Snak

Mere indhold efter annoncen
Stemmeafgivning :

Pulje 01 - Calcutta :

1 : Lindsey Vonn
2 : Bar Rafaeli
3 : Reece Whitherspoon
4 : Laura Bach

Pulje 02 – Los Angeles :

1 : Rikke Solberg
2 : Alicia Vikander
3 : Mila Kunis
4 : Line Franck

Således har jeg Lindsey Vonn, Bar Rafaeli, Rikke Solberg og Alicia Vikander til at gå videre.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Fik du studeret Gibbs-White indgående under kampen mod Palace?
KÆMPE nedgradering, hvis/når han skal erstatte KDB

Nej, jeg behøver IKKE at studere Gibbs-White indgående. Spillemæssigt er han ordinær, adfærdsmæssig er han en klam nar. Og skulle det værste ske, kommer jeg i en periode derefter heller ikke til at studere Citys førstehold indgående længere. Så, no need! 😆
Nå, så gik den ikke længere. Efter vanvittige 27 sejre i træk tabte Manchester Citys U18-hold i aftes. Og med en temmelig ærgerlig timing, eftersom det skete i FA Youth Cup-finalen mod Aston Villa foran 25.073 tilskuere på Villa Park. Warhurst bragte endda ellers City foran 1-0 efter to minutter, men i sidste ende stod der 3-1 på måltavlen. Til hjemmeholdet. Og sejren til Aston Villa var aldeles fortjent. Så stort tillykke til dem og til Afløseren hermed.

Oliver Reiss og Kolo Touré stillede med følgende hold:
Whatmuff
Parker ● Noble ● Mfuni ● Braithwaite (c)
Gorman ● Miles ● Mukasa
Dunbar-McDonald ● Warhurst ● R. Heskey

Subs: Hudson, Midwood, Thomas, Samba, Drake, Henderson-Hall, Fletcher
45. Henderson-Hall > Dunbar-McDonald
67. Samba > Gorman
71. Thomas > Miles
80. Fletcher > Braithwaite

Set i bakspejlet blev det måske en kostbar håndsrækning, at U18-holdet udlånte tre spillere til U21-holdets vigtige playoff-kamp i lørdags mod Arsenal. Lånet var med til at sikre et hårdt tilkæmpet avancement i U21-mesterskabskampen, men det betød også, at Mfuni og Reigan Heskey måske virkede lidt matte i koderne i anden halvleg af Villa-kampen. Og McAidoo måtte se med fra sidelinjen med foden i en beskyttelsesstøvle efter at han pådrog sig en skade mod Arsenal.

Dette skal dog på ingen måde tage noget fra Aston Villas sejr i aftes, der var absolut fortjent. Aston Villa har bare et stærkt U18-hold. Dette fremgår også af, at der sandsynligvis bliver mulighed for revanche senere på måneden, når vinderen af den sydlige regionalliga af PL U18 er fundet og skal møde Man City i finalen. Som stillingen er p.t. peger pilen på, at finalemodstanderen da igen kommer til at hedde Aston Villa.
Babes du Monde 2025. Here are the votes of the Banjo jury:
Pulje 01 - Calcutta :
1. Vonn 2. Rafaeli 3. Bach 4. Whitherspoon

Pulje 02 – Los Angeles :
1. Kunis 2. Solberg 3. Vikander 4. Franck
Oliver Reiss og Kolo Touré stillede med følgende hold:
Whatmuff
Parker ● Noble ● Mfuni ● Braithwaite (c)
Gorman ● Miles ● Mukasa
Dunbar-McDonald ● Warhurst ● R. Heskey


Er han i familie med Ivanhoe???
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Indeed, det er Emiles søn. Reigans storebror Jaden spiller på Citys U21-hold.

Mens Jaden er rigtig god, er Reigan tæt på fænomenal. Hvilket hans hyppige optrædener på U21-holdet som blot 17-årig også indikerer. Han var især stærk i efteråret og starten af vinteren, men har måske været lidt mere afdæmpet her i foråret. Men absolut værd at holde øje med.
Uden nogen sammenligning med ovennævnte konkurrence i øvrigt, så er Manchester City netop nået til finalerunden af den interne konkurrence om hvem der skal kåres til årest kvindelige fodboldspiller i klubben! Finalen står mellem Yui Hasegawa, Kerstin Casparij og Mary Fowler.
https://www.mancity.com/news/womens/etihad-womens-player-of-the-season-final-three-63881780

Fowler er som bekendt min personlige darling på det hold. Men mere nøgternt set burde æren nok tilfalde Hasegawa, der har været en helt fænomenal holding midfielder for City-kvinderne i denne sæson, en kvindelig udgave af Rodri, so to speak.
Og nu vi har fundet den røde løber og champagneglassene frem, så kan vi da også lige tage med, at Nico O’Reilly er blevet kåret til månedens City-spiller i april.
Fowler er som bekendt min personlige darling på det hold. Men mere nøgternt set burde æren nok tilfalde Hasegawa, der har været en helt fænomenal holding midfielder for City-kvinderne i denne sæson, en kvindelig udgave af Rodri, so to speak.


Den næstbedste Fowler i Citys historie.
Ja, Gibbs-White er sgu en tarvelig spiller og personlighed. Enkelt ville nok mene, at han derfor vil passe fint ind hos City😆
Annonce