Snak

Mere indhold efter annoncen
Jo, man kan opnå meget med et sæsonkort til 1. klasse på Etihad Airways og en forgyldt dromedar på diplomatplader til Monsieur Ceferin. Så slipper man for barske modstandere som Leicester i Cacaokoppen.

Hvem kom Liverpool egentlig i gruppe med i CL - jeg kan slet ikke huske jeg så jeres navn blive trukket op...? 😜
Ifølge Jacob Steinberg fra The Guardian er Cole Palmer-transferen her til aften at betegne som ”done”.
Et mærkeligt salg!
Ja, det synes jeg også. Uden at ville fornærme Vince, så er det for mig at se en af de mindst oplagte klubber at skifte til for en ung spiller med en lidt skrøbelig selvtillid i søgen efter mere spilletid, netop som han nærmer sig et gennembrud. Så havde det for mig at se været langt mere oplagt med Southampton, Wolves eller Everton. Nå, done is done, pølsemanden må pille endnu et spillerkort ned fra køleskabslågen.

Det eneste positive jeg umiddelbart kan se af dette må være, at mit yndlings-City-talent ude på højrewingen, Oscar Bobb, nu må være førstevikar efter Jeremy Doku (og Bernardo Silva). Bobb kan passende få chancen i CacaOil Cup-derbyet mod Newcastle.
Hvem kom Liverpool egentlig i gruppe med i CL - jeg kan slet ikke huske jeg så jeres navn blive trukket op...? 😜

Det kommer på efterbevilling, når en gang jeres nedrykning bliver en realitet.
Så får Liverpool lov til at deltage med 2 hold i CL som kompensation for Citys snyderi.
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så får Liverpool lov til at deltage med 2 hold i CL som kompensation for Citys snyderi.

Det andet hold består måske af alle dem I har sendt til SA - de kunne jo så passende optræde under navnet Al-Iwerpul. 😜 Tænk, at det alligevel skulle blive gennem LFC, at det lykkes saudierne at få et hold med i CL...! 😆
😆
Målet må være at få sendt tilpas mange Liverpool ´legender´ afsted, så de kan stille med en hel trup i CL.
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
"Legendpool FC"? 😄
1/9. Dagens pølser
Så ringes der med klokken for sidste omgang transferrygter ved pølsevognen denne sommer. Og det kan faktisk godt gå hen og blive en hektisk dag for Begiristain & co. frem mod midnat.

Med overvældende stor sandsynlig præsenteres Matheus Nunes fra Wolverhampton som ny City-spiller i løbet af formiddagen. Han var til lægetjek i aftes og alt meldes på plads med en transfersum på £53m.

Omtrent lige så sikkert og med direkte relation til Nunes-transferen vil 21-årige Tommy Doyle blive udlånt til Wolverhampton med en købsoption på €5m. Doyle kan positionsmæssigt gå direkte ind på Nunes’ plads hos Wolves.

Det meldes også at være en ”done deal” at 21-årige Cole Palmer i dag forlader City til fordel for Chelsea. Også her skulle lægetjekket være vel overstået i går. Der har været meldt lidt forskellige transfersummer ud, men den ender formentlig omkring godt £40m. Hvilket gør Palmer til det dyreste produkt hidtil ud af Man City-akademiet.

Fra samme akademi kan det også blive til et midlertidigt farvel i dag til ligeledes 21-årige Taylor Harwood-Bellis, der ifølge The Telegraph kan blive udlånt til Southampton for den kommende sæson. West Ham og Nottingham har ellers også været interesserede, men City-ledelsen foretrækker angiveligt at sikre ham godt med spilletid i Championship på et teknisk og boldbesiddende mandskab som The Saints. THB var udlejet til Burnley i forrige sæson.

Endelig meldes det 18-årige City-angrebstalent Daniel Ogwuru på vej til at blive solgt til Norwich. Han har i 22/23 både spillet for U21- og U18-holdet. Hos de yngste scorede han i den forgangne sæson 15 mål i 26 kampe og bidrog således til at holdet vandt det engelske U18-mesterskab.

Fredagens måske mest spændende transferemne i Man City-regi er nok om Joao Cancelo rent faktisk kommer afsted på en låneaftale med købsoption til Barcelona eller ej. Egentlig lod alt til at være aftalt og på plads allerede sidste uge, hvorefter det så er gået i stå, men catalanerne har det jo med at trække papirgangen ud til det sidste, så mon ikke det trods alt lykkes alligevel? Ellers har vi pludselig fået en ”ny” verdensklasse back ind fra sidelinjen, så at sige, og det er jo heller ikke helt tosset.

Endelig kan der i princippet også være en mulig, udgående transfer på vej for Kalvin Phillips, der efter købet af Nunes er lidt i overskud hos City, og som Bayern München efter salget af Gravenberch til Liverpool har været meldt interesserede i. Der er vel også en lille risiko for at 20-årige James McAtee ryger afsted på en låneaftale til f.eks. Ajax Amsterdam, selvom Pep faktisk har rykket ham op på reservebænken til førsteholdets offensive midtbane. Men for både Phillips og McAtee synes det efterhånden så sent i vinduet, at forhandlingerne i givet fald bør være en del længere fremme end hvad medierne umiddelbart har fået nys om, for at det rent praktisk kan lade sig gøre.

Have a good Deadline Day! 🌭
Det er sgu så kedeligt med de sædvanlige CL navne. Så i Pool prøver de noget nyt og eksotisk i år. Ungarn, Polen, Kasakhstan, meget federe end at spille CL i København...

*snøft*
Annonce