Snak

Mere indhold efter annoncen
Carson på banen!
Han har aldrig tabt en City-kamp i Europa. 100% clean sheet (efter 17 minutter mod Sporting i 2022).

Eller også 17-årige Oliver Whatmuff. Ikke alene står han godt, han har også et sejt navn...
Nå, men efter aftenens ufrivlligt morsomme indslag fra Peps pauseklovner er det fra de mere seriøse hold hos City værd at bemærke, at der her til aften er trukket lod til kvartfinalerne i kvindernes FA Cup, hvor City skal møde Aston Villa. Så nu ser jeg frem til en dybtgående foranalyse fra Afløseren af hvad vi kan vente.

Og så skal det erindres at det er imorgen at Citys vigtigste europæiske kamp denne uge løber af stabelen, idet City U19 møder de unge ulve fra FC Midtjylland i 1/16-finalen af UEFA Youth League. Jeg har tidligere skrevet at det foregår i Herning, men det er forkert, for det sker på EDC Arena i Ikast. Og der er faktisk gratis adgang..!
Et par afsluttende ord om aftenens kamp. Helt fortjent sejr til Real, der når de skruede bare lidt op for offensiv-gearet fuldstændig holdt legestue i Citys defensiv, og det var decideret imponerende, at vi faktisk var i stand til at holde uafgjort helt frem til overtiden.

På enhver måde kun godt at vi nu er ude af Europa, hvor vi absolut heller intet har at gøre i denne sæson. Nu kan de sparsomme kræfter så koncentreres om at kæmpe for en Conference league-plads i ligaen - og så selvfølgelig pokalbraget mod de skrappe drenge fra Plymouth!

Endelig kan vi udover den pinlige blamage med dertil hørende hak i selvtilliden også notere os to nye skader. Både Grealish og Akanji måtte udgå tidligt med hvad der umiskendeligt lignede lyskenskader.
Hvor fanden er ... Ikast?
På Manchester Citys hjemmeside kan man som intro til dagens U19-opgør mod FC Midtjylland læse følgende:
The team have been hard at work at the City Football Academy over the past couple of days, putting in the final preparations before Tuesday’s flights to Denmark. The team will see Wilkinson combine players from our Elite Development Squad and Under-18s to take on the Denmark U19s league champions in our first knockout stage game of the 2024/25 season. It all points to an exciting encounter which began with a flight to Eastern Europe.

Ifølge Citys opfattelse ligger Ikast (og Billund) altså i Østeuropa! 😆
Så er det atter kampdag for Manchester City! I eftermiddag kl. 14:00 gæster U19-holdet FC Midtjylland på det der engang hed Ikast Stadion i 1/16-finalen af UEFA Youth League. Og det er vitterligt 1/16-finalen, idet der kun spilles én kamp, altså uden noget returopgør i Manchester.

City kører til dagligt ikke med noget U19-hold, så U21-træner Ben Wilkinson har sammensat en bruttotrup af spillere fra U21- og U18-holdet. Det er der dog ikke så meget nyt i, eftersom de to hold i forvejen ofte udveksler spillere til den hjemlige liga også, så alle kender hinanden vældig godt.

Ben Wilkinson rejste tirsdag til Jylland med følgende bruttotrup: Oliver Whatmuff (17 år, gk), Max Hudson (17, gk); Lakyle Samuel (18, rb), Matty Henderson-Hall (18, rb), Max Alleyne (19, cb), Jahmai Simpson-Pusey (19, cb), Kaden Braithwaite (17, cb/lb), Kian Noble (17, cb), Stephen Mfuni (17, cb/lb), Christian McFarlane (18, lb); Charlie Gray (18, dm), Jaden Heskey (19, am), Divine Mukasa (17, am); Ryan McAidoo (16, rw), Matthew Warhurst (18, cf), Justin Oboavwoduo (18, cf), Reigan Heskey (17, lw), Christian Dunbar-McDonald (17, lw). (Jeg overlader det til Nick og Tintin at tælle hvor mange der er…)

Et måske-kvalificeret gæt lyder på følgende startopstilling:
Whatmuff
Samuel – Alleyne – Simpson-Pusey – Mfuni
J. Heskey – Gray – Mukasa
McAidoo – Warhurst – R. Heskey

Det lå ellers i kortene, at Max Alleyne ville blive udtaget til bænken til Oldboys-holdets kamp i aftes hjemme på Etihad mod Real Madrid, men Guardiola ombestemte sig heldigvis, så Alleyne kan danne makkerpar med JSP i dag, og de to er virkelig ikke nemme at bide skeer med for modstanderholdenes angribere.

Der er ikke noget helt klart førstevalg på venstrebacken, som både Mfuni og Braithwaite spiller fra tid til anden, selvom de primært er at betragte som centrebacks. Januar-tilgangen McFarlane er en decideret venstreback, men det vil i givet fald blive hans debutkamp for City. Eftersom Mfuni var udvalgt som bisidder til Wilkinson ved pressemødet i går, peger pilen nok snarest på ham.

Citys U19-hold er rejst til Jylland med blot tre formelle midtbanespillere, så hvis Wilkinson vil stille i en 4-3-3, giver de lidt sig selv. Et alternativ kunne dog være at indsætte Henderson-Hall som en slags højre wingback, og så med Gray centralt og Jaden Heskey på venstresiden, hvor han så vil kunne muntre sig med lillebror Reigan.

Sidstnævnte er næsten grund nok alene til at overveje at tage turen til Ikast i dag, hvis man har tid og mulighed for det. Men ellers kan man se kampen på TV3/Viaplay og såmænd også på UEFA-tv.

Come on City!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har været i Herning en enkelt gang i mit liv. Det er ikke helt ved siden af at betegne den del af Danmark som Østeuropa.
FCN
Jeg har været i Herning en enkelt gang i mit liv. Det er ikke helt ved siden af at betegne den del af Danmark som Østeuropa.


Hvor er det dog dumt skrevet.
Hvor er det dog dumt skrevet.

Enig - det er ikke pænt gjort overfor Østeuropa.
Rene pokaler skinner bare flottere. Next season - måske også med Justice for 115...
Og det var så ENDNU dummere skrevet - jøsses
Vi skriver generelt ikke så kloge ting i denne her tråd - ikke medmindre det handler om dart, grise, ål, værtshuse og alkohol.

Det meste er dog med et glimt i øjet. Det bør være til at læse, selv for udefrakommende.
FCN
Annonce