Noget af det jeg glæder mig mest til at se. er hvor dygtig Ten Hag er til at spille med sit hold.
Hele holdet mener jeg.
Får vi de tre-fire signings vi vel alle forventer, er jeg sikker på at de vælges ud fra holdets behov.
Hvad reelt betyder, at der bliver mere at jonglere med, end set de sidste mange år.
Spillerne kan vælges til formålet.
Rashford mod modstandere, der gerne vil spille bold. Sancho mod dem, der pakker sig.
Linde mod dem, der ikke har den store fysik at byde ind med. Maguire mod dem der truer på dødbolde og som ikke er de fremmeste hvad angår kombinationsspil.
Og så fremdeles.
Selvfølgelig vigtigt også at ha´ en sammenspillet stamme især nu hvor spillestilen må forventes at blive en del anderledes end set d foregående år.
Må dog indrømme, at jeg har mine stærke tvivl om Fernandes, skulle Eriksen komme.
Han skal godt nok nærmest genopfinde sig selv og bliver han ikke mere teamminded, når vi ikke har bolden, kan jeg let se ham på bænken. Eller måske med udgangspunkt på venstre fløj, hvor han ikke kan gøre den store skade defensivt og søge ind midtpå, når bolden er fremme og deltage med Eriksen i kombinationsspillet.
Har nu også en pæn tiltro til at Fred vil vise sig en del bedre, når han har en spiller med overblik ved sin side. Han kan jo faktisk kombinere ret kvikt og løber hjertens gerne de meter, der skal til.
Han bliver en faktor for generobringen midtpå.
Et af største spørgsmålstegn for mig under Ten Hag bliver Shaw. Vil han, kan han?
Tror ikke på ham som CB og på fløjen bliver han nødt til at lave flere højintense løb, end vi har været vant til. Han gjorde det i én sølle kamp under Rangnick. Det så fint ud, men i kampen efter var han sit eget lidt lade jeg igen..
Så er der lige Varane, som både stadig skylder at vise formatet ogt spille mange kampe i streg.
Og hvad med Sancho? Kunne han eventuelt udvikle sig lidt hen efter Firmino og dermed også lægge billet ind på pladsen lige bag den forreste angriber?
Kun døde fisk flyder med strømmen!