Snak

Mere indhold efter annoncen
Den tror jeg ikke på. Mon ikke Conte er rigtig fint tilfreds med at have 4 gode løbestærke spillere centralt i PEH, Bissouma, Bentancur og Skipp nu hvor der igen står CL på programmet.


Det er også bare noget, jeg fandt på - eller lige sad og ønskede mig. Så det er ikke noget, jeg har hørt nogen steder. Jeg er heller ikke i tvivl om, at Conte er rigtig godt tilfreds med situationen, men det er ikke altid uden konsekvenser at tage en stamspiller som Højbjerg og stille ham en mindre rolle i udsigt. Og det KAN ende ud i, at man må sælge spilleren, særligt hvis Eriksen kommer til og nok skal kæmpe om samme plads (mere eller mindre) i systemet.

I en af de mere useriøse rygter meldes United igen som interesseret i Rabiot fra Juve. Det ville godt nok være ærgerligt hvis man erstattede en usympatisk fransk midtbanespiller med en anden, og så endda med den halve kvalitet.


1000% enig. Ham bør vi holde os fra.
To bedste fodboldtrænere verden har set: Sir Matt Busby og Sir Alex Ferguson. Begge i verdens bedste klub.
at tage en stamspiller som Højbjerg og stille ham en mindre rolle i udsigt.


det har man da naturligvis heller ikke gjort. PEH har været første spiller på holdkortet når midtbanen skulle sættes og han har allerhøjst fået at vide at konkurrencen er øget men de bedste 11 starter.

PEH´s niveau er så bare steget og steget under conte og der er intet der lugter af, at han ikke også er klar til den udfordring.
https://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2017/12/arsenal-spurs.jpg og fuck det anonyme trolleri, jeg hedder rolf ståltråd på facebook.
Rygter på twitter siger at Richard Arnold har fortalt fans at de to spillere der leakede ting fra omklædningsrummet allerede har forladt klubben. Ingen ide om troværdigheden dog, men dejligt hvis sandt.

Ikke at det betyder noget andet end ren gossip, men hvis det passer betyder det nok at to af Lingard, Grant og Pogba var bag. Der er selvfølgelig også Mata, Matic og Cavani der har forladt klubben, men de tre førstnævnte har længe været blandt de formodede leakers sammen med Dean Henderson.
Manchester United Brøndby IF
Historierne går på, at ETH vil have Frenkie i hus først, så han ikke risikerer, der ikke er penge til ham, hvis først klubben køber andre spillere.
Lad os håbe, der snart sker noget så.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Ud fra de udtalelser fra Arnold, skulle Murtough arbejde fra 6 morgen til 10 aften på FdJ handlen. Så er der jo ikke tid til andre handler. Jeg synes lige nu det ligner Woodward/Judge om igen.
Man kunne måske have brugt Rangnicks ekspertise i lige præcis transfermarkedet, og hvis Murtough er den eneste, og man misser muligheder, fordi man bruger al tid på en spiller, når man skal have mindst 3-4 ind, burde man måske se på om man kunne have andre folk til at forhandle andre spillere på plads.´

Ifølge Arnold, skulle der være penge til at handle for. Et sted så jeg der stod 200 mio., men jeg synes ikke selv jeg kan høre ham nævne det beløb i de videoer der er.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Virkelig skidt hvis de bruger alt tiden på en spiller som hellere vil blive. Jeg er forbandet over hvor hjernedøde vi er når det kommer til at hente spillere.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Og til at forlænge med spillere på vanvittige kontrakter.

+ Umulige til at sælge spillere.

Hvem tror realistisk på, at vi får solgt flere af: Martial, Bailly, Jones, Perreira, Henderson, Telles, Williams, Tuanzebe, Chongh, AWB eller for den sags skyld Dalot eller Lindeløf, der heller ikke har klassen til at bringe os videre?

Alle hidtidige exits er jo udløb - og selv her prøvede vi angiveligt at tildele Pogba en gave på 300.000 pund om ugen for at blive.


"Historierne går på, at ETH vil have Frenkie i hus først, så han ikke risikerer, der ikke er penge til ham, hvis først klubben køber andre spillere."

T-United, det er muligt det også er en del af ræsonnementet. Men jeg tror nu fortsat det handler mere om at Ten Hag har lagt sig fast på at De Jong, skal være den spiller, om hvem Uniteds spil kommer sig til at dreje.
Selvfølgelig også fordi det giver så fin mening for mig.

"Virkelig skidt hvis de bruger alt tiden på en spiller som hellere vil blive."

Altså VED vi nu også det???
Vi ved at det bliver italesat af mange, men også at det er silly season.
Altså hvad i dette tilfælde?

Skulle det nu ske, at handlen løber af sporet og De Jong bliver i Barca, hvor meget i bad standing kommer han så i forhold til Barcas nye upcoming, homegrown stars?
Tænker det hele handler om at netop det. Ingen grund til at risikere noget, hvad så inviterer til diverse skriverkarles dagdrømmerier.
Hollandsk sund fornuft ligner nok dansk ret meget.

Han ved Ten Hag vil satse på ham som omdrejningspunkt. For en sulten professionel, må det være en af den slags chancer, der nok ikke skal forpasses. Han kommer til at spille den plads han helst vil.
Han kommer, det er jeg overbevist om.
Og han vil være topmotiveret.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Og til at forlænge med spillere på vanvittige kontrakter.

+ Umulige til at sælge spillere.

Jeg tænker de 2 ting hænger sammen - og de skal trods alt tilskrives Judge og Woodward, som heldigvis er væk nu.
Selv Arnold kritiserer den måde pengene er blevet brugt på i de videoer de forurettede fans har filmet.

Men det er jo klart, at når man giver over 1 mio. om måneden til en reserve, bliver han svær at komme af med. Ligeledes var det sandsynligvis svært at sælge Pogba, fordi han fik alt for meget i løn i forhold til hvad han viste på banen - og så ser vi bort fra hvor meget han sandsynligvis har forpestet truppens holdninger omkring hårdt arbejde.
Nogen der ved om United spillerne er mødt ind til pre-season træning? Eller hvornår de gør det? Kan se at første træningskamp er d. 12/7.
Gør bare transfervinduet kortere om sommeren
Annonce