Snak

Mere indhold efter annoncen
Så er det atter kampdag for Manchester City! Double-up, endda. Kl. 12:30 tager U18-holdet imod Leeds United på City Football Academy i 14. runde af Premier League U18, og i aften kl. 18:30 tager førsteholdet imod Chelsea FC på Etihad i 23. runde af Premier League.

Chancerne for en god City-oplevelse er afgjort størst i dagens tidlige opgør. Her topper City rækken med 1 p. ned til bysbørnene fra United, der dog har to kampe i hånden. Leeds indtager yderpladsen i den modsatte ende af tabellen. Men det skal erindres, at da Citys U21-hold i sidste weekend stod i præcis samme situation mod det absolutte bundhold Stoke, endte kampen 2-2 hjemme på Joie Stadium. Så ingen sejre er sikre for City i disse tider.

Adskillige af de potentielle U18-spillere optræder også jævnligt på U21-holdet, og da de spillede i aftes, var Whatmuff (gk), Mfuni (cb) og Reigan Heskey (lw) på banen (sidstnævnte dog kun et kvarter). Noble (cb) var med på bænken, men blev ikke brugt. Med det in mente gætter jeg på, at træner Oliver Reiss stiller i stil med dette:
Hudson
Henderson-Hall - Noble - Braithwaite - Tevenan
Thomas - Gorman - Mukasa
McAidoo - Warhurst - Dunbar-McDonald (R. Heskey)

Come on, City Boys; lad os nu få den sejr! Vi trænger!!!
Nå ja, og hvad den anden kamp angår, så har jeg allerede outlinet situationen i aftes, men lad mig da bare lige opsummere:
Udover Rodris sæsonlange skade og Walkers nylige exit, så blev Aké skadet op til Ipswich-kampen og Dias måtte udgå med en skade halvvejs i PSG-kampen. Stones er stadig ikke fit nok til en hel kamp på dette niveau. Doku er tilsyneladende også skadet og var i hvert fald ikke med i Paris. Og ingen ved hvornår Bobb er klar nok til en bænkeplads, men tiden må nærme sig.

Den primære udfordring for Guardiola ligger i defensiven, hvor der som udgangspunkt foreligger to muligheder. Den ene er et midterforsvar bestående af Akanji og Gvardiol flankeret af Nunes som højreback og Lewis som venstre. Det ville i min verden tangere en af min ungdoms Freddy Kruger-film: ca. lige dele uhyggeligt, blodigt og ufrivilligt morsomt. The slightly less of the two evils ville være at kaste Khusanov for løverne ved siden af Akanji som centreback, lade Gvardiol dække venstrebacken og Rico Lewis højre, og så indsætte Kovacic og Bernardo Silva i en delt 6+8’er-rolle foran dem.

En mulig joker kan være om centrebacken Simpson-Pusey fra U21-holdet er spilleklar eller ej, men han har hverken optrådt på første- eller U21-holdet i et par uger nu. Alleyne og Wright kommer i hvert fald ikke på tale idag, idet de begge spillede på U21-holdet i aftes.

Det samme gælder angriberen Mubama, men her venter jeg egentlig også at nyindkøbet Marmoush får debut allerede i dag, med en indskiftning i stedet for Haaland engang i anden halvleg. Så jeg har sendt en sms til Pep med følgende forslag:
Ederson
Lewis - Akanji - Khusanov (Simpson-Pusey) - Gvardiol
Kovacic - Bernardo
Savinho - De Bruyne - Foden
Haaland

Come on, City - try not to embarras us..!
Man forstår godt problematikken i Olmos indskrivning, når man i Sport - selvom de er useriøse - kan læse, at La Liga i indeværende transfervindue ligger på den europæiske 33. plads i forh. til investeringsbeløb ( selv den 3. bedste engelske række har investeret mere ) - og det endda med et økonomisk trækæsel i form af Real Madrid i spidsen. Trods den mest fornemme foldboldkultur i Europa, er La Ligas interne FFP-regler ganske enkelt for restriktive...de hæmmer konkurrenceevnen.

Nick, Nu kan det selvfølgelig svinge en del fra vindue til vindue, og især januarvinduerne kan nok let komme til at give nogle skæve billeder i forhold til enkelte vilde køb (jeg tænker at PL nok fører klart, bl.a. pga. City-sheikens viften med checkhæftet). Men at La Liga ligger så langt nede er alligevel vildt. Og ærligt talt underligt at spanierne vælger at påføre sig selv så tung en spændetrøje, også selvom det måtte bero på tidligere års gældshimmelflugt og truende konkurser(?). Desto mere imponerende at de spanske klubber trods alt klarer sig ´hæderligt´ i Europa endnu.
Nick, fedt med forlængelserne med Pedri og Araujo. 2030, det er godt nok de store papkalendere fra ejendomsmæglerne der er i brug i øjeblikket!

