Så er det atter kampdag for Manchester City! I aften kl. 20:00 gæster U18-holdet Watford FC på Vicarage Road i semifinalen af FA Youth Cup – en turnering, hvor City er forsvarende mestre. Vinderen af opgøret skal møde Aston Villa i pokalfinalen. Og hvis U18-drengene vinder i aften, vil det være holdets 24. sejr i træk! Crazy..!
Cheftræner Oliver Reiss og hans assistent Kolo Touré (yes, the very one) er helt indforståede med, at i engelsk U18-regi tæller Youth Cup mere end ligaen, så selvom City også kæmper tæt med om mesterskabet med United, går de lyseblå all in på et avancement til pokalfinalen.
Mit bud på City U18’s stærkeste opstilling p.t. ser således ud:
Whatmuff (Hudson)
Courtman ● Noble ● Parker ● Braithwaite
Fapetu ● Samba ● Mukasa
Dunbar-McDonald (McAidoo) ● Warhurst (Fletcher) ● R. Heskey
City kører med stor rotation på målmandsposten på U18- og U21-holdet, både internt og de to hold indbyrdes, hvilket gør det udfordrende at forudse, hvem der nu står for tur. Men Whatmuff stod i den seneste ligakamp for U18-holdet og var ikke med hos U21-holdet i mandags, og til pokalkampe besidder han den gode egenskab, at han er god på straffespark – også til selv at ekserkvere dem. Alternativt er Max Hudson et fuldgodt alternativ i målet.
Højrewingen er et anliggende mellem Dunbar-McDonald (som er én spiller, Tintin) og McAidoo. Sidstnævnte er i mine øjne den mest kreative og målfarlige af de to, men som regel starter Reiss med Dunbar-McDonald og sætter så McAidoo ind efter pausen, hvilket sikkert også godt kunne give mening i aftenens semifinale.
På centreforward-pladsen bliver det sandsynligvis Matty Warhurst, der i denne sæson har høvlet 18 mål ind for City i 34 kampe (og er dertil noteret for 5 assists). Jeg synes dog han har set lidt træt ud i de seneste kampe, og alternativet er i givet fald 17-årige Luca Fletcher, der dog ikke når Warhursts stats til sokkeholderne (4 mål og 2 assists i 23 kampe denne sæson). Dertil har Warhurst en særlig skarphed i FA Youth Cup-sammenhæng, hvor det i denne sæsons forudgående fire opgør er blevet til 4 mål og 3 assists!
På venstrewingen er det 17-årige fænomen Reigan Heskey selvskreven. Doku skal godt nok stramme balderne gevaldigt, hvis han ikke skal miste pladsen på førsteholdet til dette supertalent i løbet af de næste par år. Alene i indeværende sæson er det foreløbig blevet til 24 mål og 8 assists i 33 kampe, hvormed han er holdets ubetingede topscorer.
Et andet offensivt trumfkort og potentielt fremtidigt emne til førsteholdet er den ligeledes blot 17-årige Divine Mukasa, der er offensiv midtbanespiller. Meget offensiv. Faktisk så offensiv, at han i denne sæsons 35 kampe har lavet 17 mål og 25 assists! Crazy...! Senest lavede han et brace i 3-0-sejren over Wolverhampton. Men han skal nok liiige øve sig lidt på det med straffespark, da det var hans Karl Smart-flop mod Alkmaar, der kostede Citys U19-hold en semifinaleplads i UEFA Youth League.
Nå, all water under the bridge – or yesterday’s beer. I aften gælder det Watford og en finaleplads. OG VI SMADRER DEM!!!