Snak

Mere indhold efter annoncen
@Nick
Jamen tak. Jeg var nok ikke lige forberedt på at det skulle blive allerede i denne runde med et par hjemmekampe mod Palace og Villa, at de røde kollektivt skulle smide førerpositionen. Men jeg bemærker at begge de sejrende udehold var klædt i smukke lyseblå farver, så herligt med indbyrdes støtte i den himmelblå alliance.

Og nej, intet er afgjort endnu. Alle de (forståeligt) desillusionerede Pool- og Gunners-fans´ profetier om at City nu bare kører den hjem fra spids uden slinger tror jeg ikke meget på. Specielt ikke hvis vi klarer os forbi Real i CHL, ligesom FA´en også let kan komme til at trække søm ud. Dertil er vores forsvar fortsat ligeså gavmild som Vixen på en varm dag. Jeg bliver mildt sagt meget overrasket, hvis ikke City sætter flere point til. Spørgsmålet er blot, om vi sætter flere point til end de røde..?

PS: Jeg tror stadig ikke på at Barca slutter 30 p. foran Girona...!
Jeg bliver mildt sagt meget overrasket, hvis ikke City sætter flere point til. Spørgsmålet er blot, om vi sætter flere point til end de røde..?

Odds´et på City som mestre er faldet til 1.40, så tænker du og Pep godt kan tage favoritrollen på nu.
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Odds´et på City som mestre er faldet til 1.40, så tænker du og Pep godt kan tage favoritrollen på nu.

Ok så, det gør vi kun gerne. Pep har erfaringen og snilden, jeg har skuldrene og ikke mindst ølmaven til det: CITY VINDER HELE LORTET - IGEN! 😄
Dagen derpå
Så blev det mandag ovenpå en lidt spøjs weekend i Premier League, hvor Rød Stue åbenbart besluttede sig for at det sgu alligevel var for kedeligt uden City med i titelræset i de afsluttende runder. Vi takker behørigt for invitationen.

Ikke alle de røde synes dog at dele begejstringen over denne udvikling, og ud fra hvad man kan læse på visse bold-tråde, kan det nu også lægges City til last, at gassen måske synes at være gået lidt af de røde balloner. Argumentationen for det potentielle anklagepunkt nr. 116 står endnu ikke helt klart, men det er noget med, at det kun er naturligt at de rene tophold taber pusten foran målstregen, mens det tydeligvis må være snyd, hvis andre bare kan træde igennem. I City tager vi anklagerne til efterretning, idet den indledende replik fra Darth Pannicks kontor her til morgen vanen tro lyder: »Prove it – or shove it!« Imens fejrer vi øvrigt den nye specialsponsoraftale med Pharmaquack Zürich GmbH, der efter mange glade år i cykelsporten nu også vil prøve kræfter med professionel fodbold. Velkommen ombord!

Til trods for at City ifølge velinformerede forlydender endnu engang bare surfboarder sig vej til alle titlerne her sidst på sæsonen, så ser det faktisk stadig lidt knebent ud med at kunne stille et forsvar til onsdagens CHL-returkamp imod Real Madrid, hvor både Walker, Stones og Aké fortsat meldes tvivlsomme. Håbet er at bare én af dem når at blive klar og kan supplere Akanji, Dias og Gvardiol i firebackkæden, hvor jeg ellers stadig vågner med angstskrig om natten ved drømme om Rico Lewis vs. Vinicius på vores højreflanke.

Til kampen på onsdag er i øvrigt at melde, at ledelsen i Abu-Barad-Dûr har sat cheftroldmanden Saruman i gang med at påkalde sig et ekstra bidsk nordengelsk vejrlig til at byde spanierne velkommen på den kommende etape til Mount Mordor; vi håber således på iskold slagregn med elementer af hagl. Hvis det lykkes kan vi love, at taget IKKE vil blive lukket over Etihad. Samtidig er der indkaldt ekstra garnisoner af orker til at afløse de sædvanlige papfigurer på lægterne for at øge stemningen. Den komplette Man City-sangbog er blevet trykt i et ekstraoplag til alle orkerne i form af et stykke papir i A3-format, hvor der på den ene side står teksten til ”Blue Moon”, mens bagsiden har teksten til ”Come on, City!” Uhuk-rai’en i ultras-enden har desuden fået specialtræning i Haaland-sangen (det er den med teksten: »Haaland! Haaland! Haaland!«).

