Snak

Mere indhold efter annoncen
Derudover lidt ildevarslende snak fra Barcas præsident om de Jong.

“There are many clubs that want him, not just Man United. We have no intention of selling him, he wants to stay”.

I´m going to do everything to keep Frenkie, but there’s also a salary issue and that would have to be adjusted”.


Vi må håbe det bare er spil for galleriet og presse lidt ekstra penge ud af United.
@Fynbo
Det er jo katastrofalt i den forstand at klubben helt tydeligt har planlagt transfervinduet efter at man havde Ronaldo til 9´eren og at man i tilfælde af hans afgang står med Martial som eneste angriber i truppen. Da Glazers næppe propper ekstra penge i kisten skal man så i stedet prioritere en ny angriber over måske en højrekant eller CB.

Ellers er jeg enig. Selv hvis man glemmer alt det udenfor banen, så er jeg bare større fan af at man får en angriber ind der kan andet end at stå i feltet og hamre kasser ind. En der aktivt deltager i opspil og sætter sine holdkammerater op og skaber plads til andre. Jeg synes tit spillet blev for stationært og forudsigeligt fordi holdkammeraterne kiggede for meget efter Ronaldo. Jeg har ikke tal på hvor mange gange jeg har bandet over at Telles og Bruno i blinde bare smækker det ene indlæg ind mod en opdækket Ronaldo alene i feltet efter det andet.

@Morten
Jeg er slet ikke nervøs fordi at Laporta i klassisk Barca stil pludselig er ude i et eller andet interview og fortælle fansene at han gør alt hvad han kan, men den tidligere ledelse er skyld i at Frenkie må sælges. Jeg tror ikke en gang det er en forhandlingsstrategi, da alle kilder har meldt at klubberne er enige om det overordnede beløb, og det er ret tydeligt at det er Barca selv der ønsker at sælge fremfor Frenkie der har bedt om at komme væk. Hvad skulle pludselig have ændret sig der? Hvis han ender med at blive i Barca er det fordi Frenkie selv nægter at skifte til United og ikke fordi Laporta pludselig efter flere ugers forhandlinger har ombestemt sig.

Han lavede iøvrigt præcis samme nummer omkring Messi sidste sommer.
Manchester United Brøndby IF
Hvad tænker man om det som United mand? Altså hvis Frenkie i princippet ender med at blive ´presset´ til et skifte, fordi Barca ønsker at slippe for hans løn eller hvad det måtte være? Det skulle jo nødig lugte af Di Maria, hvis I forstår...
Deebo

"Det er jo katastrofalt i den forstand at klubben helt tydeligt har planlagt transfervinduet efter at man havde Ronaldo til 9´eren "
Det er muligt man har det, bestemt Men jeg er nu ikke et øjeblik i tvivl om af Ten Hag vil se det som positivt at Ronaldo ikke er der til at blande sig i det ene og det andet og at tanken derfor har mere end strejfet ham for længst.
Ronaldo er vel citeret for et sted mellem 5 og 10 bemærkninger om transfervinduet allerede, selv om nogle af dem måske har været mere eller mindre frit opfundet.
Totalt amatøragtig ageren af en professionel. Ville han United, så klappede han kaje og viste alle i truppen hvordan man gebærder sig i holdets tjeneste med ny træner om bord.
Men egoet er nok engang for stort. No surprise.
Jeg kommer til at græde tørre tårer over hans afgang.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Ved vi om det er Ronaldo, eller en eller anden journalist der skriver i Ronaldos navn, når vi snakker om hvad Ronaldo har sagt og gjort?

Der vil være et voldsomt vakuum i United, hvis Ronaldo skifter denne sommer, da der næppe er budgetteret med en ny angriber, og man næppe nu kan finde en der vil kunne lave nær så mange mål, som Ronaldo i kommende sæson.
Jeg er helt sikker på, at Ten Hag vil ærgre sig, hvis Ronaldo vælger at skifte - hvis nogen kan og vil betale hans løn.
Osinhen kunne da være en fin erstatning, men kan scorer næppe nær så mange mål, som Ronaldo, uden skader, ville score for United. Men det ville kun være i det tilfælge at Napoli ville være villige til et bytte, plus en ordentlig bunke penge, som United ikke har budgetteret med, bliver sendt mod Italien.

