Snak

Mere indhold efter annoncen
😂😂 okay okay, godt ord igen med navneanalyserne. Men i bund og grund nåede vi jo ad forskellige veje frem til den samme konklusion: Roque = usikkert sats.

Luiz Diaz? Vorherre til hest, det sidste vi mangler er da endnu en wing, og så tilmed en aldrende en af slagsen. Og så derfra! Som Morten Bruun ville sige: Cuæisy!

The City Weekly
Så endte det sgu alligevel med at min gamle ven pølsemanden blev hængende på Reeperbahn. Det er åbenbart lykkes ham at klinke skårene med den cateringansvarlige på Millerntor-Stadion, så han nu har landet en noget uventet kontraktforlængelse med FC St. Pauli for den kommende sæson. Pøj pøj herfra! Der betyder så, at det fremover kun bliver mit eget og kulinarisk mere beskedne input, der kan diskes op med – og altså uden den ellers så fascinerende duft af fedtmættede grillpølser.

Transfermæssigt er der ikke sket det store denne sommer på Citys førstehold. Sergio Gomez og Julian Alvarez er rejst ud, Savinho er kommet til, og James McAtee og Nico O’Reilly er rykket op. Der er til gengæld sket ganske meget i periferien af førsteholdstruppen, dvs. blandt de unge udlånsspillere og akademispillerne. Ud over Gomez og Alvarez har City solgt otte spillere og udlånt seks. Bare siden sidste midtugerapport (i torsdags) er der tilkommet to nye salg og to nye udlån. Den 20-årige højre- og venstrewing Micah Hamilton er tilgået Middlesbrough på en permanent transfer for £2+3m med en tilbagekøbsklausul og en videresalgsklausul på 25% (jf. Jack Gaughan). Dertil er den 22-årige Ben Knight (primært højrewing) tilgået Real Murcia i den spanske tredje division på en fri transfer, selvom han egentlig havde et år tilbage af sin kontrakt med City; til gengæld forbeholder den sælgende klub sig ifølge Michael Plant 20% af et eventuelt videresalg. 21-årige Finley Burns (centreback og midtbane) udlånes til Hull City for den kommende sæson, mens 20-årige Luke Mbete er blevet sendt på udlån i League One-klubben Northampton Town. For begge synes der at være tale om tørre lån uden købsoption.

Der er fortsat ingen afklaring på de to ”voksne” udlånsspillere. Om Joao Cancelo hed det tidligere på måneden i bl.a. Sport, at klubberne faktisk skulle være nået til enighed om en aftale om et lån med en købsobligation på omkring €25m. Indtil den kommer til udløsning skulle Barça have tilbudt at betale knap €1m i loan fee samt hele Cancelos løn, som han dog er gået med til en nedsættelse af. Hansi Flick meldes også at have givet aftalen sin velsignelse. Men siden da er der igen blevet gravstille om Cancelo, og den seneste melding fra City-trådens egen insider i det catalanske galehus, Nick Romano, lyder, at der skam arbejdes på sagen, hvilket dog »..selvfølgelig mest foregår ved at sidde på en bænk med hænderne over kors og vente.« Så det gør vi så.

Det har tilsyneladende ikke hjulpet stort at Kalvin Phillips i de to sidste testkampe i USA faktisk viste sig at være en ikke helt uduelig centreback. For eftersom City aktuelt har fem stærkere centrebacks til de to pladser, vedbliver stakkels Phillips at være omtrent ligeså overflødig som en økologisk slush-ice-maskine til en Rammstein-koncert. Men måske har den nye placering og Peps ivrige italesætning af Phillips’ fantastiske evner på positionen været med til at sætte fornyet gang i markedet for den tidligere landsholdsspiller. Imponerende nok er der ifølge Manchester Evening News aktuelt dokumenteret positiv interesse fra hele tre PL-Klubber: Everton, Fulham og Ipswich. Det sidste fjols er ikke født endnu...

Af indgående transferrygter til City er der ikke meget at komme efter. Medierne prøver hver anden dag at sælge en historie om en snarlig tilgang af Eberechi Eze fra Crystal Palace, men der synes virkelig ikke meget fugls føde på de rygter. Det hidtil stærkeste fremførte argument i sagen er, at Eze på en af sine SoMe-profiler har lagt et billede op af sig selv, hvor han på en fisketur med sin ven Phil Foden har fanget sin første fisk – tilsyneladende en lille skælkarpe.

I mangel af bedre kan man jo så altid i sin desperation ty til GiveMeSport, ifølge hvem City er interesserede i Rodrygo fra Real Madrid som afløser for Alvarez. Da han er kommet lidt i overskud hos madrillerne, overvejer man angiveligt her, om man vil tillade et salg. Og en transfer skal i givet fald også ske med Reals gode vilje, da det trods alt nok kniber lidt selv for Citys kreative bogholderi at få FFP-regnskabet til at gå op, hvis man går efter et fjendtligt take-over ved at udløse Rodrygos absurde frikøbsklausul på angivelige £840m. Hvis ikke vi kan få Rodrygo, overvejer City ifølge Bild at byde ind på Kingsley Coman fra Bayern München. Og på de mere tågede sider af internettet hed det en kort overgang i går, at vi så godt som havde købt Luis Diaz fra Liverpool. Det blev så hurtigt skudt ned igen fra mere pålidelig sider, og vi kan også godt strege Pedro Neto fra Wolverhampton til samme position, som sidste uge var på tale, men nu er købt ind til fjernlageret hos en vis London-klub.

