Snak

Mere indhold efter annoncen
City Halftime Stats
City-United 2-1.
Hvad skal jeg sige? To mål af Kevin De Bruyne!
City Stats
Boldbesiddelse 60%
Målforsøg: 10
Skud på mål: 5
Fuldendte pasninger: 305
Total antal angreb: 58
Farlige angreb: 32
Kilde: Flashscore.dk
City Live Update
City-United 3-1
(Min 68´ Mahrez/ Kevin De Bruyne).
Yeees!!!
City Live Update
City-United 4-1.
(Min´90+3 Mahrez)
City Match Report
Manchester City-Manchester United 4-1.
Lad os bare gå til The Verdict.
City får $$$$ for den solide og meget tilfredsstillende præstation. Kaptajn Kevin De Bruyne viste vejen med to scoringer og Mahrez ligeså.
At vinde Derby Day på Etihad er altid noget helt specielt. Nu kan vi synge Blue Moon og sige at Manchester is still Blue :)
Tillykke med sejren Cityzens :) og tak for hjælpen
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Wise1964, tak tak. Og velbekommen :)
City havde lige brug for at fortælle Liverpool, at vi ikke giver os uden kamp. Og at City maskinen er kommet op i omdrejninger igen.
Min Gin and Tonic smager ekstra godt i aften :)
Tillykke med sejren selvom jeg håbede på et andet resultat :)
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
@YNWA"96", tak tak. Men jeg ser det her komme, når United gæster Anfield.
https://mobile.twitter.com/_redsreport/status/1452317921582194700
Tillykke med det City. Uanset Uniteds forfatning, så er det et derby, så det er på ingen måder givet at denne kamp skulle vindes af City. Jeg havde et spinkelt håb om at United kunne tage point i dag, så mesterskabskampen var fuldstændig åben. Men hatten er for en solid indsats.

United ligner ikke et hold der kommer i top 4. 1 point efter Arsenal der har spillet 3 kampe færre. Det ser efterhånden meget svært ud. Inden sæsonen troede jeg reelt at de ville kæmpe med om mesterskabet. Maguire er nok en spiller der aldrig rigtig kommer til at spille med om det - i hvert fald ikke som fast mand (ja, jeg er egentlig lidt skuffet - beklager).
@TIA, tak tak.
1.Nu er jeg typen, som meget sjældent kommentere modstanderholdet.
2.Men Maguire og United blev i den grad udstillet på kryds og tværs.
3.Det var helt klart at Pep havde sat holdet op til at spille for fuld skrue i anden halvleg og score flere mål end i første opgør på Old Trafford.
4.I aften var det meget tydeligt, at Kevin De Bruyne igen gik forrest som City Kaptajn og scorede to mål.
5.Uniteds Kaptajn Harry Maguire var skyld i alle målene på Etihad.
6. Det er forskellen på en ægte City Captajn of real skills og en United Kaptajn harry Maguire.
Annonce