Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg anvender ikke den slags ufine metoder - men jeg kan smide med en stol om nødvendigt
"We didn't underestimate them. They were just a lot better than we thought” 🙈 #KSDH 🤍 #KTBFFH 💙
Kan du ramme?
Jeg har lige læst i en spansk sportsavis, at Kyle Walker ejer 2 store villaer; i den ene bor hans hustru, som ikke vil have ham boende, og i den anden bor en tidligere elskerinde, som heller ikke vil have ham boende.

I stedet bor Walker i en lejlighed, som Man. Coty har stillet til rådighed.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
i den ene bor hans hustru, som ikke vil have ham boende, og i den anden bor en tidligere elskerinde, som heller ikke vil have ham boende. I stedet bor Walker i en lejlighed, som Man. Coty har stillet til rådighed.

Så kan jeg dælme godt forstå at han trækker den så længe som muligt med at gå på pension... ;D
Uskyldig indtil det modsatte er bevist selvfølgelig 👍
Eller bestikkelsen/donationen er blevet stor nok 💸🤐

Lord Pannicks 3-punkts-plan:
1. "I kan ikke bevise en skid!"
2. "Det var ikke os!"
3. "Vi må vel kunne finde en ordning på det her..." 💰
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Nick
Hvis Gündigan slutter sig til Guardiola & co., er det så et direkte bytte med Cancelo ? - det kunne jeg godt forledes til at mene.

Tror du Barca vil slippe Gündo til omtrent samme pris som Cancelo?

Og så er Joao Félix til Chelsea for 42 mill. euro simpelthen den dummeste handel i verden nogensinde for evigt og altid og til solen brænder ud og helvede fryser til is.

Dét var nu alligevel noget. Jeg kan ellers huske en anden 42m-handel, der også må ligge langt oppe på listen. Endda i en hårdere valuta...
@Wise
Jo tak. Og I var da allerede markant bedre end i testkampen, så mon ikke I vinder samtlige PL-kampe fra nu af og frem til Etihad? Hvis du nu foreslår Boehly at købe B2 og/eller DCL til omklædningsrum 3 falder Tintin nok lidt ned igen. I kan jo eventuelt også sende Lukaku på lån den anden vej, så kan de måske ligefrem score et mål i ny og næ...
@Wise
Betyder det så at vi kan sælge 4-dækker bussen igen?

Kan vi så købe den i City til udekampene? Så har vi både plads til truppen, de medrejsende fans OG papfigurerne af alle fake-fansene... 😆
@ JGGJ

Nej, jeg forestiller mig, at Man. City er i en position, hvor de fortsat vil kunne forlange transfersum for Cancelo, mens Gündogan skifter gratis, idet Barca har brug for, at tyskeren rejser.

Barca har også brug for, at Gündogan rejser nu, idet man så kan arrangere FFP med besparelsen på Gündogan inkluderet.

Så det er stadig meget op til Cancelo, selvom Gündogan-transferen trods alt må få City til at se mildere på Barcas bestræbelser for at hente Cancelo.

For kort tid siden kunne Atl. Madrid ikke afsætte Félix overhovedet. Han er et kæmpe problem i Atl. Madrids bøger - hans afskrivningsværdi er stadig voldsom, og der er adskillige grunde til, at Félix er meget vanskelig at finde en klub til.

Pludselig spænder Chelsea ben for sig selv, og ikke blot slipper Atl. Madrid af med Félix, men får ovenikøbet afskrivningsværdien indfriet og dækket spillerens løn, og Gallagher den anden vej - tilmed med fortjeneste.

Inden Chelsea kom på banen var Félix´ situation uløselig for Atl. Madrid.

Eftersom Félix har været i Barca i et år, og jeg har fulgt hans situation tæt - endda over flere år, er det i mine øjne indiskutabelt, at Atl. Madrid er sluppet ud af en decideret kattepine ( Simeone har ikke en gang villet have Félix i sin trup ), og er blevet fyrsteligt betalt herfor.

Enhver anden klub, som i stedet for Chelsea havde overtaget Félix, havde tildelt Atl. Madrid økonomiske lussinger i stor stil.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Mon ikke Chelsea sælger bussen til sig selv?😀

Min Chelsea og City kunne sikkert også lave en “fin” handel!
Annonce