Fair nok med vilde rygter, men kom nu: City har aktuelt fire winger til to pladser (Grealish, Doku, Savinho, Bobb). Der ville sgu være mere oplagte steder på banen at smide €70-100m – f.eks. på 6’eren eller højrebacken.

Som et fast punkt på den ugentlige rapportering om Manchester Citys omtale i pressen kan vi lige så godt vænne os til, at 115-sagen nok vil blive et fast islæt igennem hele den kommende sæson. The Times kunne mandag meddele, at sagen nu er berammet til at tage sin begyndelse i anden halvdel af september (ifølge ESPN den 16. september), den er sat til at køre over ti uger og dommen ventes at falde i starten af 2025. Den endelige dom, inkl. eventuelle appeller, kan ifølge ESPN ventes i slutningen af sæsonen. Dertil ventes der ifølge The Times en afgørelse i Citys anklage mod PL vedrørende APT om et par uger, og der er tilsyneladende forhåbninger i City-lejren om et i det mindste delvist positivt udfald for klubben.

Cheers!
Hvordan kan det være et argument for et Eze-skifte til Man. City, at spilleren har fanget sin første fisk i form af en skælkarpe - det har da ingen sammenhæng ?
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Dels at Eze overhovedet færdes i privat selskab med Foden. Dernæst at Foden kommenterede Eze´s fiskebillede med et blåt hjerte. Det var tilsyneladende nok til at sætte rygtebålet i brand på de sociale medier (og et par af de mere etablerede) en dags tid. Seriøst: Ezes venskab med Foden er indtil videre den primære byggesten for rygtet.

Det med at det var en græskarpe var bare en bonusinfo.
Hmmm, jeg tror nu, at det er en hel del i rygtet omkring Eze til Man. City, og jeg ser da også, at du ikke har helt styr på op og ned i rygtet, eftersom du har ændret hovedargumentet fra skælkarpe til græskarpe.

https://www.fiskefoto.dk/sammenligning-billeder-forskel-fiskearter/skaelkarpe-inkl-koi-karpe-/8/graeskarpe/68
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
My bad. Det var vitterligt en skælkarpe. Hm, eller også var det ikke. I hvert fald en fisk. Tror jeg. Måske jeg bare lukker den her...
Når pølsemanden åbenbart ikke kommer tilbage, og Man. Citys transfers har forbindelse til karpe-arter ( Indtil videre skæl- og græskarper ), er mit forslag, at der i tilknytning til The Blue Moon Saloon etableres en fiskesø.

I denne kan besøgende udsætte og fange fisk, og bagefter tilberede disse på en grillplads i forb. med søen. På den måde vil pølsemanden blive mindre savnet og det kulinariske tilbud stadig være i top.

Jf. kaperne er fisk også relevant i forh. til PRL/fodbold. F.eks. havde Liverpool en fisk, som hoppede af krogen igen, Man. United fansene vil kunne indtage spandevis af Hollandaise-sauce til deres fangster og Chelseas trupopbygning er ved at gå helt i fisk - og der er og vil kunne blive så meget andet.

Tænk over det - retssagen omkring de 114 kunne være en passende lejlighed til, at Man. City starter udgravningen og herfra graver sig længere og længere ned.

Og her en fisk med blikket rettet mod Evertons resultatliste :

https://jyllands-posten.dk/nyviden/article5952585.ece
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
😂 Det er sgu en god idé, Nick. Saloonens Roma-sektion vil også kunne være med, her er det aktuelle transferkaos omkring Dybala i hvert fald til at få kuller af.

Det var godt nok ellers et charmerende væsen, du der har fisket frem. At dømme efter farven tænker jeg nu mere den har kigget på Liverpools foreløbige transferaktivitet denne sommer.

Det glæder mig i øvrigt at en videnskabelig organisation giver sig ud i så vigtige opgaver som at kåre "verdens grimmeste dyr". Det understøtter kun yderligere den høje videnskabelige habitus på The Blue Moon Saloon, når vi snart tager hul på en ny runde af "sæsonens grimmeste udebanetrøje".
Ok, tak - tænk lidt over det; jeg vil i hvert fald godt sætte nogle fisk ud.

Ved første øjekast forbandt jeg ikke lige Blopfisken med Liverpool, men jeg kan godt se, at D.B.R. ikke længere er så gemytligt stemt overfor Liverpools transferaktivitet, som da man lige skulle "Slot need to adress..." truppen.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Hvis vi nu tænker lidt praktisk og fremsynet ("rettidig omhu" og det der), så kunne fiskesøen jo passende udformes som en voldgrav rundt om saloonen. Så vil man kunne trække vindebroen op, når horderne med høtyve og fakler måtte komme igen for at brænde bulen ned ifm. 115 (uanset om City dømmes eller frikendes).

Et sådan arrangement vil dog nok kræve, at de velkomne gæster af sikkerhedsmæssige årsager udstyres med en redningsvest, når de forlader etablissementet ud på de små timer. Også selvom broen er nede. 🐟

Vi vil også skulle have fat i en specialsyet redningsvest (eller et rimelig heftigt korkbælte) til Gysse. 🐷
Annonce