Snak

Mere indhold efter annoncen
Nedenstående er det endelige resultat af Babelisten 2024 :

01 Ida Karstoft
02 Thalia Pitzner
03 Pernille Rosendahl
04 Malene Østergård
05 Maj-Brit Storm Thygesen
06 Josephine Højbjerg
07 Signe Mannov
08 Rikke Solberg
09 Mathilde Fock
10 Mia Østergård Nielsen
11 Katrine Bonde
12 Amanda Collin
13 Nora Mørk
14 Danica Curcic
15 Laura Bach
16 Mette Lindberg
17 Josephine Høgh
18 Katherine Diez
19 Johanne Schmidt Nielsen
20 Marie Sandø Jondal
21 Beate Bille
22 Mette Thiesen
23 Pernille Blume
24 Søs Fenger
25 Sofie Bæk Andersen
26 Rikke Møller Pedersen
27 Tina Kjær
28 Sherin Khankan
29 Karen Rosenberg
30 Cecilie Stenspil
31 Ditte Haue
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Og så var det noget med, at vi fra i morgen skulle finde ud af, hvor Jimmy/Cityzen/bruger238593/bruger 489482/bruger512329/bruger375938 m.m. bor.

JGGJ må lige forklare.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Pool-sympatier kan da tilsyneladende godt gå hånd-i-hånd med ellers fornuftig og hyggelig adfærd. Ingen er jo perfekte.


Her på 2024-falderebet kan jeg da give jer, der sympatiserer med de mere blå farver, en smule glæde (man kan altid glæde sig over andres ulykke).

Den ældste knejt, der jo ellers længe har synes, at Salah var det vildeste siden skiveskåret brød, har pludseligt allieret sig med klassens bedste fodboldspiller (nej det er ikke ham selv) og i fællesskab kastet deres kærlighed på intet mindre end Manchester United.

Så nu hænger der godt nok Salah-trøjer på væggen, men det er Uniteds resultater, der bliver spurgt til. Og i forhold til søndagens kamp synes han, at Liverpool er lort.

Heldigvis har jeg da til gode, at kunne berette om en stime sejre til hans nye fodboldmæssige kærlighed, så jeg håber, at det går over. Indtil videre har det ikke just været nogen stor succes at starte december med, at skifte Salah ud med United, men omvendt set, så slipper han for at købe en Al Nassr trøje med Salah til næste sæson.

Ak ja, det skal ikke være lige let åbenbart. Små børn, små problemer.

Og godt nytår til flokken herinde.
Tak til Nick for Babe-listen gennem hele december måned. Den har udgjort en på alle måder behagelig og passende modvægt til mængden af gamle tykke mænd i hawaii-skjorter. Og her tænker jeg ikke kun på Likørstuens personale og gæster, men også på deltagerne ved dart-vm i Ally Pally.

Det er samtidig en passende anledning for undertegnede til at takke af for i år. Det har været lidt af en rutsjebane-tur for Man City med det fjerde mesterskab i streg fulgt af en historisk deroute af hidtil uset dimensioner; klubbens første ballon d´or til Rodri samtidig med at holdets vigtigste spiller er ude hele sæsonen; og en opmærksomhedssugende og udmattende 115-sag, hvor nu kun dommen (og appellerne) venter.

Tak til alle City-trådens brugere for godt og underholdende selskab gennem 2024. Håber at se jer igen på den anden side.

Rigtig godt nytår! 🍾🥂🥳🎉
Tak, og i lige måde til dig og alle andre faste og besøgende i tråden.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Godt nytår til jer alle :) håber 2025 bliver en smule mere positiv på resultatfronten ... men glæden ved at frekventere dette lille "lukkede" rum er stor og grund nok til at blive hængende.

dejligt der findes brugere som klopptimisten, Hasse, tue (version 1-2-3-4-5-6-7-8) der forstår at tage livet en smule nedefra og op selvom de er forpulede røde ind til benet.

Savner lidt scholes - men sådan er der så meget!
Og nick undlod Ida Corr - for helvede da også
JGGJ - er der flere cowboy toasts

Godt nytår røvhuller!
"We didn't underestimate them. They were just a lot better than we thought” 🙈 #KSDH 🤍 #KTBFFH 💙
Jeg undlod ikke Ida Corr, men det er ikke en top 5000, vel ! - hun var slet ikke i betragtning.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Naturalmente, Admiral Wise. 🤠🍔🍺👍

Jeg har i øvrigt lade mig inspirere af Luke Littlers og Peter Wrights walk-on-sange og har derfor Pitbulls "Greenlight" og "Don´t Stop The Party" kørende på fuld udblæsning mens jeg sætter discokuglen op til aften.
@Nick
helt ok - jeg havde gennemskuet den middelmådige smag for kvinder ;) - der mangler egentlig kun Rosa Lund på den liste for at gøre den fuldkommen
Godt nytår Mr. Barca
"We didn't underestimate them. They were just a lot better than we thought” 🙈 #KSDH 🤍 #KTBFFH 💙
Også rigtig godt nytår herfra. Det har været interessant at følge med i Nicks Babe-liste. Og Ida på førstepladsen kan jeg sagtens følge. Jeg undrer mig dog over at Pernille Blume ikke er med. Synes I ikke hun er mega-hot, eller er det kun mig, der beundrer hende - ikke noget seksuelt - men mere en beundring som feminint forbillede.
Også Spurs-fan i Championship
Annonce