Snak

Mere indhold efter annoncen
Nej, der er jo aldrig garantier for, at nye spillere slår til som håbet, men den præmis gælder jo heldigvis alle hold.

Hvem siger eks at Nunez klarer den i Liverpool med kæmpe prisskilt og høje forventninger?

Vi skal også huske på, at der trods alt er kvalitetsspillere i vores trup allerede, som ETH kan arbejde med. Så håbløs er truppen heller ikke for nuværende, om end den er for tynd.

Er der i øvrigt nogen, der kender til ham Bryan Brobbey, som vi kædes sammen med?
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
"Vi skal også huske på, at der trods alt er kvalitetsspillere i vores trup allerede, som ETH kan arbejde med."

Bestemt er der, men når nu vi agter at være bolddominerende, så må det være essentielt at kunne spille bolden ud helt bagfra og dér er mangler.
Som Martinez og De Jong formentlig kan lave om på.
Har tidligere nævnt, at jeg mener at også Antony er vigtig at hente ind. For som sagt at kunne fastholde bolden i holdet. Men skulle der være en af pladserne, som bedre kan undværes end andre, så er det nok den.
I det tilfælde kan man så håbe at en af de tilstedeværende, eksempelvis Sancho, kan varetage den plads på fornuftig vis.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Er der i øvrigt nogen, der kender til ham Bryan Brobbey, som vi kædes sammen med?

Her bliver jeg godt nok skuffet af vores scouts + Ten Hag hvis de ikke kan finde et bedre alternativ. Brobbery vil jeg kalde en discount udgave af Berbatov. Nogenlunde samme statur. Samme bevægelighed (eller mangel på samme) samme fart (eller mangel på samme) men slet ikke samme teknik og kælne kattepote som Berbatov.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Noget af det der gjorde Berbatov til noget særligt, var nu også at han ofte gjorde det uventede og var ganske dygtig som spilfordeler helt fremme.

Skulle ham her Brobbey kunne noget i den retning også, så er er han måske alligevel brugbar.
I al fald til en egentlig afløser for Ronaldo er fundet om et års tid.
Til den pris er et flop vel heller ikke noget der vælter læsset. Ærgerligt som det naturligvis ville være.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Man Utd skulle åbenbart være tæt på den albanske landsholdsmålmand Thomas Strakosha, der står uden kontrakt efter at han forlod Lazio denne sommer.

Lad os ikke håbe at han laver for mange af disse, hvis han skulle komme til Manchester

https://www.youtube.com/watch?v=UXO8OBTVSOc
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Haha ja den er sgu ikke god, men umiddelbart er det vel udmærket at få en erfaren Serie A keeper ind til at kæmpe med Tom Heaton om at være backup/Europa League keeper. Spørgsmålet er vel hvor meget løn man sparer på at erstatte Dean Henderson 110.000 pund om ugen med ham her eller en anden rutineret keeper man henter.

Ud fra et hurtigt kig på stats ligner han dog lidt af en De Gea kopi med problemer i luftrummet og distributionen hvilket er noget overraskende, men måske det bare handler om at få den "bedste" billige keeper der accepterer minimum spilletid og så skide på fittet.
Manchester United Brøndby IF
Ham Brobbey er forhåbentlig en and eller en eller anden form for måde i at presse Ajax på. De forventes nu at afvise Lisandro Martinez buddet på 50 mio euro selvom det var dem selv der satte en fast pris på ham for et par uger siden. Ajax journalisterne er også ude at kritisere Ten Hag og advare ham om at han ødelægger sin legacy i Ajax hvis han "bliver ved med at hente Ajax spillere" på trods af at man ikke har hentet en eneste. De er ikke helt tilfredse i Holland med at United/ETH påvirker deres stjerner så både Martinez og Antony skulle have bedt klubben om at blive solgt til United.

Mht. Brobbey er det en spiller der ikke kan komme på holdet i en klub som RB Leipzig der ikke er bange for at bruge de unge gutter og som vel var backup for Haller i Ajax. Han skal selvfølgelig ikke til Manchester United medmindre vi igen igen snakker om den helt korte nødløsning på en sæson bare for at have en eller anden spiller som backup..
Manchester United Brøndby IF
Øhh, de kan jo bare sige nej eller sætte prisen så højt, at der ikke er nogen, der ønsker at købe, som de jo så også ser ud til at gøre. Men man kan da spørge sig selv, om det mon ville være bedre at sælge Martinéz til Arsenal (I don´t see the big difference, de skal da bare være glade for budkampen)??

Jeg er med på, at det kan få nogle spillere til at få udlængsel, men det er jo altså svært at sikre, at større klubber ikke byder på ens bedste spillere, når man hører til i en af de mindre ligaer.

Indtil videre har Dortmund "ødelagt" mere af sidste sæsons trup, end United har, og mon ikke man kan købe en ok erstatning for Martinéz, hvis de får 50 mio EUR?

Men det er selvfølgelig også "bare" journalisterne, der beklager sig, men jeg synes sgu lidt, at det er noget klynkeri. Det er jo tilsyneadende ikke sådan, at man har bedt spillerne tvinge et skifte igennem eller udnyttet ellers ukendte klausuler, og så er det vel helt fair game, også selvom EtH lige har været manager hos dem.

Moyes gik jo også på "rov" i Everton, da han kom til United :-D

Mht. Brobbey, så skal det dælme være billigt og med en løn, hvor han nemt kan sælges, hvis det går i kage. Jeg tror ikke på, at det er bedre end Rashford/Martial/falsk nier-løsningen.
Ja det virker sgu lidt underligt, men vi aner jo ikke hvordan United opfører sig i disse forhandlinger og om Ajax egentlig regnede med at 50 mio var så højt at ingen ville byde det og nu må ændre mening. Måske har United inkluderet deres berømte Ballon dor klausuler og pisset dem af :)

Man har jo eftersigende opgivet Timber da han besluttede at blive i Ajax op til vm og så vidt jeg kan se er både Martinez og Antony mødt op til træning så vi er heldigvis ikke ude i en Dembele situation hvor spilleren strejker for at tvinge et skifte igennem.

Svært at se udefra hvad der har pisset Ajax fans og hollandske journalister så meget af, men mon ikke det bare er frustrationer over at en stærk trup igen bliver splittet ad af en masse store klubber herunder Bayern der har nuppet to af deres profiler. Jeg ligger nok bare for meget i ham Verweijjs kommentarer omkring ETH og hans legacy.
Manchester United Brøndby IF
Spurs handler er jeg ikke imponeret over, Arsenals heller ikke. Chelsea ser ud til at få en svær sæson, og Liverpool må alt andet lige være svækkede. City ser ud til at bygge på, men vi kan ikke forvente at konkurrere med dem i den kommende sæson uanset.


Det kan godt være du har ret, men jeg synes godt nok jeg begynder at tvivle på City. Det er nok mest fordi at jeg synes Grealish, Haaland og Phillips er 3 spillere man ikke rigtig ved om slår til og hvis de ikke gør, hvad så? Det største spørgsmål er for mig om Haaland kan fortsætte sit niveau i Premier League.

Bernardo Silva, Jesus og Fernandinho er væk. Det bliver spændende om Pep virkelig kan blive ved.
Annonce