Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er i øvrigt meget godt det her klip, så sødt !

https://www.youtube.com/watch?v=1v4Ckq0KHM0

Det var sådan, at Casillas scorede hende.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Det er da en effektiv måde at afslutte et interview på. Måske også det Luis Rubiales havde ladet sig inspirere af. Men tiderne har ændret sig...
Nok er mit rygtegrundlag for Haaland til Barca tyndt, men dit modrygte er mindst lige så tyndt.

Absolut. Tyndere end Mahrez´ ankler set ved siden af Grealish´s. :D

Apropos sidstnævnte, så lyder et frækt gæt herfra på, at Smukke Jack ikke blot bliver klar til Arsenal-kampen, men også er med fra start. Ifølge Manchester Evening News ser det tungest ud med at få Walker og Stones spilleklar til søndag. Akanji er nok lidt mere sandsynlig.
Iker Casillas kunne da i øvrigt være et meget oplagt bud på en ny Pool-træner, da man ud fra ovenstående klip kan se, at han er meget romantisk.

Jack Grealish - det er da for tidligt.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Rygtet vil vide, at Grealish faktisk allerede var meldt spilleklar før landskampspausen. Men mine fornemmelser desangående tager ofte fejl. Pollen og påskebryg er ikke altid den bedst produktive cocktail

Mht. ny pool-træner, har jeg faktisk hele tiden tænkt "Bo Henriksen". Men igen, mine fornemmelser... XA bliver det jo så i hvert fald ikke? Slippy G vel trods alt heller ikke. Apropos, noget nyt om hvor Amorim kommer hen? Hvis Barca tager ham, ender det vel med De Zerbi i Beatles-byen...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er ikke usandsynligt, at Grealish har været klar i længere tid, men han har stadig ikke kampminutter i benene.

Var jeg i Guardiolas laksko, ville jeg aldrig starte med Grealish.

Amorin nævnes godt nok i Barca, men ikke blandt de 3 - 4 favoritter. Man lader i øvrigt til at insistere på at holde på Xavi, men umiddelbart lader det ikke til at lykkes.

Det er ganske god lir med den nye Liverpool-træner; flere Pool-fans her på siden har et eller andet stort navn som ny topfavorit efter nyheden om Xabi Alonsos fortsatte cheftrænerpost i Leverkusen. Men kun et år, hvorefter Alonso skal placeres i sædet "igen". Sådan fungerer det vist ikke lige.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
“ Iker Casillas kunne da i øvrigt være et meget oplagt bud på en ny Pool-træner, da man ud fra ovenstående klip kan se, at han er meget romantisk. “

I see what you did there😂
Det er jeg sikker på, at du gør.

Vi er lidt ude i flaskesamler-dimensioner, men også kun næsten.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Enig angående Grealish. Og det kan jo undre lidt, at den højrefodede Messi ikke er lige så sikker på holdkortet i Manchester som den venstrefodede var i Barcelona.

Iker Casillas er iøvrigt en af få madrilenere jeg har et ømt punkt for, så det kunne måske være interessant nok, skulle han byde sig til :)

Nu er Liverpool jo bestemt ikke de eneste, der står og leder efter ny træner i den kommende sæson, og jeg må sige at jeg undrer mig lidt over at ham der lader til nu at være førstevalget her, ikke rigtig er på tale i Barcelona, hvor jeg umiddelbart synes han passer bedre ind. Hvem er de 3-4 kandidater som man vægter højere end ham?

Jeg kan se at Thiago Motta også gør det godt i Italien, er han blandt kandidaterne? Jeg ved jo at I også et lidt romantisk anlagt i det catalonske, hvor man gerne ser nogle af sine egne få chancen, og selvom Motta aldrig var nogen stor figur i Barcelona, så har han da trods alt en fortid der.
Thiago Motta har været på brættet i Barca, men er efterfølgende blevet decideret fravalgt - hvorfor husker jeg ikke helt.

Barcas topprioritet er Xavis fortsættelse. Flere af de spanske medier mener at vide, at Xavis beslutning om at stoppe kan omvendes, hvis han får de spillere, som han mener, holdet mangler. Disse spillere er i mine øjne ikke uden for rækkevidde.

Ellers har man nedskaleret trænerlisten til Luis Enrique, Hansi Flick og Rafael Márquez.

Såfremt denne trio er korrekt, kan man roligt udelukke Amorin, idet man jo allerede har mexicaneren i klubben, og vurderer man ham stærkere end Amorin, er portugiseren jo automatisk udelukket.

Klopp skulle man også have øjnene rettet imod, men man går udenom tyskeren i trænerjagten, indtil han evnt. melder sig selv som kandidat.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Annonce