Snak

Mere indhold efter annoncen
Og så er det i mellemtiden blevet officielt med Doku (jeg er på arbejdsinternat med langt aftenprogram, så det kniber med tid til alle opdateringerne for både Roma og City). Jeg skal indrømme at jeg nok var lidt lunken på ham i starten, men efterhånden som jeg har fået læst op på den unge fyr, ser han sgu ret lovende ud. Tegner til at det er lidt af et belgisk kuglelyn vi her har fået til højrewingen, et nyt spændende våben til at rive modstandernes forsvar over.

Velkommen til, Jeremy!
"Jeg skal indrømme at jeg nok var lidt lunken på ham i starten, men efterhånden som jeg har fået læst op på..."

Man skulle næsten tro, at det var en Pool-transfer.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
“ Man skulle næsten tro, at det var en Pool-transfer “

Hahaha, ja. Om lidt skriver JG vel at han er et bedre køb end Mbappe😂
Potentielt verdens bedste højrewing. 😜

Doku får i øvrigt rygnummer 11. Som tidligere nævnt har han også førhen båret dette rygnummer både i Anderlecht og Rennes samt på det belgiske landshold (hvor han på landsholdet dog siden er skiftet til nr. 7, der i City stadig holdes af Cancelo).

Star Wars-fans vil i øvrigt værdsætte, at rækken af City-siths nu både tæller Lord Pannick og Count Doku. Never underestimate the power of the dark side!
Og så i øvrigt seriøst øv med Gabri Veiga! ☹️ Så havde jeg trods alt hellere set ham i en af de europæiske klubber, som jeg ikke kan li´.

Jeg er delvist enig med Toni Kroos, dog synes jeg ikke det er "pinligt" så meget som "sørgeligt" at så ung en spiller og stort et talent søger til SA. Man kan da håbe på en snarlig retur.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er bestemt træls med Nunes, mest fordi han endelig er begyndt at vise mere stabile præstationer. Men mange Wolves fans eneste anke mod transferen er faktisk bekymring for om pengene for salget bliver brugt til indkøb.
Det er ikke fordi han ikke er god, men for en klub som Wolves, kan 40-60 mio pund (afhængigt af hvor man lander), der bruges fornuftigt, jo gøre ret meget gavn.
Samtidig må man også bare sige at når først en spiller har set muligheden for et skifte til en klub som City, så tænker jeg han bliver svær at gøre tilfreds, såfremt det kikser.
Så jeg håber faktisk det bliver til noget, såfremt pengene bruges fornuftigt til andre indkøb.
For et år siden havde jeg været jublende lykkelig over Phillips. I 2023, not so much.

Men som tingene er lige nu, så er sandsynligheden for, at Pøwl-ejerne finder pottemånen frem meget lille, så I må nok trækkes med ham igen.
@Tue
Kan I ikke bare LADE som om at I er interesserede? For så køber Chelsea ham...! 😋
Ha ha, satme godt, at vi har mødt Chelsea for kort tid siden. Jeg er ikke helt sikker på, at jeg kan tåle flere blå spankings på denne side af nytår :D
Wise giver første runde i baren efter en urimelig kritik af Bruno Fernandes i en anden tråd.
Annonce