Snak

Mere indhold efter annoncen
Så blev det torsdag – og dermed dartdag i Likørstuen! I aften kører 14. runde af Premier League af stablen i First Direct Arena i Leeds. Så vi er i Hjertensfryds, Haalands og Kalvin Phillips gamle ’turf’ – spændende om vi får nogle af dem at se blandt publikum?

Med tre runder tilbage af grundspillet begynder det at stramme til med hensyn til hvem der får lov at gå videre til playoff-spillet. Den forsvarende PL-champion Luke Littler fører solidt med 35 p. foran Luke Humphries med 26 p. Littler har allerede kvalificeret sig til finalerunden, men det er stadig værd at kæmpe for at holde fast i førstepladsen, da den udløser et møde med fjerdepladsen i semifinalen.

Derefter følger et relativt tæt midterfelt bestående af Gerwyn Price (22 p.), Michael van Gerwen (20 p.) og Nathan Aspinall (19 p.), der umiddelbart ligner de mest sandsynlige bejlere til de to sidste Top 4-pladser, der giver adgang til slutspillet. Rob Cross er med sine 14 p. dog ikke længere efter end at han med en heftig slutspurt kan kæmpe sig med op i den øverste halvdel. Chris Dobey (12 p.) og Steven Bunting (8 p.) synes efterhånden reelt ude af betragtning.

Og bare for at rekapitulere pointgivningen: Hver aften udløser 5 p. til den samlede vinder, 3 p. til andenpladsen og 2 p. til hver af de to resterende semifinalister.

Aftenens kvartfinaler i Leeds byder på kampene Cross vs. Price, Aspinall vs. Littler, van Gerwen vs. Humphries og Bunting vs. Dobey.

Bring out the darts! 🎯
Stemmeafgivning :

Pulje 3 - Tianjin

1 : Benedetta Curatella
2 : Desiré Inglander
3 : Thylane Lená-Rose Blondeau
4 : Bo Derek


Pulje 04 - Paris

1 : Signe Mannov
2 : Nora Mørk
3 : Sana Marin
4 : Carrie Fisher
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
Nu vedkommer det jo ret beset ikke rigtigt os, men... det skal naturligvis ikke afholde Likørstuens udsendte fra at blande sig. Det vakte en del opstandelse ovre på den anden side af vejen i går, da Gianluca Di Marzio fra Sky Sport Italia forkyndte, at ikke blot Napoli, men også Liverpool FC, har kontaktet Kevin De Bruyne med henblik på en kontrakt i næste sæson. Dette useriøse sydlandske rygte skydes i dag ned af Liverpool Echo, ifølge hvem der ingen henvendelser har været derom fra Merseyside – ligesom det vurderes såre usandsynligt at der kommer det. Tsk-tsk, Gianluca, Gianluca, din uforbederlige latinske spilopmager...!
https://www.liverpoolecho.co.uk/sport/football/transfer-news/de-bruyne-liverpool-transfer-breaking-31594731
JG

Den tørre pind Humphries er på hjemmebane i dag. Han er kæmpe Leeds-fan og efter han vandt VM, blev han hyldet og viste pokalen frem på Elland Road.🏆🎯
Der kan man se, det vidste jeg ikke. Interessant - troede faktisk slet ikke han interesserede sig for fodbold. Respekt! Så kan vi nok forvente noget hjemmebane-support for ham.

Til gengæld heldigt at de to United-drenge Littler og Aspinall skal mødes indbyrdes, så kan publikum pifte lige meget af dem begge... 😄

Man kan jo i øvrigt sige meget skidt om engelske tilskuere, men jeg har faktisk endnu ikke oplevet dem pifte under spillet i England. På PL-turen er det jf. min hukommelse kun sket i Glasgow. Mens det åbenbart er kutyme i Tyskland. Selv hollænderne i Rotterdam opførte sig bedre end pølsegnaskerne...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, det er en ulidelig uskik. Og man kan tydeligt se, hvor meget det pisser spillerne af.
@ JGGJ:

En grund til at Humphries er min dart mand. Kan ikke ses der i aften i Yorkshire dog. Skal se noget bold fra Parken.

@ NR:

Fint at mine fine stemmer gør sig gældende. Trods udfordringerne.

Pulje 3:

1. Bo Derek
2: Benedetta
3. LRB
4. DI

Pulje 4:

1. SM
2. Sanna Marin
3. NM
4. Fisher - dead or a life.....

Ja ja da, fodbold har jo også sin charme. Apropos, imens jeg selv er ved at iføre mig hawaiiskjorte og blomstrede bukser i bedste Peter Wright-stil, og således gør mig dartaften-klar, så skal der da lyde ønsker herfra om gode europakup-kampe til Wise, Rikke, Kagekat, Hedengran og Andib, samt Vikingestjernen selvfølgelig. ⚽🍺🎯
Mange tak, mange tak.

Alt kan jo ske med det nuværende United-hold, men mon ikke en 3-0’er bør være nok. Hvis det ender i noget rod kan jeg jo altid skifte kanal og se Bodø gøre det onde ved Spurs… 😄
Iceman i en næsten Leeds-trøje og med sejr i tæt kamp.

Littler mod Asp nu.
Annonce