Redigeretons 2. jul 10:59
The City Weekly
Så har Manchester City afsluttet sin deltagelse i Fifas sommerturnering i Amerika. Det blev til ialt fire træningskampe, med fine sejre over et hold fra Marokko, lokalrivalerne fra Abudhabi og Juventus’ B-hold. Løjerne i sommervarmen sluttede dog brat med et solidt kamelspark i kropsregionen tæt ved lyskenen, da storholdet Al-Hilal viste sig for stor en mundfuld; palmerne vokser trods alt heller ikke ind i himmelen. Jeg vælger at tro, at Pep Guardiola har vurderet, at nu har City aftjent sin værnepligt i forhold til Kejser Infantinos globale roadshow, så det handlede om at tabe knebent, sige pænt farvel og derpå lade spillerne holde en yderst tiltrængt ferie. Godt kald, Pep!
Især Hilal-kampen viste, at City trods den forbrugte halve milliard £ på spillerindkøb bare i 2025 fortsat står blødende sårbare på to nøglepositioner: højreback og backup til 6’eren. Stædig-Pep holder tilsyneladende desperat fast i troen på, at Matheus Nunes gennem brug af tilstrækkelig mængder catalansk tryllestøv kan forvandles til en brugbar højreback. Pep skal bare lige finde ud i hvilken månefase, de rigtige druide-besværgelser skal afsiges over tryllestøvet, men så burde den også sidde i skabet. Stakkels Nunes har i nu 21 kampe forsøgt at vise sin træner, at han faktisk ikke duer til at spille højreback. Ja, i de seneste kampe har han nærmest lignet en helt fornuftig højrewing, hvorimod en velplaceret plastickegle ville kunne have løst de defensive sider af backfunktionen bedre – en kegle spiller således kun sjældent modstanderne fri til oplagte scoringschancer med sine håbløse tilbagelægninger.
Formelt set HAR City faktisk en højreback i truppen. Lørdag blev det nemlig officielt at Milan ikke vil gøre brug af deres købsoption på Kyle Walker, der dermed formelt returnerer til City, hvor der er et år tilbage af kontrakten. Walker, der fyldte 35 år i slutningen af maj, nåede under sit halve års ophold i Milan at pådrage sig en muskelskade, en maveinfluenza og en brækket arm, hvilket kostede ham syv kampe, så på den baggrund er det faktisk imponerende, at det alligevel nåede at blive til 16 kampe for Rossoneri med 1.046 minutter på banen. AC Milan skrev i lørdags på sin X-profil: »It´s been a pleasure, Kyle!« Well, i så fald blev det nok en lidt dyr fornøjelse. For selvom klubben afstår fra at benytte købsoptionen på €5m, har Walkers kortvarige besøg alligevel endt med at koste milaneserne en god sjat. For det første har de ifølge Calcio e finanza lagt €1m i loan fee, hvortil de har betalt en halv årsløn, hvilket for Walker beløber sig til €2½m netto og dermed ca. €4,6m brutto. Det betyder, at Milan i praksis for brugen af Kyle Walker har betalt €5.354 pr. spillet minut! Men klubben tabte så til gengæld også kun fire af de seksten kampe, som han deltog i. For et par uger siden meldte Fabrizio Romano og Ben Jacobs om interesse fra Everton, og ifølge The Sun har Walker faktisk allerede sagt ja til en et-årig aftale med The Toffees.
Chancen for at vi igen får Kyle Walker at se som højreback for City synes fortsat reelt ikke-eksisterende. Og der er da trods alt også rygter om, at klubben prøver at finde en afløser for ham. Og tilsyneladende vil rygtet om Tino Livramento bare ikke dø. Uanset hvor mange gange Newcastle melder, at de ikke vil sælge ham, og den 22-årige englænder erklærer, at han ikke vil sælges, så er det tilsyneladende et skifte som mange engelske medier gerne ser ske. I denne uge er det GiveMeSport-”ekspertene” Dean Jones og Daniel Feliciano, der prøver at fange clicks på en historie om, at Livramento alligevel er begyndt at give efter for den smigrende interesse og at City forbereder et massivt bud i de kommende uger. Tirsdag blev samme historie bekræftet af Football Insider, og to så pålidelige engelske medier kan vel ikke begge tage fejl?
Det primære alternative emne ser fortsat ud til at være Wesley Franca fra Flamengo, som City ifølge Globo Esporte i sidste uge har indledt konkrete forhandlinger med om et potentielt skifte. Ifølge andre rygter har Brighton lagt et bud på £20m for Wesley – hvilket både er forkert beløb og valuta ift. de €30m, som brasilianerne har sat som mindstepris. Også flere italienske klubber meldes svært interesserede i højrebacken.
I sidste uges The City Weekly blev 19-årige Martim Fernandes fra Porto lanceret af TeamTalk som endnu et muligt alternativ til højrebacken. Der er ikke rigtig kommet noget nyt ind på den historie, udover at interessen stadig er gældende, og at Arsenal også har ham på blokken.
Derudover er at melde, at Ederson i et interview med Sky Sports har erklæret, at alle rygter om et exit er falske: Han bliver 100% i City. Ifølge TBRFootball vil klubben belønne 31-årige Edersons troskabsed med en kontraktforlængelse og den højeste målmandsløn i Premier League. Han får p.t. £100.000 om ugen, og ventes med den nye kontrakt at komme op over £150.000 om ugen, hvilket vil bringe ham forbi Emiliano Martinez og Alisson Becker på lønlisten.
Ifølge TBRFootball er Galatasaray vældig interesserede i at lokke Ilkay Gündogan til Istanbul. Han har et år tilbage af sin kontrakt med City, efter en præstationsudløst forlængelse, men stemmerne i vandrørene hvisker, at klubben ikke vil stille sig i vejen for et skifte.
Ifølge The Times er der bred tysk interesse for James McAtee fra toppen af Bundesligaen, hvor nu ikke blot Bayer Leverkusen, men også Bayern München og Borussia Dortmund meldes interesserede.
Endelig kan berettes, at ifølge Manchester Evening News har City afvist et bud fra Hoffenheim på £6½m for 21-årige Callum Doyle, der i den forgangne sæson har været udlånt til Norwich.
Og for nu elegant at binde sløjfen til ugebrevets indledende emne, så er det umiddelbart største problem ved Citys tidlige exit af Infantino Cup, at klubben faktisk ikke har planlagt yderligere testkampe for førsteholdet i pre-season-kampagnen frem mod sæsonstart. Så det kan være at nogle på Etihad i disse dage får travlt med at ringe rundt til klublederne i Stockpart og Salford for at høre, om nogen er friske på en kamp efter ferien? "Kom nu, hvis I får Haaland i den ene halvleg? Og vi lover at spille med enten Phillips eller Nunes..."
Cheers!