Snak

Mere indhold efter annoncen
For hver af de her spiller interviews der sammenligner sidste sæson med starten under ETH forstår man sgu bedre hvorfor det gik så galt.

Mærkeligt at Rangnick ikke kunne få en smule bedre styr på disciplinen, men hans midlertidige rolle har måske skabt en stemning af at det var ligegyldigt at høre efter fordi de vidste han var fortid snart.

For en gang skyld kan man måske også ligefrem sige at en VM slutrunde midt i sæsonen er en positiv ting for en trup med en masse spillere der er blevet siet fra landsholdet den seneste periode. Sancho, Rashford, Shaw de mest åbenlyse eksempler på spillere der skal til at levere hvis de vil med til VM.
Manchester United Brøndby IF
Nu er jeg klar over at dette bliver taget som en provokation, så det beklager jeg på forhånd. Men når man nu har fulgt United projektet siden Fergie stoppede, kan man som United mand ikke godt forstå, at de fleste nok gerne vil se lidt mere end nogle træningskampe og udtalelser fra spillere? Det er jo ikke fordi I ikke har været positivt stemte overfor ny træner før - det er spændende at se hvad Ten Hag kan gøre med klubben. Men vi andre har måske ikke allerede nu købt ind på at det er en opadgående kurve som man kommer til at se.

Dejligt der har været offensivt spil og man har kunne se nogle mønstre eller andet her i opstarten. Men omvendt er der heller intet pres for resultater eller andet. Det er jo netop der hvor det har været forbandet svært for United, når modstanderne hedder Crystal Palace, West Ham osv..

Min klub har haft og har stadig sine egne problemer og udfordringer at tumle med. Så det er ikke noget med at sammenligne. Jeg forstår godt at den positive vinkel er i højsædet, og sådan skal det selvfølgelig være. Men det virker godt nok som nogle hurtige konklusioner i mine øjne.

Hvad er det helt præcist du reagerer på? At United fans forsvarer den hollandske tilgang i klubben som en enkelt Barca fan kritiserer kraftigt eller er det mere stemningen herinde generelt der irriterer dig?

Forventningen resultatmæssigt blandt de fleste fans er at man forbedrer sig ift. sidste sæson der var direkte katastrofal (andet er umuligt) og at man forhåbentlig kan kæmpe med om top 4. Det er vel ikke for meget at bede om..

Spillemæssigt opstår begejstringen jo i preseason ikke fordi man slår Liverpool 4-0. Det er de taktiske ting som træneren sammen med spillerne har arbejdet på hvor man allerede nu kan se det bærer frugt. Opspil bagfra, kollektivt pres/genpres og generelt langt bedre løbemønstre på den sidste tredjedel er ting man som United fan har skreget efter i hele tiden under Ole/Rangnick og som man faktisk ikke troede truppen var i stand til.

Vigtigst af alt er det jo at spillerne indtil videre har købt fuldstændig ind på det nye trænerteams ideer og der tror jeg der har ligget en lille frygt (og stadig gør) at spillerne endnu en gang ville få en træner smidt på porten. Højst sandsynligt fordi spillere som Pogba er smuttet og Ronaldo ikke gider deltage i preseason. Det kan som du siger stadig nå at ændre sig men når man ikke har haft en rigtig fodboldtræner siden Mourinho imploderede tilbage i 2018/19 så opstår der naturligt håb og en tro på tingene igen efter mange år hvor spillerne ikke har anet hvad de skulle.
Manchester United Brøndby IF
Det er ingen provokation Thostrup, så intet behov for at undskylde
Bare en nysgerrig fan af en anden klub, hvad er helt fair.

Jo, vist skal vi ha´ syn for sagen før vi kommer helt op af stolene. Træningskampe tæller ikke.
Men hvad tæller er at der nu tydeligvis er et spilkoncept. Og spillerne virker glade for det. De virker nærmest som forårskåde heste på græs.
Der synes tilmed at være købt klogt ind, i overensstemmelse med spillestilen.

