Snak

Mere indhold efter annoncen
Ingen Jimmy2 i dag.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Ikke endnu. Jeg spår at han dukker op den 1. april når City har flækket Liverpool på Etihad. ;)
Nå, Bayern i kvarten og Chelsea eller Real i semien; og så venter Benfica eller Napoli i finalen. Det skal nok blive godt! :)
Det var da en lorte lodtrækning :-)
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Fint at vi fik plantet agent Cancelo i tide; han laver et målgivende drop som mod Liverpool og pådrager sig en udvisning kort efter. Snydekode 418 in progress, alt går i henhold til planen. ;D
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Rettelse: Jeg fik i går fejlagtigt overdrevet beløbsstørrelsen på Erling Haalands frikøbsklausul, der forkert blev oplyst til £200 mio. Det drejer sig reelt blot om €200 mio.; det andet havde jo også været helt latterligt! Dertil er det angivne tidspunkt på klausulens ikrafttræden også i mellemtiden blevet ændret fra sommeren 2024 til sommeren 2025. Denne ændring skulle ifølge bl.a. SPORT, Marca og bold.dk være indbygget i den oprindelige kontrakt og blev udløst af Pep Guardiolas kontraktforlængelse.

Så Don Florentino Perez kan nok godt vente lidt med at lære sig charmerende norske gloser alligevel, da hans flirten nu næppe giver mening førend i foråret ’25, men det er måske ikke for tidligt alligevel at gå i gang med at øve sig på omkvædet til Marcus & Martinus-hittet »Du er elektrisk, Du gir meg støt når jeg tenker på deg. Du er fantastisk; Har jeg en sjans hvis jeg smiler mot deg?«
“ Det var da en lorte lodtrækning :-) “

Sjældent, at jeg er så enig med dig, Badazz😂
@Scholes

Det var en ordentlig omgang, det er jeg sgu ked af at høre. Håber du er okay og selvfølgelig får det bedre. Fedt du lige har overskud til at kigge forbi og give en opdatering. :)
Bayern München. Tja, jo, hmm. Mit tyske hold, så jeg burde jo vide lidt om hvad de står for. Og sympatien er selvsagt delt ud på begge sider. Håber dog klart mest på City, hvis nogen skulle være i tvivl om det. Men nu er jeg da i det mindste sikker på at få et af mine hold i semi-finalen, og så forhåbentlig imod Chelsea.

Bayern er selvfølgelig en stor mundfuld, som er sindssygt svære at stoppe når det kører for dem/os, men ind imellem falder kæden altså også let af kransen, og defensiven er på ingen måder uigennemtrængelig. Specielt ikke for angribere i Haaland- og Alvarez-klassen. Det bliver lidt specielt hvis Nagelsmann sætter Cancelo ind, og mon ikke han gør det? Jeg vil umiddelbart vurdere chancerne som ca. 60-40 i Citys favør.
Odds på at gå videre:
City - Bayern: 1,75 - 1,95
Real - CFC: 1,62 - 2,15
Napoli giver 1,4 og Inter 1,65
Jeg har ikke set meget til Inter, men er oddset ikke lidt lavt? Benfica har da gjort det ret fornuftigt.
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Annonce