Ang. Rashford til Barca, og al "Barcelona or Bust"-hypen, er det et skifte du kan se for dig? Og er det overhovedet ønskeligt? Jeg tænker at I burde kunne gå efter en højere hylde (kvalitetsmæssigt), og mediekendte engelske spillere er vel nærmest pr. definition aldrig pengene værd..?
Oliver Reiss er stillet med følgende U18-hold mod Leeds:
Hudson
Henderson-Hall - Parker - Braithwaite - Thomas
Miles - Gorman - Mukasa
McAidoo - Fletcher - Dunbar-McDonald

(Og nej, Nick, City stiller ikke med 13 spillere...;)

Lidt sjældent brok fra min side: Reigan Heskey er end ikke med på bænken. Åndssvagt at allokere ham til U21-holdet i går blot for at bruge ham det sidste kvarter, da kampen reelt var tabt!

Stillingen ved pausen er 2-0 til City. Mål ved midtbanespillerne Harrison Miles og Divine Mukasa på oplæg fra angriberne McAidoo og Fletcher.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mere godt nyt. City-kvinderne spiller i øjeblikket ude mod Aston Villa. Villa kom tidligt foran, men City går til pause med en 2-1-føring på to mål af hollandske Vivianne Miedema. Især det andet mål er lidt af en banger! Hun kom til City i sommers efter syv sæsoner i Arsenal, og ligner virkelig en seriøs forstærkning til offensiven!
Here we go again! What the f*** er det med de 2-0-føringer? Braithwaite begik straffespark og blev udvist, Leeds scorede på straffet og har efterfølgende udnyttet overtallet til at udligne. Nu ender det vel med endnu et nederlag. Rahsgu!! 🤬

Også drama på hos kvinderne. 2. halvleg næppe begyndt førend Villa fik udlignet til 2-2 ... på et selvmål af Aleixandri. Men Mary Fowler har taget kampen tilbage med en super scoring til 3-2. Another banger!

Og nu 2-4 til City-kvinderne på Villa Park! Navnemæssigt meget passende sat ind af Jess Park. Det ser ud til at det endnu engang er kvinderne der skal redde dagen for Man City.

YES! Mukasa scorer i 88. minut. Citys U18-drenge vinder 3-2! Kraftedeme!!!
City holder dermed førstepladsen i PL(U18) med ét point ned til United, der samtidig vandt 1-0 over Wolves. De røde har dog stadig to kampe i hånden, så der er virkelig ikke råd til slinger fra Citys side.

Og det slutter med en 4-2-sejr til City-kvinderne på Villa Park. Sejren betyder, at City går forbi Arsenal og Man United op på andenpladsen i ligaen. Og selvom begge de passerede klubber har en kamp i hånden med afvikling i morgen søndag, så er det langt fra givet at de går forbi City igen, da der venter dem et par yderst svære kampe mod henholdsvis topholdet Chelsea og Brighton på femtepladsen.

God start på triple-kampdagen for Manchester City, med sejre til U18-drengene og kvinderne over henholdsvis Leeds og Aston V. Man kan jo håbe at Pep Guardiola og hans hold har kigget med og lært en ting eller to. For eksempel om hvordan man rejser sig fra et tilbageslag – og måske endda ligefrem hvordan man vinder fodboldskampe!

To debutanter i Citys starting XI vs Chelsea:
Ederson
Nunes - Akanji - Khusanov - Gvardiol
Kovacic - Gündogan
Bernardo - Marmoush - Foden
Haaland

Interessant! Men Nunes stadig højreback; Herre Jemini...

Subs: Ortega; Stones, Reis; Lewis; De Bruyne, McAtee, O’Reilly; Grealish, Savinho
Hallo, Tintin! Hvad fa´en sker der? I vandt jo..??
€40m + add-ons! Og debut efter en halv uge. Sateme et par gode kald, Pep og Txiki! 😂

Godt vi solgte Taylor Harwood-Bellis, udlånte Callum Doyle og lod Max Alleyne spille med U21´erne i går, for de har da slet ikke dét niveau!
Annonce