Og jeg kan lige så godt følge op med låge nr. 24, når jeg nu alligevel er i gang.
63 årige Charlotte lyder umiddelbart ikke som et lysende stjerneskud, men det er hun; og hun er så meget mere...soundtracket til nærmest hele livet, indbegrebet af Århus, dansk popmusiks storhedstid, samme popmusiks ukronede prinsesse og et navn, som alle forbinder med noget godt.
"Du er" og "Jeg holder øje med dig".
Fornyligt faldt jeg over citatet, at det eneste mennesket nogensinde har skabt, som intet ondt har gjort, er musik. Charlotte er musikken i sig selv.
Her er hun...Søs Fenger :
https://www.seoghoer.dk/nyheder/soes-fenger-og-kaeresten-se-de-foerste-billederHvem har ikke på et eller andet tidspunkt haft et crush på Søs ?
Jeg var i øvrigt til koncert med hende for et par år siden. Ved den lejlighed læste jeg en artikel om hende. I denne fortalte hun om, hvilken sang hun holder mest af, og som gjorde dette uforglemmelige indtryk på hende første gang hun hørte sangen, som kun musik kan. Disse magiske minutter, hvor du hører noget, som borer sig dybt ind i hjertet.
Det er klaverstykkerne i nedenstående nummer, som hun hentydede til.
https://www.youtube.com/watch?v=1vd12yjVmZs&list=RD1vd12yjVmZs&start_radio=1På samme måde, som klaverstykkerne ramte hende, ramte de mig. For evigt vil jeg forbinde de smukke klaverstykker med lige så smukke Søs.