så synes jeg virkelig, at det er svært at vurdere, hvordan van de Beek vil fungere i et meget mere gennemtrænet system, fordi han lever så meget af sine hurtige berøringer, fodboldintelligens og rumlige bevidsthed. Han har spilet på to hold i Premier League, som udmærker sig ved nærmest at være det modsatte, altså hold med andet end et "well-drilled" system. Med andre ord, så har han haft sindssygt dårlige betingelser for at blive en succes.

Men jeg har også betænkeligheder i forhold til det tempo og den fysik, som Premier League også kræver. Det kan dog være, at et system, hvor hans kvaliteter kommer til deres ret, er, hvad der skal til for at gøre ham til en succes. Han får vel næppe en bedre chance end med den træner, som gjorde ham til en stor succes i første omgang, så det er make or break i PL-sammenhæng for ham i næste sæson.
"Han har spilet på to hold i Premier League, som udmærker sig ved nærmest at være det modsatte" Væsentlig pointe Pally. Kan ikke lade være somme tider at tænke tilbage på startfirserne, hvor en anden hollænder var i klubben. Arnold Mühren, som vel egenhændigt introducerede den engelske 1. Division for kontinental pasningsbold med Ipswich, fik ondt i nakken af at kigge efter høje bolde hvad han på ingen måde havde evner i. Han spillede dog, modsat Ven de Beek. Der var andre dygtige spillere på holdet, særligt Ray Wilkins og Lou Macari, men Ron Atkinson mente åbenbart at lange violiner på targetman (Frank Stapleton) var vejen frem. Det var det ikke og da slet ikke for den lille hollandske tekniker. Det der med at købe hovedløst ind, er såmænd ikke noget Glazers har været alene om. Ten Hag skal såmænd nok spille den salgs bold der passer Donny, for mig er det også Fernandes der er det store spørgsmålstegn. Vil portugiseren? Kan han?
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Fynbo:

Jeg knuselsker, hvordan du lige hiver en øjenvidneberetning fra startfirserne frem, til alle os, der ikke engang var født på det tidspunkt. Det er simpelthen fremragende.

Dejligt med nogle tillægsord også, for selvom jeg er bekendt med navne som Mühren, Stapleton m.fl., så giver din beskrivelse mig en langt bedre forståelse af, hvordan de fungerede - eller ikke fungerede - under den daværende manager.

Se, nu er det allerede en god dag...
To bedste fodboldtrænere verden har set: Sir Matt Busby og Sir Alex Ferguson. Begge i verdens bedste klub.
@Deebo:

Det svarer altså til at hvis Donny har startet og spillet fuld tid i 35 PL kampe denne sæson at han har scoret 40 PL mål og assisteret 21 mål. Ballon incoming!


Pas nu på, du ikke bliver headhuntet til statsministeriet med denne tilgang til statistik. Jeg tror, de godt kunne bruge én med disse kompetencer ;)
To bedste fodboldtrænere verden har set: Sir Matt Busby og Sir Alex Ferguson. Begge i verdens bedste klub.
Hehe Yildis de skal da være velkommen til at række ud. Jeg kan helt sikkert finde flere obskure statistikker taget helt ud af kontekst der passer lige præcis ind i min pointe hvis jeg søger længe nok :)

Angående Donny så mener jeg sjovt nok at han vil have større chancer for et gennembrud hvis man ikke lander Frenkie. Jeg kan simpelthen ikke finde plads til ham sammen med Frenkie medmindre man som tidligere nævnt giver Bruno en ny rolle som kant/falsk 9´er.

Spændende bliver det med den midtbane i hvert fald og jeg håber virkelig Beek får et run af kampe, så vi for alvor kan bedømme ham. Kritikken af hans niveau efter de her korte indhop og en startplads hver 8. kamp er i hvert fald helt hen i vejret. Ingen midtbanespiller kan præstere under de betingelser. Jeg mindes også at de få gange han endelig fik lov til at starte en kamp var det sammen med alle reserverne hvilket selvsagt ikke passer på hans kvaliteter.
Manchester United Brøndby IF
@Deebo:

Angående Donny så mener jeg sjovt nok at han vil have større chancer for et gennembrud hvis man ikke lander Frenkie. Jeg kan simpelthen ikke finde plads til ham sammen med Frenkie medmindre man som tidligere nævnt giver Bruno en ny rolle som kant/falsk 9´er.


Jeg kan godt følge dig her. Spørgsmålet er så, om Bruno´s fastlåshed i én bestemt rolle så skulle være så klart definerende for, hvordan holdet skulle spille. Og med hvem. Vi så lidt det samme med Pogba, der hurtigt fik det til at virke som om, at man bare SKULLE spille en 4-3-3, hvor han så kunne få en lidt fri rolle og søge rummene ude mod venstre, præcis som han også spillede i Juventus. Og gav man ham ikke dén rolle, så var man også selv ude om, at han ikke præsterede.

For Bruno er det så 10´er rollen, der synes at være den foretrukne, og som fodbold udvikler sig, så er der nu igen mindre plads til 10´erne. Bruno SKAL altså kunne bruges i andre formationer, og valget af nye transfers etc. skal ikke stå og falde med ham. Jeg ønsker mig, at ten Hag kan gøre med Bruno, som Guardiola har gjort med Kevin De Bruyne. Han kan spille 8, 10 eller endda falsk 9´er, og han synes altid at præstere i rollen. Han startede endda som kant, som jeg husker det.

Bruno er naturligvis en dygtig spiller. Men det er i mine øjne afgørende for hans succes og fremtid i United, at ten Hag formår at anvende ham i andre roller end 10´eren.
To bedste fodboldtrænere verden har set: Sir Matt Busby og Sir Alex Ferguson. Begge i verdens bedste klub.
"Jeg kan helt sikkert finde flere obskure statistikker taget helt ud af kontekst der passer lige præcis ind i min pointe hvis jeg søger længe nok :)" Øh Deebo, er det ikke (give or take) hvad statistikker og ikke kun de mest obskure af slagsen, primært søges for? :) Og ikke kun i statsministeriet og andre steder, hvor man leder med lys og lygte efter hvad kan retfærdiggøre egne handlinger/holdninger. Stadigt at fremstå som vidende synes i min optik alt for tit at være målet for de geværgreb. Da ikke mindst hos mange sportsjournalister, som de kalder sig. Ak ja. Naturligvis anderledes hvis man bedriver seriøs forskning, hvor den matematik er essentiel. Forudsat man indregner muligheden for ikke at ha' haft en tilstrækkeligt omfattende tese, der søger at omfatte samtlige hjørner og kroge.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Annonce