Og de penge skal altså først findes ved salg, da jeg ikke rigtigt stoler på, at tosserne fra Tampa lægger flere penge nu, bare fordi gulkalven ikke gider det cirkus mere.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men nøj hvor ville jeg have mine betænkeligheder lige nu, hvis jeg var Ten Hag - man starter et nyt job i en klub, der burde være afklaret og gøre alt i sin magt for at være på rette vej, og så har man endnu ikke signet en eneste spiller efter over en måned af transfervinduet - hvor man i øvrigt kunne have forhandlet igennem længere tid. Og så er der nøglespillere der vi væk - det er en klub der sejler. Forhåbentlig kan han med flere få vendt skuden.
Fab:
https://www.youtube.com/watch?v=twDmxCVE9No

Ronaldo er tilfreds med Ten Hag valget, men sur over ambitionen fra ejerne. Umiddelbart burde det være noget han kunne/burde0 have set for 1 år siden, men jeg er jo ikke uenig med Ronaldo.
Det virker ikke som om ejerne vil noget andet med klubben, end at hente udbytte - selv i år hvor der er underskud i klubben.

Men det vil stadig på nuværende tidspunkt skabe et enormt vakuum, hvis Ronaldo skifter væk - det er dog, som Fab også siger, ikke noget Ronaldo står fast på, men noget han undersøger muligheden for.
Det kan da kun gå for langsomt med at få Ronaldo skudt videre til den næste klub. At ledelsen så melder ud man ikke ønsker at sælge ham er da bare spil for galleriet. Lige så meget som Ronaldo “kun vil skifte” hvis beløbet er en acceptabel størrelse. Han har allerede bestemt sig og den næste klub er allerede fundet. Det eneste der gælder nu er damage control så Ronaldos skifte kan gå igennem uden at gøre fansene og sponsorerne sure.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Jeg tror også, der står en klub klar til at købe ham, og jeg er også tilbøjelig til at ville sende ham afsted.
Min eneste bekymring er, at vi kommer til at mangle en masse mål. Dog har jeg forhåbninger til at både Sancho, Rashford og Bruno i hans fravær vil steppe gevaldigt op.

Og skulle Martial pludselig være førsteangriber, kan det jo være, han genfinder noget form.

Vi vil stadig skulle købe en angrebsspiller for at have bredde nok, men derudover er jeg ikke så bekymret over hans mulige exit.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Har bragt det på bane før: Vi scorede 57 PL-mål i sidste sæson, hvor CR7 stod for de 18.

Liverpool og City med næsten 100 hver.

Med andre ord: Vi manglede mål (og lækkede værre end nogensinde) og kan aldrig komme tilbage i nærheden af det ønske niveau med 57 ligamål.

Et kvalificeret med-/modspil gik så på, at man snarere skulle bekymre sig om at få skabt chancer nok. Sandt nok - samtidig med at chancerne skal omsættes.

Hvem skal så tilsyneladende gøre det:

- Martial har lavet ialt 8 mål (incl cup) i de sidste 2 (to) sæsoner!
- Rashford har været helt væk i mere end 1 år.
- Mange i dette forum er super kritiske overfor Bruno - stil, personlighed, spild mm.
- Sancho har aldrig været notorisk målscorer, men bør selvfølgelig blive bedre. Første halvdel af sæsonen var til glemmebogen.
- Elanga: En mand med 10-15 kompetitive kampe på CV´et og allerede temmelig udskældt (herinde) for alt fra attitude til kompetencer

Selvfølgelig er Ronaldo aldrig en langsigtet løsning, men noget skræmmende hvis ovenstående flok + "en offensiv spiller til bredden" skal stå for den offensive produktion.

Hope is not a strategy.
Annonce