Vi gør naturligvis klogt i at tænke der vil være en indkøringsperiode, men som Unitedfan er det i sig selv livgivende at der foreligger et koncept, der er både nutid og fremtid i. Det er vi ikke forvænt med.
I ved selv at det tog jeres spanier nogen tid at få styr på tropperne, men siden er det da gået OK for jer og jeg tænker at troen på Arteta nu har bidt sig fast.
Det tror jeg også kommer til at ske for os.
Klart at taber vi kampe på stribe i starten af den nye sæson, er det op ad bakke.
Men tror nu ikke det er hvad kommer at ske.
Enhver er salig i sin tro, det er jeg med på. Men på trods af hvad nogen hævder, så har både tro og håb bestemt en plads i fodbold. Der er li´som hvad driver værket.
For fans, for spillere og for træner. Og indtil andet er bevist, vil jeg fortsætte med at være salig i min tro.
Da ikke mindst hvis det lykkes at hente Frenkie de Jong.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Nu vil jeg ikke sidde og pille ud fra hver enkelt indlæg, og nogle ting læser/forstår jeg måske også på en anden måde end der menes.

Men som jeg tidligere har skrevet, så giver det mig en deja vu agtig følelse, at man allerede på så kort tid føler man kan se de rette ændringer. Rangnick havde man også store forventninger til, og der kunne spillerne lige præcis ikke finde ud af genpresset osv - der synes jeg måske at stammen af spillere stadig er det samme, og hvorfor skulle de så pludselig kunne nu? Måske Ten Hag lykkes bedre med det, men det er selvfølgelig noget der skal bevises over tid.

I forhold til indkøb snakker vi vel kun Ajax manden og Eriksen for nuværende? Der mangler i hvert fald 2-3 stykker mere i min optik. Disse skal også på plads før man har et godt billede af kommende sæson. Fred, McT, Rashford, Maguire, backs m.fl. har over tid vist at de ikke er stabile og dygtige nok til at bide skeer med de helt store. Bliver der plads til både Eriksen og Bruno? Jeg tror en midtbane med de to og en af McT og Fred er livsfarligt og bliver for offensivt når de 19 øvrige hold kommer med top engagement til kampene.

Men muligheden foreligger naturligvis også at Ten Hag løfter niveauet på samtlige spillere, jeg må bare indrømme jeg har svært ved at se det. Efter min mening skal det løses ved indkøb og evt akademi, og ikke blot træneren. Nu kører jeg måske i ring - men slutteligt vil jeg blot bemærke at jeg er klar over at I forventer yderligere indkøb.

Helt til slut jeg skrev også for nogle uger siden om man ikke frygtede lidt en Di Maria situation i forhold til FdJ. Igen er jeg klar over det kan virke som provokation. Men det er måske der hvor jeg nogle gange synes I vender det blinde øje til, hvor vi i Arsenal tråden er lidt mere realistiske/selvkritiske eller hvad der måtte være rette betegnelse. Det var mit forsøg på at forklare min hensigt med de seneste indlæg.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Angel di Maria blev købt uden der var tænkt over tingene. Noget helt andet med De Jong.
Men ja, det er heller ingen garanti for succes. Chancen er blot væsentligt større.

"Rangnick havde man også store forventninger til, og der kunne spillerne lige præcis ikke finde ud af genpresset osv - der synes jeg måske at stammen af spillere stadig er det samme, og hvorfor skulle de så pludselig kunne nu? "

Altså i alt væsentligt var Rangnick en defensivt orienteret træner, der gjorde alt for at undgå åbent spil.
Det tror jeg faldt hele truppen for brystet og derfor tror jeg de simpelthen sagde fra.
Ronaldo gad ikke det løberi og alle vores øvrige offensivspillere havde nok rimeligt svært ved at se noget skulle ændre sig til det bedre også. Så logisk nok blev det fuser.
Det er anderledes nu, som Deebo nævnte er der fornuftige spilmønstre de kan forholde sig til og trives med.
Ved ikke om du har set nogle af træningskampene. En spiller som Martial havde de fleste dømt helt færdig. Sådan har han bestemt ikke set ud. Det giver tro på tingene, ikke bare for franskmanden.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Af ren nysgerrighed hvor mange kampe baserer du dine iagttagelser på? Jeg er ret sikker på at jeg kunne finde massere af punkter som jeg mener i Arsenal fans overvurderer egen klubs spillere og lignende fordi jeg ikke ser alle jeres kampe. Ret normalt.

F. eks har jeg svært ved at se hvorfor du nævner Fred og Shaw som spillere der ikke er gode nok når jeg tror de fleste United fans vil sige at de som minimum er samme niveau som Xhaka og Tierney. Begge kan da helt sikkert opgraderes men så dårlige som du gør dem til er de heller ikke. Alligevel vil Arsenal fans nok mene det modsatte fordi de ser hver enkelt kamp med Arsenal men ikke alle med United.