Og lur mig om vi ikke på et særligt anstrengende sted på ruten op ad bjerget til Minas Morgul vil få Klopptimist at se iklædt et rød grifkostume (naturligvis ikke som djævel, hvilket vil kunne give forkerte associationer), mens han svinger den for sine medfans så velkendte høtyv (eller er det et ålejern?) og på sit veltrænede franske råber »Allez! Allez! Allez!« Hvis kampen trækker ud, og han har smagt lidt for meget på Fernet Branca’en inden feltet når frem, kan det måske sågar være, at han ved en fejl kommer til at udbryde et: »Allez les bleus!«...
Argumentationen for det potentielle anklagepunkt nr. 116 står endnu ikke helt klart, men det er noget med, at det kun er naturligt at de rene tophold taber pusten foran målstregen, mens det tydeligvis må være snyd, hvis andre bare kan træde igennem.

Det er helt rigtigt opfattet, JGGJ - dejligt, at argumentationen står så klart... ;-)

Selvfølgelig er det ikke Citys skyld, at de røde balloner er slatne, men det er selvfølgelig Citys skyld, at de har rigeligt med oppustede midler til at holde de fesenblå flyvende.
Det er sådan set ret simpelt, medmindre man gerne vil gøre det indviklet. Fair nok.

Der arbejdes på "prove it"-delen, men hvis det går som det plejer, er der jo endnu større og mørkere kræfter, der arbejder på "shove it" (up the judge)-delen...

I´ll be baaack - med både gris og grif, høtyv og ålejern til at punktere ballonen !
Rene pokaler skinner bare flottere. Next season - måske også med Justice for 115...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
PAS NU PÅ, JG😂 - både anmeldeknappen og hovmoden, den står jo for fald.
Jeg frygter ikke "Anmeld"-knappen, søger vel snarere imod flammen som den endelige befrielse fra denne verdens lidelser. Og jeg tror ikke på jinx, andet end når jeg skriver noget positivt om Everton (hvilket jeg nok skal undlade fremover 😜).

Som Kungfutse siger: "Man skal være hovmodig, mens man kan. Siden giver det ingen mening..."
andet end når jeg skriver noget positivt om Everton (hvilket jeg nok skal undlade fremover 😜)

Apropos, god kamp til både Tintin, Wise og Vince i aften! (Det kan vel for fa´en ikke jinxe noget...?)
Klopptimist, selv hvis vi ser bort fra usømmelig omgang med grise, så har Moralens Stormtropper noteret to alvorlige brud på de etiske regler fra din side bare inden for de sidste par dage:

Det er ligesom, når komikere laver pigestemme - så lyder udsagnet dumt i sig selv.

Du ved jo godt at den slags kvindenedgørende udsagn bare ikke går længere! Og hvordan stiller det i øvrigt kvindelige komikere, skal de tale med dyb stemme, når de vil tages seriøst?

Nå, man kan jo ikke stange ål uden Fernet Branca.

Det har været forbudt at stange ål i Danmark siden 2009! Vi undersøger i øjeblikket, om det kan udløse en ekstra påtale, at udføre en ulovlighed i stærkt beruset tilstand.

Er du i øvrigt sikker på, at du har indhentet Jürgen Klopps skriftlige tilladelse til at benytte hans efternavn i dit brugernavn? Udover navnebeskyttelsesloven, kan vi være ude i noget med det europæiske persondatadirektiv.

Det er Lord Pannicks kontors vurdering, at vi næppe behøver at søge ret langt tilbage i dine indlæg i diverse tråde, førend vi kan komme op på 115 påtaler til en eventuel modsag. Du er med andre ord ude på tynd is. Apropos ålestangning... 😜🔱
Ha-ha JG - godt set !
Jeg tror sgu, vi nærmere kommer op på 1.150, hvis du går bare ti sider tilbage.

Slap af - jeg giver en luder!

Onkel Stewart
Rene pokaler skinner bare flottere. Next season - måske også med Justice for 115...
Annonce