Mange års indebrændte frustrationer over "lige-ved-og-næsten", "gummiben" osv.?
Præcis. Folk havde virkelig fået følelsen af, at i år var det vores år. Det har så også fået et nøk op, at Liverpool kom indenom, og det var dem, vi tabte til.
Der er også den del med, at det er nemmere at tåle, hvis nu det går dårligere for Spurs, ManU og Chelsea. Lige i år er især de engelske fans brændt helt sammen, og vi kan da helt klart gange den dårlige stemning med 4826154, hvis både Spurs og Chelsea ender med et trofæ.
I går brændte dele af faggrupper sammen, fordi Ornstein havde sagt, at vi har 100 millioner £ til at forstærke os. Folk har den sidste måned gået rundt og sagt 250 millioner £, og man skal ikke være matematisk student for at regne ud, at man for 100 millioner ikke kan få både Rodrygo, Isak/Šeško/Gyokeres og Zubimendi.
At nogen prøve at mane til ro og sige, at man i en forhandlingssituation ikke skal indlede med at blære sig med sin enorme pengepung, er som at smide en isterning i kogende vand. Folk kom helt op at ringe.