Selvfølgelig mangler der indkøb for at spille med om mesterskabet men det er jo heller ikke forventingen. Som beskrevet i det første svar så forventer jeg bestemt at langt de fleste af spillerne vil forbedre sig i et bedre system. Selv spillere som Maguire kommer nok mindre på glat is hvis resten af holdet får bedre styr på pres og opspil.

Angående Frenkie så kan du jo læse lidt i tråden fra i dag. Ingen aner helt præcist hvad fanden der foregår men teorien blandt United fans som er den der gir mest mening rent logisk er jo at Ten Hag har snakket med spilleren men han af gode grunde først vil have de rigtig mange millioner som Barca skylder ham inden han skifter og de bliver sværere at få hvis han selv presser på for at komme væk. At Barca er hans drømmeklub betyder ikke at han bliver en ny di Maria. For det første virker han slet ikke som samme type og for det andet er de fleste spillere i alle klubberne jo ikke fans af den pågældende klub de spiller i.

Hvis han ender med at komme er det efter tusindvis af samtaler med hans gamle træner der virkelig ønsker ham og som tilbyder en stor rolle. Desuden havde di Maria jo faktisk en ret fin debutsæson men kunne slet ikke tilpasse sig England samt at han vist nok var udsat for røveri. Hollændere vil nok generelt have det nemmere med tilpasningen. Alt dette er jo i sidste ende rent spekulation, men indtil der er noget der antyder at det er en ny di Maria situation virker det dumt at spekulere i eller konkludere noget inden han overhovedet er ankommet.
Manchester United Brøndby IF
Og lige kort om Rangnick sammenligningen du laver:

Rangnick kom til klubben efter ikke at have været fodboldtræner i rigtig mange år. Truppen var i fuld opløsning og set i hindsight gav den hyring ikke så meget sportslig mening når man ender med at fyre ham et halvt år efter. Han fik dog sat fokus på en masse ting så helt spildt var han ikke.

ETH kommer altså med et træner CV der er noget bedre end Ole og Ralf. Ja der er stor forskel på æresdivisionen og PL men han har indtil videre gjort det fremragende i både Utrecht og Ajax. Sidstnævnte på et tidspunkt hvor klubben ikke havde vundet ligaen i flere år.

Det betyder ikke at han er den næste Klopp, men mindre kan også gøre det. Som sagt er han første rigtige træner i klubben siden Mourinho som endda var fejlcastet i form af spillestil og mandskabspleje.
Manchester United Brøndby IF
Var Rangnick også en defensiv træner inden han blev ansat? Jeg synes bare at huske at der var snak om Klopp, Leipzig, overfalds-fodbold og det kunne man ret hurtigt se, at det var materialet ikke til.

Når jeg taler om Di Maria så var fornemmelsen her, at han ikke rigtigt ønskede at være i klubben, og han var blevet puffet videre fra RM, da de skulle bruge midler til indkøb. Lidt ala snakken her med FdJ, og det helt katastrofale vil jo være flere spillere, som ikke for alvor ønsker at være der. Pogba, Alexis Sanchez, Di Maria, Depay og sikkert nok flere post Fergie. Jeg tror ikke United har været super sjov at være i siden den store skotte gik på pension, og at det skulle være væk med et trylleslag betvivler jeg.

Der var en som skrev at hvis ikke United hentede FdJ så håbede han fandme der kom en officiel udmelding om forløbet - men har United overhovedet været ude offentligt og sige de vil købe ham?

Nå men hvor om alting er, så får vi jo snart at se hvordan vores klubber kommer til at gøre det, og jeg kan ikke ændre på at I ønsker United succes, og jeg er heller ikke så blåøjet at jeg ikke er klar over hvilken storklub vi har med at gøre. Men om Ten Hag bliver jeres messias vil tiden vise.
Var Rangnick også en defensiv træner inden han blev ansat? Jeg synes bare at huske at der var snak om Klopp, Leipzig, overfalds-fodbold og det kunne man ret hurtigt se, at det var materialet ikke til.

Ja det fandt man jo ret hurtigt ud af som du siger ikke var muligt. Slet ikke når han kom midt i sæsonen og aldrig var permanent ansat. Helt ander forudsætninger for en ny træner der får 3-5 nye spillere ind samtidig med at man har sagt farvel til op mod 10 spillere.

Der var en som skrev at hvis ikke United hentede FdJ så håbede han fandme der kom en officiel udmelding om forløbet - men har United overhovedet været ude offentligt og sige de vil købe ham?

Af hva? Selvfølgelig er de da interesserede når de er blevet enige om en pris. Ingen klubber går da ud og snakker om andre klubbers spillere før de er hentet.
Manchester United Brøndby IF
Annonce