Redigerettirs 10. jun 12:24
Status på Citys afsluttede udlån i sæsonen 24/25:
Det er blevet tid at fortsætte gennemgangen af udlånsspillerne. Efter Juma Bah i sidste kapitel fortsættes i dag med resten af B samt C.
Der begynder at tegne sig konturene af en trist historie om den lokale Manchester-knægt Kian Breckin. Den nu 21-årige søn af Ian ”Breckinbauer” Breckin (fra bl.a. Nottingham Forest og Wigan) kom som miniput i stald hos City og styrede på imponerende vis klubbens forskellige ungdomshold fra sin rolle som central-defensiv midtbanespiller. Så sent som i 22/23-sæsonen var han med til at føre U21-holdet til endnu et mesterskab, hvor han trods sin tilbagetrukne position på banen lavede 8 mål og 4 assists i 24 kampe. På denne tid meldtes sågar om interesse fra Barcelona. Lidt mere jordnært valgte City at udlåne ham forrige sommer til Wycombe Wanderers i League One, men her blev det kun til 2 kampe i efteråret, hvorfor han blev hentet hjem i januar og genindført på Citys U21-hold. Sidste sommer blev unge Breckin så sendt på et nyt udlån hos Crewe Alexandra i League Two, og selvom det her gik betydeligt bedre med 18 kampe (og 2 assists), så gentog historien sig i januar, hvor han blev hjemkaldt og endnu engang tilknyttet U21-holdet. Mens den første hjemkaldelse blev forklaret med manglende spilletid, kom der ikke rigtig nogen forklaring på den anden, og tilknytningen til Citys U21-hold har kun været af formel karakter, idet han ikke har indgået i truppen en eneste gang henover foråret. Der haves ingen meldinger om skader, så noget er tilsyneladende ikke helt, som det skal være. Kian Breckin har kontrakt med City frem til 2027. Men man skal efterhånden nok næppe regne med nogensinde at få ham at se på Citys førstehold – eller i Premier League iøvrigt.
Så er det trods alt gået bedre, om end langt fra godt for 21-årige Finley Burns, der har været udlånt hele sæsonen til Hull City i Championship. Burns er en London-knægt, der som 13-årig kom til Manchester Citys ungdomsafdeling. Han er en 196 cm høj midtstopper, der i sæsonen forinden var udlejet til Stevenage i League One, hvor blev til 43 kampe og tæt på fuld spilletid. I Hull holdt det hårdere med at få spilletid, med sammenlagt 11 kampe og ikke et eneste minut på banen siden januar – tilsyneladende ikke pga. skader. Hull har så heller ikke haft nogen god sæson, præget af dårlig stemning og småkaotisk ledelse, men det ændrer ikke på, at Finley Burns nu er nået til skelsår uden at have vist noget reelt potentiale for at kunne begå sig i Premier League. Udlånet i Hull har været tørt uden nogen købsoption, så nu returnerer han til City, hos hvem han har kontrakt til 2027. Det ligner vel umiddelbart mest et salg til en klub i Championship eller League One.
Dagens statusrapport slutter mere positivt af med den enlige repræsentant for bogstavet C. I sommerens store transferregnskab skal det således erindres, at Citys første udgående skifte allerede kom på plads i oktober, da Borussia Dortmund udløste en betinget købsobligation på Yan Couto lydende på €25m. Den 23-årige brasilianske højreback har været ejet af City siden 2020, men aldrig spillet en eneste kamp for klubben. Efter et ganske hæderligt lejemål i Girona sæsonerne 20/21, 22/23 og 23/24 (med ialt 5 mål og 17 assists i 95 kampe), har det været mere afdæmpet i den senest forgangne sæson hos Dortmund med 1 assist i 30 kampe. Ikke desto mindre valgte dortmunderne at slå til allerede i efteråret. Oveni i de €25m har BvB lagt et loan fee på €4m. Ifølge Sky Sports og Fabrizio Romano har Couto fået en kontrakt hos Gelb-Schwarz gående til 2029.